iPhone alebo Android? 10 dôležitých tipov pre kúpu nového smartfónu v roku 2018

Tim Mossholder/Unsplash.com

#Mali ste niekedy problém pri vyberaní nového smartfónu. Nepáčil sa vám dizajn, nesadol do ruky, alebo vám vadil software? Tu je 10 tipov, ktoré vám zjednodušia proces výberu smartfónu.

1. Softvér

Dlhšiu dobu platí, že iOS je prehľadnejší a jednoduchšie sa ovláda. Android má zas viac možností a funkcií, ktoré sa dajú využiť. Updaty iOS prichádzajú aj niekoľko rokov po vydaní iPhonu, Android má zas viac hardwarových a hlavne cenových možností.

Pri Androide si dávajte pozor na verziu. Najlepšie je kupovať telefón s najnovšou verziou, kvôli bezpečnosti a celkovej funkcionalite. Najnovšia aktualizácia iPhonu je iOS 12 a na zelenej strane Android 9 Pie.

2. Cena

Neplaťte viac ako využijete. Najdrahšie smartfóny stoja okolo 1000 eur, no skutočne dobré kúsky zoženiete už aj za pätinovú cenu. Ak dokážete využiť všetky softvérové a hardvérové možnosti takéhoto smartfónu, tak choďte pokojne do toho. Väčšina ľudí však nevyužije ani polovicu nastavení a možností a tak pre bežného zákazníka je lepšie sa pozrieť na cenu/úžitok a nie na najdrahšie zariadenie.

Tyler Lastovich/Unsplash.com

3. Vyberte si svoju veľkosť.

Väčšina smartfónov má veľkosť obrazovky od 4 do 6 palcov. Pokiaľ vám však vyhovuje niečo väčšie, napríklad na pozeranie videí, alebo chcete využiť funkciu multitaskingu, tak sa radšej pozrite po väčších obrazovkách. Najväčšie na trhu majú okolo 7 palcov.

4. Obrazovka

Pri výbere smartfónu nie je dôležité až tak rozlíšenie ako je svietivosť a kvalita farieb. Vo všeobecnosti platí, že amoled displeje sú lepšie v podávaní vierohodných farieb. Kvalitnejšie obrazovky ponúkajú takisto funkciu HDR (High Dynamic Range), ktorá zobrazí ešte viac farieb.

5. Fotoaparát

Spolu s batériou sa stal fotoaparát najdôležitejšou súčasťou smartfónu. Ignorujte megapixely. Dôležité sú skôr parametre ako clona (nižšia je lepšia) a funkcie ako dvojitá, resp. trojitá šošovka.

6. Výkon

Pri výkone si treba uvedomiť, čo od telefónu očakávate. Ak chcete, aby vám telefón rozbehal najnovšie hry, alebo vedel spracovať videá pri vysokom čísle snímok za sekundu, tak je lepšie zobrať A11 Bionic, ktorý sa nachádza v iPhone 8, 8 plus, alebo X. Ekvivalent na Android strane je Snapdragon 845, Mediatek Helio X30, Kirin 970 alebo Exynos 9810 nachádzajúci sa v najnovších Samsungoch.

7. Batéria

Vyberajte telefón, ktorý vám vydrží minimálne 11 hodín na jedno nabitie. Túto hranicu väčšinou dosahujú smartfóny s batériou väčšou ako 4000 mAh. Zároveň však záleží aj na procesore a väčšinou najviac vydržia smartfóny s šesťstovkovou radou, ktorá efektívne pracuje s energiou

8. Pamäť po prvé

Smartfóny takisto ako počítače majú dva typy pamäte, RAM a ROM. Veľkosť RAM sa týka množstva aplikácií, ktoré môžu byť zároveň spustené a ROM množstvo aplikácií a dát, ktoré si môžete do telefónu uložiť. Minimálna veľkosť RAM pre rok 2018 je 3 GB, ale najlepšie je kúpiť 4 GB a viac, aby vám smartfón vydržal dlhšiu dobu. Zároveň vám viac RAM pomôže pri multitaskingu, alebo pri aplikáciách náročných na operačnú pamäť.

9. Pamäť po druhé

Čo sa týka ROM, nechoďte pod 64 GB. 32 GB je minimum, ale nezostane vám veľa miesta pre videá a fotky, takže je lepšie si kúpiť mobil s väčšou pamäťou ROM. Touto kapacitou väčšinou disponujú mobily aj pod 200 eur. Samozrejme, treba počítať aj s micro SD kartou. Nie všetky smartfóny majú pre túto kartu slot, takže na to treba pri výbere dávať pozor. Najväčšie kapacity micro SD kariet dosahujú veľkosť až 512 GB.

10. Dizajn

Ak vám záleží na kvalite spracovania tak sa vyhýbajte plastu. Radšej investujte do skla, alebo kovu, ktoré vám lepšie ochránia telefón. Sklo takisto vo väčšine prípadov znamená, že telefón sa môže nabíjať aj bezdrôtovo. Takisto si vyberajte skôr mobily s certifikáciou IP67 (vodeodolnosť), alebo IP68 (vodotesnosť), ktorá označuje, že váš mobil môžete ponoriť do určitej hĺbky.

Odporúčame