Trápi ťa akné? Dôkladná starostlivosť o pleť je základ, ale pozor: Toto možno robíš zle!

Akné v tínedžerskom veku

Akné trápi v menšom či väčšom rozsahu vyše 70 percent populácie (Zdroj: GettyImages)

#Aj ty si určite zažil situáciu, kedy sa ti na tvári objavila vyrážka v najnevhodnejšej chvíli. Na druhej strane, vždy je lepšie popasovať sa s jednou vyrážkou, ako s nimi bojovať neustále. Akné je frekventovaný kozmetický problém, no nejednému tínedžerovi dokáže navodiť psychickú ujmu a pocit menejcennosti. Čo môžeš urobiť, aby si sa akné zbavil, alebo aspoň zmiernil jeho dôsledky?

Čo je to akné?

Akné postihuje skôr mladšie ročníky, avšak neraz dokáže potrápiť aj tých starších, a to bez ohľadu na pohlavie. Ide o najčastejšie chronické ochorenie kože.

Príčiny tvorby akné môžu byť rôzne. Často sú za tým hormonálne zmeny, v dôsledku ktorých stúpa produkcia kožného mazu. Tá potom vytvára živnú pôdu pre mno­ženie baktérií (odborne Propionibacterium acnes) v zablokovaných póroch. Dôvodom však môže byť aj porucha keratinizácie (zrohovatenie) vlasového folikulu.

Ako uvádza portál unilabs.sk, vo vekovej kategórií 15 – 24 rokov sa akné na Slovensku a v Českej republike vyskytuje u 73,6 % populácie. Najčastejšie postihuje oblasť tváre a chrbta.

Ako na peknú pleť?

Dosiahnuť peknú a najmä zdravú pleť nie je úplne jednoduché. Na druhej strane, keď sme pred časom robili rozhovor s Michaelou Žolkovou, povedala nám, že porozumieť pleti nie je náročné. Stačí pleť počúvať a dopriať jej potrebnú starostlivosť. Tú vyžaduje každá pleť a platí pre všetkých rovnako. Tzv. skin routine sa skladá z troch základných krokov:

Krok 1: Čistenie ráno aj večer

Čistenie je dôležité nielen večer, ale aj ráno. Samozrejme, ranná očista má byť ľahšia, večerná dôkladnejšia, keďže často potrebujeme z pleti dostať nielen nečistoty, ale aj make-up. Po tom, ako si umyješ tvár čistou vodou, siahni po dôkladnejšom čistení. Jeho zmyslom je zbaviť pleť nánosov a nečistôt. Použi na to špeciálne čistiace gély alebo čistiace mlieka. Kvalitné značky už vieš kúpiť v bežných reťazcoch s kozmetikou.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
S týmito nadčasovými beauty trendmi nešliapneš nikdy vedľa! Skúsiš výrazné očné tiene, alebo nude tóny?

Odporúčame ti však ísť do lekárne, kde ti určite poradia taký produkt, ktorý bude pre tvoju pleť najvhodnejší. Na kúpu čistiaceho gélu alebo čistiaceho mlieka z lekárne nepotrebuješ predpis od lekára. K najúčinnejším látkam v boji proti akné patria kyselina salicylová či niacínamid.

Ak máš mastnú alebo zmiešanú pleť, ktorá na rôznych miestach trpí rozšírenými pórmi, pridaj do očistného rituálu aj toner. Najlepšie produkt s adstringentným účinkom, čo znamená, že zjemňuje a sťahuje póry. Na trhu dnes nájdeš tonery, ktoré pleť zároveň upokoja a majú antioxidačné účinky.

Pozor však na to, aby si to s čistením príliš neprehnal. Platí to nielen pre nadmernú starostlivosť, ale aj používanie silných agresívnych prípravkov. Takéto čistenie môže, paradoxne, produkciu mazu ešte zvýšiť, a tak vytvárať neustály kolotoč problémov.

Starostlivosť o pleť
Dôkladné vyčistenie pleti je základ (Zdroj: Unsplash/Kevin Laminto)

Krok 2: Hydratovanie pleti

Po vyčistení použi dobrý hydratačný krém bez ohľadu na to, aký typ pleti máš. Samozrejme, pre náročnú pleť so sklonom k akné je vhodnejšie voliť jemnejšie krémy, ktoré pleť príliš nezaťažia a neupchajú zbytočne póry. Ako doplnok môžeš pod samotný krém použiť aj sérum, napríklad s obsahom kyseliny hyaluronovej alebo kyseliny azelaovej, ktorá má antioxidačný, antibakteriálny aj protizápalový účinok.

Ak sa chystáš aplikovať make-up, samotný hydratačný krém nechaj najprv dobre zaschnúť. Ideálne je nanášať ho s väčším časovým odstupom, napríklad v 15-minútovom až polhodinovom predstihu. V opačnom prípade sa do pleti dostatočne nevstrebe a zmieša sa s tvojím make-upom, takže tvár sa bude lesknúť, akýkoľvek kvalitný krycí krém použiješ. Takže si skús ráno najprv vyčistiť tvár, naniesť krém a medzitým sa trebárs naraňajkuj. Až potom si urob make-up.

Krok 3: Ochrana pred slnkom

Nezabudni si počas celého roka natierať tvár SPF krémom. Ide o neoddeliteľnú časť starostlivosti o pleť. Skvelou správou je, že na trhu zakúpiš aj špeciálne produkty, ktoré sú tónované, a preto slúžia aj ako make-up. V lekárni ti dokonca poradia, ktoré z nich môžeš bez obáv nanášať aj na mastnejšiu pleť so sklonom k akné.

Ak si si myslel, že SPF je výlučne záležitosťou letných mesiacov, si na veľkom omyle. Krém s ochranným faktorom proti UV žiareniu by si mal používať (hoci s nižším SPF) aj v zime. Obzvlášť, ak máš pleť s rozšírenými pórmi. Škodlivé žiarenie totiž cez narušenú pokožku ľahšie vnikne do hlbších vrstiev epidermy a urýchli jej poškodenie a starnutie.

Ak ťa zaujíma táto téma viac, pozri si video, ktoré nájdeš na našou YouTube. Nielenže ti vysvetlí všetky pojmy, ale odporučí ti aj kozmetické prípravky a podá ďalšie zaujímavé informácie, ktoré len tak nenájdeš.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
S týmito nadčasovými beauty trendmi nešliapneš nikdy vedľa! Skúsiš výrazné očné tiene, alebo nude tóny?

Čo si možno doteraz robil zle?

V rámci bežnej hygieny existujú návyky, ktoré nielenže nepomáhajú, ale môžu pleti viac uškodiť:

  • Tvár si nikdy neutieraj do rovnakého uteráka, do akého si utieraš aj ruky či iné časti tela. Ideálne je mať celý set malých utierok na tvár, ktoré po týždni vždy vyperieš. 
  • Oveľa častejšie by si mal vymieňať aj obliečku na vankúši, ideálne už po týždni. 
  • Rovnaký princíp platí aj pre pomôcky, štetce a hubky, ktorými si aplikuješ make-up. Takisto im venuj pravidelnú starostlivosť a dôkladne ich vyčisti. A už vôbec tieto pomôcky nezdieľaj s niekým iným.
  • Alpa ani zubná pasta na pleť nepatria. Tvrdenie, že zaberajú, je mýtus. Často môžu byť pre namáhanú pleť oveľa agresívnejšie, než si myslíš.
  • Nestriedaj príliš veľa produktov, nekonzistentnou starostlivosťou bude tvoja pleť ešte viac trpieť.

Je nutné vyhľadať lekára?

Rozumieme, aké dôležité je mať peknú pleť a ako ťa dokáže potrápiť nielen fyzicky ale aj psychicky. V závislosti od rozšírenia akné je na mieste položiť si otázku, či by sa tým nemal zaoberať lekár. Ak je akné veľmi výrazné a neustupuje, rozhodne choď ku kožnému lekárovi alebo k dermatológovi. Niektoré štádia je nutné poriadne preliečiť kombináciou vhodne zvolených produktov a liekov, aby sa nestalo, že ti akné zanechá na pleti nepekné jazvy alebo škvrny.


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame