Fotenie krok za krokom #5: Ako zvečniť svadbu? Nenechávaj všetko na fotografa

Foto: Denis Goga

#Denisa Gogu, mladého fotografa z Topoľčian sme už predstavili v rozhovore a následne v prvých štyroch dieloch seriálu, v ktorom nám ukazuje, ako fotí krok po kroku. Okrem produktovej fotografie, ktorej sa venuje najviac, skúša Denis i iné oblasti, v ktorých by potenciálni zákazníci ocenili jeho fotografické oko. V dnešnom dieli seriálu tak ukáže, ako fotil svadbu.


Fotografovanie môžme jednoducho rozdeliť na amatérske, čiže pomerne začiatočnícke alebo profesionálne, teda úplne pokročilé. Fotografovanie je ale taký druh umenia, kde sa dá vyhrať s fantáziou. Preto je úspešnosť každého umeleckého fotografa obmedzovaná hlavne jeho prístupom k umeniu, umeleckým cítením a v neposlednom rade fantáziou…

Toľko na úvod, v dnešnom článku by som rád spomenul fotografovanie mojej poslednej svadby, ktoré sa konalo v neďalekej dedine v okolí Topoľčian. Fotografovanie som si pomerne užil a s výslednými fotkami som, ako aj svadobčania, veľmi spokojný.

Foto: Denis Goga

Veľká zodpovednosť

Pamätám si akoby to bolo včera, keď som svojim známym hovorieval, že akcie a teda hlavne svadby nefotografujem, pretože je to priveľmi veľká zodpovednosť, na ktorú sa veľmi necítim. Postupom času som to začal brať ako istú výzvu. Keď som na sebe pozoroval zlepšenie v iných kategóriách fotografovania, uvedomil som si, že aj svadby majú svoje čaro. Keď sa mi naskytli prvé ponuky, spočiatku som váhal, no napokon som sa do toho dal.

Za fotografa hovorí jeho portfólio

Na čo by budúci novomanželia mali myslieť? V prvom rade by si mali vybrať fotografa na základe jeho portfólia. Práve jeho portfólio hovorí samo za seba, akým štýlom sa fotograf, teda umelec prezentuje a vyznačuje.

Môj štýl, ako to už vidieť z fotografií, je pomerne prostý. Snažím sa zachytiť farby a svetlo v tej najprirodzenejšej „forme“ a preto svoj štýl nepovažujem za abstraktný, ale skôr obyčajný so štipkou vlastnej predstavy o dokonalosti farieb na mojich fotkách.

Foto: Denis Goga

Fotografovanie svadby je naozaj o zodpovednosti a harmónii fotografa s fotoaparátom, hosťami a v neposlednom rade s mladomanželmi. Je veľa aspektov, ktoré musí fotograf počas obradu zohľadniť. Z technickej stránky je asi najkomplikovanejšou časťou svetlo.

Bez svetla to nejde

Svetlo je vo fotografii alfou a omegou, bez svetla nie je nič. Ďalej je táto problematika ešte komplikovanejšia, pretože fotoaparát sa môže nechať buď na automatike, čo zrejme profesionál neurobí a radšej si nastaví fotoaparát sám. No k tomu musí vedieť niečo o expozičnom trojuholníku. Ten existuje už od vynálezu prvého fotoaparátu, ktorý fungoval na princípe exponovania papieru, resp. dosky. Doska bola chemicky upravená tak, aby dokázala byť citlivá na svetlo a podľa toho sfarbiť tie časti, ktoré boli svetlu exponované najdlhšie.

Veľké množstvo dát

Profesionál by taktiež mohol vedieť, že ak fotí napríklad prvý novomanželský bozk, ktorý trvá iba malú chvíľku, môže so sériovým snímaním zachytiť až 5 snímok za sekundu, čo je (priemerné) maximum pri (poloprofesionálnych) fotoaparátoch s rokom výroby približne od 2013.

Na kartu sa tak musí uložiť po jednej sekunde až (približne) 250MB dát. Aby to fotoaparát zvládol uložiť a nenechal ma čakať, dáta sú zatiaľ vo vyrovnávacej pamäti, odkiaľ sa presúvajú 80MB/s tempom na pamäťovú kartu. Ak teda predpokladáme, že má pamäťová karta rýchlosť zápisu 80MB/s, tak sa fotky z vyrovnávacej pamäte fotoaparátu uložia na kartu po menej ako štyroch sekundách. Medzitým fotoaparát dokáže fotiť vo frekvencii približne 1 snímky za sekundu, čo je pomerne slušné, keďže stále ukladá dáta na kartu a prakticky sa nezastaví.

Foto: Denis Goga

 

Na tomto zábere je zachytený backstage z môjho fotografovania svadby (Foto: Denis Goga)

Nie všetko záleží od fotografa

Ak náhodou premýšľate nad výberom svadobného fotografa a blíži sa váš veľký deň, určite nenechávajte po výbere fotografa všetko iba na neho. Zapájajte sa do vymýšľania póz, prípadne mu ukážte aké fotky si želáte nakomponovať. Ale čo určite neočakávajte, že vám ich fotograf zhotoví s presnosťou 1:1. Lepšie ako následne banovať, že vám fotograf spravil fotografie, na ktorých sa samým sebe nepáčite, pretože ste nechali všetko na neho.

Záver dnešného článku tvorí zopár fotografií zo svadieb z môjho portfólia.

Foto: Denis Goga
Foto: Denis Goga
Odporúčame