#Mali ste niekedy problém pri vyberaní nového smartfónu. Nepáčil sa vám dizajn, nesadol do ruky, alebo vám vadil software? Tu je 10 tipov, ktoré vám zjednodušia proces výberu smartfónu.
1. Softvér
Dlhšiu dobu platí, že iOS je prehľadnejší a jednoduchšie sa ovláda. Android má zas viac možností a funkcií, ktoré sa dajú využiť. Updaty iOS prichádzajú aj niekoľko rokov po vydaní iPhonu, Android má zas viac hardwarových a hlavne cenových možností.
Pri Androide si dávajte pozor na verziu. Najlepšie je kupovať telefón s najnovšou verziou, kvôli bezpečnosti a celkovej funkcionalite. Najnovšia aktualizácia iPhonu je iOS 12 a na zelenej strane Android 9 Pie.

2. Cena
Neplaťte viac ako využijete. Najdrahšie smartfóny stoja okolo 1000 eur, no skutočne dobré kúsky zoženiete už aj za pätinovú cenu. Ak dokážete využiť všetky softvérové a hardvérové možnosti takéhoto smartfónu, tak choďte pokojne do toho. Väčšina ľudí však nevyužije ani polovicu nastavení a možností a tak pre bežného zákazníka je lepšie sa pozrieť na cenu/úžitok a nie na najdrahšie zariadenie.

3. Vyberte si svoju veľkosť.
Väčšina smartfónov má veľkosť obrazovky od 4 do 6 palcov. Pokiaľ vám však vyhovuje niečo väčšie, napríklad na pozeranie videí, alebo chcete využiť funkciu multitaskingu, tak sa radšej pozrite po väčších obrazovkách. Najväčšie na trhu majú okolo 7 palcov.

4. Obrazovka
Pri výbere smartfónu nie je dôležité až tak rozlíšenie ako je svietivosť a kvalita farieb. Vo všeobecnosti platí, že amoled displeje sú lepšie v podávaní vierohodných farieb. Kvalitnejšie obrazovky ponúkajú takisto funkciu HDR (High Dynamic Range), ktorá zobrazí ešte viac farieb.

5. Fotoaparát
Spolu s batériou sa stal fotoaparát najdôležitejšou súčasťou smartfónu. Ignorujte megapixely. Dôležité sú skôr parametre ako clona (nižšia je lepšia) a funkcie ako dvojitá, resp. trojitá šošovka.

6. Výkon
Pri výkone si treba uvedomiť, čo od telefónu očakávate. Ak chcete, aby vám telefón rozbehal najnovšie hry, alebo vedel spracovať videá pri vysokom čísle snímok za sekundu, tak je lepšie zobrať A11 Bionic, ktorý sa nachádza v iPhone 8, 8 plus, alebo X. Ekvivalent na Android strane je Snapdragon 845, Mediatek Helio X30, Kirin 970 alebo Exynos 9810 nachádzajúci sa v najnovších Samsungoch.

7. Batéria
Vyberajte telefón, ktorý vám vydrží minimálne 11 hodín na jedno nabitie. Túto hranicu väčšinou dosahujú smartfóny s batériou väčšou ako 4000 mAh. Zároveň však záleží aj na procesore a väčšinou najviac vydržia smartfóny s šesťstovkovou radou, ktorá efektívne pracuje s energiou

8. Pamäť po prvé
Smartfóny takisto ako počítače majú dva typy pamäte, RAM a ROM. Veľkosť RAM sa týka množstva aplikácií, ktoré môžu byť zároveň spustené a ROM množstvo aplikácií a dát, ktoré si môžete do telefónu uložiť. Minimálna veľkosť RAM pre rok 2018 je 3 GB, ale najlepšie je kúpiť 4 GB a viac, aby vám smartfón vydržal dlhšiu dobu. Zároveň vám viac RAM pomôže pri multitaskingu, alebo pri aplikáciách náročných na operačnú pamäť.

9. Pamäť po druhé
Čo sa týka ROM, nechoďte pod 64 GB. 32 GB je minimum, ale nezostane vám veľa miesta pre videá a fotky, takže je lepšie si kúpiť mobil s väčšou pamäťou ROM. Touto kapacitou väčšinou disponujú mobily aj pod 200 eur. Samozrejme, treba počítať aj s micro SD kartou. Nie všetky smartfóny majú pre túto kartu slot, takže na to treba pri výbere dávať pozor. Najväčšie kapacity micro SD kariet dosahujú veľkosť až 512 GB.

10. Dizajn
Ak vám záleží na kvalite spracovania tak sa vyhýbajte plastu. Radšej investujte do skla, alebo kovu, ktoré vám lepšie ochránia telefón. Sklo takisto vo väčšine prípadov znamená, že telefón sa môže nabíjať aj bezdrôtovo. Takisto si vyberajte skôr mobily s certifikáciou IP67 (vodeodolnosť), alebo IP68 (vodotesnosť), ktorá označuje, že váš mobil môžete ponoriť do určitej hĺbky.

Ak vám záleží na kvalite spracovania tak sa vyhýbajte plastu. Radšej investujte do skla, alebo kovu, ktoré vám lepšie ochránia telefón.
To fakt? Sklo mi lepšie ochráni telefón ako plast??? LOL 😀
Práveže v posledných rokoch tvrdosť skla rapídne stúpla. Sklo sa ti síce od určitej výsky rozbije, ale na plaste sa ti začnú po čase robiť škrabance.
Všetci, ktorých poznám a majú sklo vzadu, majú buď kryt alebo aj ked nemali, tak len dočasne, lebo už majú rozbité sklo a na tom kryt, takže neviem čo je lepšie.. Pavučina na skle a potom kryt alebo umelá hmota, ktorú treba párkrát omlátiť o betón, aby to vyzeralo neesteticky a bol potrebný kryt.. Našťastie som každého, kto sa mi priplietol do cesty, naučil na kryt a ochranné sklo a nemusím meniť toľko displejov..
ROM????
Trošku poštudovať, čo znamená ROM (Read Only Memory) pamäť.
Ale predpokladám, že autor je asi niekto do cca 18 rokov, tak to ho ospravedlňuje z takejto absolútnej nevedomosti.
heh..nieco take som chcel napisat… zial, dnes uz sa tieto pojmy asi nikde neucia a tento druh spavodajcov, sa ani nesnazi zistit o com pisu.. :/
Vďaka za podporu, teraz už nikto nechápe ako sme v 90. rokoch riešili PROM, EPROM…
(diskutujúci rozumejte: to všetko je ROM). Nikoho nesúdim, len takáto reportáž, že keď varíš vodu, bude vrieť, nechápem. Ukazovať niekomu, ako sa iPhone v gife ohýba ako plastelína je len zavádzanie. Ale vcelku OK. Už to nebudem riešiť, držím palce recenzentovi, mne by sa to nechcelo robiť:)
Je možné, že v budúcnosti budem robiť články aj o histórii výpočtovej techniky, zatiaľ sa tomu vyhýbam.
Achjaj😁 Nikto tu nenadával, ber to ako poučenie, nie ako poučovanie. Pekný deň. A to tykanie ti odpúšťam, dnes mám narodky (1967)…
Dňa št 6. 9. 2018 o 20:35 Disqus napísala(a):
Ak si myslíš, že to väčšinu ľudí zaujíma tak si píš články sám. Toto je článok pre širšie publikum, na ostatné máš pc revue.