Krásne fotky takmer ako od fotografa: Zvládneš ich aj s mobilom, stačí poznať týchto 7 jednoduchých trikov

iPhone, ktorý fotí panorámu mesta

Foť aj ty so svojím iPhonom ako ozajstný fotograf (Zdroj: Unsplash/Suhyeon Choi)

#Niektorí ľudia roky pracujú na vytvorení profesionálnych fotografických techník. Pokiaľ si však chceš túto cestu zjednodušiť, chyť do ruky svoj iPhone a pozri si nasledujúce jednoduché tipy pre fotografovanie. Pusti sa do čítania nášho článku a začni robiť fotky ako profík už dnes!


Mladý fotograf Adrián má Instagram plný krásnych dievčat: Mnohí nevidia námahu, ktorá trvá aj niekoľko hodín


Dbaj na jednoduchosť

Nováčikovia svoje fotografie často komplikujú. Príliš veľa detailov však rozptyľuje diváka. Vytvorenie silnej kompozície je jednoduchšie, ak má obrázok iba jeden predmet. Nelám si hlavu, ak je väčšina fotografie prázdna.

Je to vynikajúci spôsob, ako zvýrazníš daný predmet. Pred zhotovením snímky skontroluj, či na scéne nie sú iné rušivé prvky. Ak chceš z fotografie odstrániť nežiaduce objekty, priblíž sa k objektu alebo zmeň svoju polohu.

Šálka kapučína
Vytvorenie silnej kompozície je jednoduchšie, ak má obrázok iba jeden predmet (Zdroj: Pixabay.com)

Minimalistické kompozície sú ideálne pre zdieľanie na Instagrame. Takéto fotografie s väčšou pravdepodobnosťou vyniknú na malej obrazovke telefónu. Toto je jeden z najjednoduchších, ale najúčinnejších tipov na fotografie pre iPhone, ktorý sa môžeš naučiť.


Foť pod malým uhlom

Väčšina ľudí fotí s iPhonom z výšky svojho hrudníka. Je to zároveň najpohodlnejší spôsob fotografovania. Nasnímať dobrú fotografiu znamená aj myslieť „out of the box”. Spôsob, ako si vylepšíš svoje fotografie, je snímať ich z inej perspektívy. Najlepším spôsobom je zvyčajne fotiť pod malým uhlom. Pri fotení pod malým uhlom sa neboj si kľaknúť alebo dokonca ležať na zemi!

Budova
Zvyčajne najlepším spôsobom je fotiť pod malým uhlom (Zdroj: Pixabay.com)

Existujú tri zásadné dôvody na takéto fotografovanie:

1. Tvoja fotografia bude omnoho zaujímavejšia, pretože ukazuje svet z novej perspektívy.
2. Odstrániš tak nechcené rozptýlenia a zároveň bude objekt vynikať oproti obyčajnému pozadiu.
3. Môžeš tak upozorniť na zaujímavé detaily.


Fotenie krok za krokom #5: Ako zvečniť svadbu? Nenechávaj všetko na fotografa


Vyzdvihni hĺbku na fotografii

Množstvo fotografií vyzerá lepšie, keď precítiš ich hĺbku. Tá pomáha upútať pozornosť diváka na samotný výsledok. Obzvlášť dôležitá je pri krajinnej fotografii. Hĺbku môžeš vytvoriť niekoľkými spôsobmi. Jednou z najúčinnejších metód je použitie vodiacich čiar v kompozícii, napr. cesty, chodníky, železničné trate, rieky alebo ploty.

Iným spôsobom je zase zahrnúť niečo do popredia. Vyhľadávaj teda skaly, kvety, listy alebo iné zaujímavé predmety. Hĺbku tiež vytvoríš tak, že použiješ niečo v popredí na orámovanie celej scény, napríklad rámy okien alebo previsnuté vetvy stromov.

Cesta medzi stromami
Hĺbku tiež vytvoríš tak, že použiješ niečo v popredí na orámovanie celej scény, napríklad rámy okien alebo previsnuté vetvy stromov (Zdroj: Unsplash.com)

Nikdy nepodceňuj silu kompozície vo fotografii. Ak si zvedavý, ako robiť dobré fotografie pomocou iPhone, je to jedna z kľúčových schopností, ktorú si môžete osvojiť.


Zachyť detail fotografie zblízka

Jednou z najväčších fotografických chýb môže byť tá, že sa nenachádzaš dostatočne blízko pri objekte. Ešte horšie je, ak sa jedná o objekt so zložitými detailmi. Ak teda snímaš príliš ďaleko, nezachytíš úžasné detaily objektu. Práve tie vo väčšine prípadov oživia tvoje výtvory.


Fotenie krok za krokom #1: Denis ti ukáže, ako vznikajú profi fotografie


Dobrou technikou na použitie pri portrétnej fotografii je tiež blízky pohyb. Priblíženie ti umožní zachytiť rysy tváre či emócie subjektu. Dodá to tvojim portrétom oveľa väčší dôraz. Nezabúdaj ale, že tvoj iPhone nebude schopný zaostriť, ak je objektív až príliš blízko objektu. Na zachytenie extrémnych a malých detailov budeš potrebovať prídavný makro objektív.

Zápalka
Dobrou technikou na použitie pri portrétnej fotografii je tiež blízky pohyb (Zdroj: Pixabay.com)

Existuje aj spôsob, ako pri fotení krajiny dokážeš vyzdvihnúť detail. Je ním scenéria. Mysli ale na to, že je náročnejšia, a preto si na ňu trúfajú zväčša len pokročilí. Rovnako je to spôsob, ako pridať ďalší vizuálny záujem a silnejší pocit hĺbky.


Vytvor fotografiu siluety

Jedným z najobľúbenejších tipov na tvorbu fotografii s iPhonom je snímanie siluety. Je to tmavý tvar predmetu nachádzajúceho sa proti jasnému svetlu. Siluety vytvárajú úžasné fotografie, ktoré upútajú pozornosť diváka. A v skutočnosti sa dajú veľmi ľahko vytvoriť.


Majo spojil tisíce fotografií Slovenska: Vychutnaj si unikátne zábery, ktoré ťa naplnia hrdosťou


Na jej vytvorenie potrebuješ len zaujímavý predmet. V aplikácii Fotoaparát klepnutím nastavíš zaostrenie. Potiahni nadol a stmav expozíciu. Môžeš ju vytvoriť všade, kde je za objektom zdroj svetla. Siluetu fotografie najlepšie docieliš počas zlatých hodín východu a západu slnka.

Šesť siluet pri západe Slnka
Jedným z najobľúbenejších tipov na tvorbu fotografii s iPhonom je snímanie siluety (Zdroj: Unsplash.com)

Ak chceš fotiť v interiéri, umiestni objekt pred okno alebo lampu. Siluety vytvárajú dramatické a pútavé obrázky.


Zahrň tiene do kompozície

Tiene poskytujú ďalší spôsob, ako vylepšiť fotografiu pomocou iPhonu. Fotením tieňov dodáš snímkam pocit tajomstva a intríg. Sú totiž často zaujímavejšie ako samotné predmety. Vytvárajú fantastický vizuálny záujem v popredí scény. Najdlhšie tiene sa objavia, keď je na oblohe málo slnka. Takže odporúčame opäť fotiť počas „golden hours”.

Orchidea v tieni
Tiene sú často zaujímavejšie ako samotné predmety (Zdroj: Unsplash.com)

Úpravou expozície pri snímaní zaistíš, aby sa tiene javili dostatočne tmavé. V aplikácii Fotoaparát ťukni na nastavenie zaostrenia a potom potiahni nadol tak, aby tiene vyzerali pekne a tmavo.


Pri fotografovaní tieňov prioritne premýšľaj o tom, čo chceš do záberu zahrnúť. Najvhodnejšie je, keď do rámčeka zahrnieš predmet aj jeho tieň. Zaujímavé je tie zachytiť iba tiene, pre jedinečný a abstraktnejší obraz.


Fotografie a odraz

Odrazy nájdeš na mnohých rôznych povrchoch vrátane skla, kovu a ľadu. Voda je však najlepším povrchom pre reflexnú fotografiu. Vlny na hladine dodávajú „odrazovým” fotografiám iný rozmer. Vytvárajú krásny maliarsky efekt. Ak nemáš k dispozícií prírodné vlny, môžeš si ich vytvoriť sám pohybom ruky po vode.

Záber krajiny s vodou
Voda je najlepším povrchom pre reflexnú fotografiu (Zdroj: Unsplash.com)

Vo väčšine prípadov vyzerá najlepšie, ak zachytíš predmet aj jeho odraz. Vytvorenie symetrickej kompozície, bude mať veľmi silný vizuálny vplyv. Ale taktiež patrí, že fotografovanie výlučne odrazu vytvára krásny abstraktný obraz.

Keď sa začneš viac zaujímať o svoje okolie, zrazu budeš všade vnímať zaujímavé odrazy. A na tvojich fotografiách budú vyzerať úžasne! Veríme, že tieto tipy prispeli k tvojim vedomostiam o fotografovaní pomocou iPhonu. Ak si ich ešte nevyskúšal, tak chyť do rúk svoj telefón, neváhaj a experimentuj.

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame