Exkluzívny ROZHOVOR s režisérom trháku Strážcovia galaxie: James Gunn vydoloval z hercov emócie, psíka Cosma dabuje žena

James Gunn režisér

James Gunn, režisér Strážcov galaxie (Zdroj: Wikimedia Commons/Gage Skidmore)

#V kinách pristáli noví Strážcovia galaxie. Piati hrdinovia sa opäť stretnú, aby zažili ďalšie a možno aj posledné dobrodružstvo na striebornom plátne. Prinášame ti rozhovor s Jamesom Gunnom, režisérom a scenáristom celej trilógie. Za prevzatý rozhovor ďakujeme distribučnej spoločnosti CinemArt SK.

V rozhovore sa dočítaš:

  • Kto bude v trojke hlavnou postavou
  • Ako sa zmenili postavy Gamory a Nebuly
  • Prečo bol Dave Bautista dokonalý pre postavu Draxa
  • Ako sa herečka Mantis dostala k svoje úlohe
  • Kto bude dabovať vesmírneho psa Cosma
  • Či sú Strážcovia skutočne na konci cesty

James Gunn je americký režisér, ktorý začal vlastné krátke filmy nakrúcať začiatkom 90. rokov. Odvtedy na nich spolupracuje so svojím bratom Seanom, ktorý je hercom. V roku 2022 sa James oženil s herečkou a modelkou Jennifer Holland, ktorá sa objavila už vo viacerých jeho filmoch a krátke cameo si strihla aj v Strážoch galaxie 3.

Volume 3 bude posledným filmom, v ktorom sa predstavia Strážcovia galaxie spolu. Niektorým hercom vypršal kontrakt s Marvelom a dodnes ho neobnovili. James Gunn sa navyše v roku 2023 stal jedným zo CEO štúdia DC, v ktorom plánuje reštartoval univerzum a sám sa bude scenáristicky aj režisérsky podieľať na nových príbehoch.

Plánovali ste od začiatku trilógiu?
Sú mnohé veci, ktoré som vedel, a sú veci, ktoré nie. Vedel som napríklad, že jadrom príbehu je pre mňa Rocket a jeho vlastný príbeh o tom, kým vlastne je. Bolo pre mňa dôležité vyrozprávať ho.

Kedy ste vedeli, že Rocket bude srdcom tohto príbehu?
Rocket bol vždy stredobodom môjho záujmu. Keď mi Marvel oznámil, že chce, aby som nakrútil Strážcov galaxie, nebol som si istý, či som na to vhodný. Nakrúcanie filmu trvá veľa času. A robiť to kvôli kariére alebo peniazom ma nikdy nebavilo.

Na ceste domov po prvej schôdzi v Marveli som uvažoval nad tým, že v tejto zostave je hovoriaci medvedík čistotný. Zaujímalo ma, odkiaľ pochádza a čo sa mu stalo. Vyzeral z náčrtov ako tá najsmutnejšia vec vo vesmíre. Je zo zaujímavé, keďže diváci vidia Strážcov ako zábavný film, ale v skutočnosti je to príbeh piatich outsiderov, ktorí nikam nepatria.

Kým sa Gunn dostal k Strážcom, bol režisérom krátkych filmov a seriálových epizód. Jeho celovečerným debutom je Slither z roku 2006. Hovorí príbeh malého mesta, ktoré napadne mimozemský vírus a začne meniť ľudí na príšery.

Povedzte nám viac o Chrisovi Prattovi a jeho ceste týmito filmami.
Chris bol v prvých dvoch filmoch skvelý, tu je ešte lepší. Je emočnejší a zraniteľnejší. Na Prattovi mám rad, že práve navzdory jeho vtipkovaniu, líderskému postaveniu a sebavedomosti je aj zraniteľný. Je ľahké dostať ho takzvane na kolená.

Je to ten chlap, ktorý vždy dostal nakladačku. Nie je dokonalý. Stratil lásku svojho života a v úvode filmu je na tom psychicky veľmi zle. Udejú sa však veci, ktoré to vôbec nevylepšia.

Chceli ste Chrisa donútiť, aby sme uňho videli emócie?
V podstate áno, chcel som, aby diváci videli, čoho je skutočne ako herec schopný. Nie je len zábavný a charizmatický chlapík, tento cool guy. Je herec, ktorý vie ukázať emócie a práve v tomto filme som mu nechal priestor a slobodu, aby sa naplno predviedol.

Chris sa v menších úlohách objavuje vo filmoch už po roku 2003. Zo známejších projektov vypichneme napríklad Wanted, Moneyball a 30 minút po polnoci. Zlomovým bol rok 2014, keď sa objavil v Strážcoch galaxie aj ako dabér hlavnej postavy Lego príbehu. Nasledujúci rok sa stal novou tvárou novej trilógie Jurský svet.

Čo ste očakávali od Zoe Saldana, predstaviteľky Gamory?
Aj Zoe je skvelá herečka. Pred stretom Strážcov hrala Gamoru ako nafúkanú babu, teraz sa zdá, že jej postava akoby uviazla na jednom mieste. V druhom filme sme sa dozvedeli o jej vzťahu k Nebule a o tom, že Gamora bola počas ich detstva tá zlá sestra.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Prehľad najkrajších jaskýň na Slovensku: Tipy na výlet do mrazivých útrob aj miesto iba pre odvážlivcov!

V tomto filme je Nebula líderkou Strážcov, pretože Peter priznal, že to ďalej nezvláda. So sestrou si akoby vymenili úlohy – akoby sme porovnali prvý film s tretím. Je skvelé vidieť Gamoru ako tú badass.

Zoe Saldana je jedinou herečkou, ktoré hrala v štyroch z 10 najzárobkovejších filmov vôbec. Boli to Avatar a jeho pokračovanie, Avengers: Infinity War a Endgame. Len tieto štyri filmy zarobili v kinách niečo cez 10 miliárd dolárov. Očakáva sa, že aj tretí Strážcovia prekonajú miliardu, aj keď do top 10 by potrebovali 1,5 miliardy.

Hovorme teda viac o Karen Gillan (predstaviteľke Nebuly). Je veľmi zábavná a priateľská. Je zaujímavé, že dostala túto úlohu.
Áno, Karen sa najmenej vlastnosťami stotožňuje s postavou, ktorú hrá. Už ale nie je tým robotickým zabijakom ako v prvom a trochu aj v druhom filme. Tiež som jej dovolil byť vtipnou a Karen občas aj improvizovala. Som rád, že sa roly chopila a v tretích Strážcoch si ju veľmi užila.

Počas prvých dvoch filmov som písal vtipy najmä pre Chrisa, bolo príjemnou zmenou písať ich aj pre Karen. Nabula je konečne uvoľnenejšia a Karen ju hrá skvele. Navyše, vtipy bavili aj naše testovacie publikum, z čoho sa veľmi teším.

Ako Gunn hovorí, Gillan je komediálna herečka, takže humor je jej veľmi blízky. Začala hrať v seriáloch v roku 2006 a dabovala aj videohry Doctor Who. Jej prvou veľkou rolou bol mysteriózny horor Oculus z roku 2013. O rok neskôr sa predstavila ako Nebula v prvých Strážcoch.

Čo nám viete povedať o ceste Davea Bautistu a jeho postavy vo filmoch?
Dave je veľmi čestný chlapík a to sa hodí, ak máte postavu akou je Drax. Sadli si spolu. Drax je trápne vtipný a tieto časti si Dave na pľaci užíval. V tomto filme sa diváci dozvedia pôvod jeho postavy, teda aspoň v náznakoch. Pre všetky postavy sú ich počiatky dôležité, pretože ich to definuje na ceste vpred. Dave priniesol Strážcom živú energiu.

Dave a Pom Klementieff (Mantis) sú neuveriteľné duo. Ako vôbec vzniklo?
Mali skvelú chémiu medzi sebou ešte pred filmom, vedeli sme, že to bude fungovať. Overili sme si to v druhom filme a neskôr aj v nedávnom Vianočnom špeciále. Ten bol však čistou komédiou. Dave počas kastingu na Mantis interagoval s každou z herečiek a zhodli sme sa na tom, že Pom je jednoducho naša Mantis.

Dave Bautista je dnes jedným z najžiadanejších hercov sveta. Debutoval v seriáloch už pred 20 rokmi, do filmového priemyslu sa dostal v roku 2011 snímkou House of the Rising Sun. Strážcovia ho katapultovali na výslnie a objavil sa už aj v novom Blade Runnerovi, bondovke Spectre, sci-fi Dune a ďalších úspešných projektoch.

Kto je tvoj obľúbený Strážca galaxie?

Vo filme očakávame jedno nové duo, je ním Cosmo a Kraglin. Aká je ich rola?
Bolo náročné zakomponovať do príbehu Cosma tak, aby to dávalo zmysel. Ale keďže Strážcovia teraz vlastnia Knowhere (Niekde) a Cosmo tam bol od prvého filmu, vyhovovalo nám to. To, že počas cesty stretne Kraglina, sa už nejako vykryštalizovalo. Vedeli sme, že ak na seba natrafia, stanú sa priateľmi.

Vesmírny pes Cosmo sa po prvýkrát objavil v komikse Nova v roku 2008. Pochádza zo Zeme, no stal sa z neho jednak Strážca galaxie, ale aj zvierací Avenger. Vo filme ho nadabovala oscarová nominantka Maria Bakalova.

Ďalej sa chceme spýtať na Bradleyho Coopera (Rocket). Mali ste stretnutie pred nakrúcaním Strážcov galaxie 3?
S hercami nehovorím o ich postave predtým, ako je na sto percent hotový a schválený scenár. Ale áno, pred nakrúcaním som mu celý príbeh Rocketa v treťom filme rozpovedal. Do postavy sa znova vžil naplno a dával si na scenár pozor. On je výborný herec, bolo mi jasné, že svoju rolu zvládne.

Bradley Cooper si medzitým odbil aj svoj režisérsky debut. V roku 2018 vyšiel jeho film Zrodila sa hviezda, kde si hlavnú ženskú rolu strihla Lady Gaga. Dostal zaň tri oscarové nominácie – za scenár, hlavnú mužskú rolu a produkciu, teda najlepší film.

Vo filme je množstvo vizuálnych efektov a jedným z nich je aj Groot. Ako ste pristupovali k tejto postave?
Groot môže robiť so svojím telom rôzne pohyby a práca s jeho končatinami je zábavná. Tieto vizuály sú, samozrejme, drahé, pretože ich musíte animovať jednotlivo. Dali sme si záležať na každom pohybe, aby peniaze od štúdia nevyšli nazmar. 

Vo filme sa predstaví aj herec Will Pouter. Čo nám viete povedať o jeho postave?
Willa sme si vybrali, pretože dokáže stvárniť dospelú aj detskú stránku postavy Adam Warlocka. Adam je súčasťou takzvaného Sovereignu, no nechcem viac prezrádzať. Podstatné je, že mysľou ešte nedospel a nerozumie svetu, do ktorého sa narodil. Pre Adam ide o coming-of-age úlohu.

Použili ste množstvo praktických aj digitálnych trikov. Za akých okolností používate jednotlivé triky?
V nových Strážcoch budú stovky takzvaných zvieračlovekov (humanimals), ktoré sme museli vytvoriť. Niektoré sú skutočné, niektoré digitálne. Som síce veľkým fanúšikom vizuálnych efektov, ale treba ich používať v rozumnej miere.

Nemyslím si, že by bolo dobré, keby sme 500 komparzistom len obodkovali tvár a zmenili ju v počítači. Praktické efekty sú v tomto ohľade oveľa lepšie. Navyše, digitálne ešte nie sú také vyspelé, ale vedeli toľkým postavám napríklad simulovať oči a klipkanie viečok. Bolo by to veľmi prácne.

CGI, alebo computer generated imagery (obraz generovaný počítačom) naplno nahradil modelované triky v roku 1993 s príchodom Jurského parku. Dnes sa v blockbusteroch za desiatky miliónov využíva kombinácia praktických a digitálnych trikov.

Hudba je neoddeliteľnou súčasťou celého projektu, vrátane tretej časti. Čo môžeme čakať tentokrát?
Zvoliť hudbu do trojky bolo pre mňa dosť náročné. Nebol som si istý, či sme vybrali správne skladby, až kým sme nedali film pozrieť nášmu testovaciemu publiku. Hudbu sme menili podľa toho, čo sa deje na plátne. Prvým divákom sa veľmi páčila.

Prví Strážcovia obsahovali najmä hudbu zo 70. rokov. Postavy však dospeli a hudba tiež. V trojke sme použili melódie najmä z 80. a 90. rokov. Dúfam, že niektoré po sebe idúce skladby nebudú ľudí iritovať, no museli sme ich použiť v tomto poradí.

Soundtrack Strážcov galaxie z roku 2014 obsahoval skladby ako Hooked on a Feeling, Moonage Daydream či Fooled Around and Fell in Love. Album sa dostal aj do US Billboard 200, pričom počas jedného týždňa obsadil aj prvé miesto. Počas prvého roka sa predali viac ako 4 milióny kópií.

Myslíte si, že ste sa počas tejto trilógie ako režisér niekam posunuli?
Áno, veľa som sa naučil. Pri Strážcoch som využil dovtedy získané skúsenosti a pridal k nim ďalšie. Marvel robí blockbustery a je rozdiel nakrúcať film za pár miliónov a za 200 miliónov. Každý pohyb kamery musí byť vopred naplánovaný. Viem si však nakrúcanie filmov aj užiť, čo sa stalo najmä počas produkcie Suicide Squad.

Nemusím robiť tie najlepšie filmy, stačia mi tie najcoolovejšie. To je všetko. Nechcem uvažovať nad tým, aby bol so snímkou každý spokojný, ale aby išlo o pohodlný nerušený kinový zážitok. Elegantný je to slovo, ktoré som hľadal. Chcem byť elegantný počas písania scenára, na sete aj v strižni.

Aká bola atmosféra počas natáčania, keďže všetci ste vedeli, že sa blíži koniec Strážcov?
Zväčša skvelá. Bol to pekný pocit. Každý mal krátky prejav počas posledného dňa na nakrúcaní. Dovolím si tvrdiť, že dodnes sme taká veľká rodinka. Nikto ale nepovedal, že s týmito hercami už nikdy nebudem pracovať. Chcel by som si spoluprácu zopakovať.

Je tretí film naozaj posledný? Je to to najlepšie, čo môžu Strážcovia ponúknuť?
Myslím si, že nám to s trilógiou naozaj vyšlo. Som veľmi rád za všetkých, ktorých som na tejto ceste stretol a spoznal. Všetci vedeli, že koniec nastane. Nielen pred kamerami, ale aj za nimi. Práca s týmito ľuďmi bola skvelá a trilógia by mala ostať trilógiou. Bola to neopakovateľná skúsenosť.

Premiéra filmu Strážcovia galaxie 3 bola v slovenských kinách uvedená 4. mája 2023.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk, CinemArt
Odporúčame