Otestuj svoje zručnosti a vyrob si doma štýlové florárium: Posuň záľubu v pestovaní rastlín na nový level!

Vlastnoručne vyrobené florárium ti môže poslúžiť ako skvelý darček (Zdroj: Pexels.com/cottonbro studio)

#Či už patríš ku nadšencom izbovej zelene, alebo ti na parapete prežíva posledný rastlinný veterán, rozhodne by si mal vyskúšať výrobu florária! Jednou z ich výhod je, že ti pomôžu diverzifikovať už vytvorenú zbierku rastlín a ich údržba je pomerne nenáročná. Rovnako môžu poslúžiť ako skvelý hand-made darček, ktorým tromfneš akúkoľvek kyticu kvetov. Stačí, ak sa budeš držať tohto postupu.

Ako florárium funguje?

Floráriá sú u nás čoraz populárnejšie a predstavujú kreatívnu alternatívu k nudným kvetináčom. Ide o malé rastlinné teráriá, inak nazývané aj kvetináriá. Sú vyrobené zo skla alebo tvrdého priesvitného plastu, pričom ich základnú konštrukciu tvorí najčastejšie kovový alebo drevený rám.

Zväčša ide o špeciálne určené nádoby, no vhodnou alternatívou sú aj číre dózy, sklenené fľaše či misky, ktoré by bolo možné uzavrieť vekom. Princípom florária je vytvorenie stabilných podmienok – správny pomer vlhkosti a teploty.

Prečo by nemalo florárium chýbať ani u teba doma? Jeho neprehliadnuteľným benefitom je, že si vyžaduje úplne minimálnu starostlivosť, pretože správnou kombináciou rastlín sa v jeho vnútri vytvorí sebestačná mikroklíma. Ak sa teda chystáš na dlhšiu dovolenku a máš obavu o svoje interiérové rastlinky, tak tie, ktoré umiestniš do terária, to istotne hravo zvládnu.

V prípade, že máš obmedzený priestor, rozhodne oceníš aj kompaktnosť florária, ktoré sa ľahko zmestí na každý parapet či poličku.

Sukulenty si nevyžadujú veľkú starostlivosť (Zdroj: Pexels.com/cottonbro studio)

Inšpiruj sa polopúšťou alebo dažďovými pralesmi

Pomocou florária dokážeš napodobniť prirodzené podmienky mnohých exotických rastlín, ktoré by si v bežnom kvetináči tak ľahko nevypestoval. Dôležité je uvedomiť si, že toto terárium bude poskytovať rovnaké „mikroklimatické“ podmienky pre všetky rastliny, takže sa ich nároky musia výrazne zhodovať.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Spolu s krstnou mamou tvoria kožené výrobky: Moja prvá kabelka bola zo starých šuštiakov

Pri ich kombinovaní sa riaď požiadavkami na osvetlenie, vlhkosť a teplotu, no neignoruj ani predpokladanú výšku vzrastu. Pochopiteľne sa vyhni kombináciám, ako sú paprade a machy umiestnené spolu so sukulentmi.

Veľmi obľúbeným typom florária býva tropický dažďový prales. Jeho kompozíciu tvoria rastliny nachádzajúce sa v Amazónii, dažďových pralesoch juhovýchodnej Ázie alebo atlantických rovníkových pobrežných lesoch. Takými sú břečťan obyčajný, špargľa, pygmy ficus, begónie, miniatúrne papradie, hamedorea či niektoré druhy nižších bambusov.

Pomocou správnej kombinácie môžeš vytvoriť zdanie viacúrovňových pralesov. V takom prípade by si mal nechať otvorené popredie kompozície, aby si mohol sledovať všetky úrovne vytvoreného dažďového pralesa. Pre tieto rastliny je vhodnejšie použiť pôdnu zmes s prímesou hrubého piesku, listnatej pôdy a rašeliny. 

Možno ale nepatríš k tým, ktorí sa môžu denne starať o svoje rastliny, tak je pre teba vhodnou alternatívou florárium imitujúce púštne podmienky! Vhodnými rastlinami sú práve sukulenty, ktoré v sebe  zadržiavajú vody a vyžadujú si minimálne zalievanie. Darí sa im v pôde z hrubého a jemného piesku s prímesou kamienkov, keďže je ich koreňový systém málo vyvinutý a nenáročný.

Čo budeš potrebovať?

V prvom rade si musíš zadovážiť primerane veľkú sklenenú či umelohmotnú nádobu (s vekom alebo bez veka), vhodnú pôdu, ktorá bude vyhovovať požiadavkám vybraných rastlín a drenáž, zhotovenú z hrubého piesku, malých kamienkov či rozdrvenej tehly. 

Na výrobu florária budeš potrebovať aj aktívne uhlie, ktoré zbaví pôdu všetkých škodlivín a predídeš tak vzniku plesní. Na rad potom príde výber rastlín a dekoratívnych prvkov, ktoré do nádoby osadíš pomocou pinzety.

Ako postupovať?

Samotný postup nie je vôbec komplikovaný. Pripravíš si nádobu, ktorú najskôr dobre umyješ a zaleješ horúcou (no nie vriacou) vodou. Nasleduje drenážna vrstva, ktorá by mala byť vysoká približne 3 – 4 cm. 

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Spolu s krstnou mamou tvoria kožené výrobky: Moja prvá kabelka bola zo starých šuštiakov

Nezabudni na vrch drenáže položiť aktívne uhlie, pretože si tým ušetríš prácu v budúcnosti. (Plesní z florária sa nezbavíš len tak ľahko.) Navyše sa odborúča, aby si rastliny v teráriu zalieval či striekal filtrovanou vodou.

Drenáž si môžeš vyrobiť z malých kamienkov (Zdroj: Pexels.com/cottonbro studio)

Nasleduje 5-8 centimetrová vrstva vlhkej pôdy, ktorú môžeš striedať s tenkými vrstvami farebného piesku a docieliš tak dekoratívnejší vzhľad celého projektu.

Pôdu jemne vyrovnáš a pomocou paličky či lyžice vytvoríš jamky pre korene rastlín. Pri ich sadení si môžeš pomôcť pinzetou, ktorá ti umožní precízne rozmiestniť jednotlivé rastliny v celom floráriu. Zeleň s väčšími listami sa nesmie dotýkať stien nádoby, v opačnom prípade by mohlo dôjsť k vyššej tvorbe kondenzu a rastlinka by začala hniť. 

AK si s ich rozmiestnením spokojný, jemne vysadené rastliny postriekaj rozprašovačom a umiestni dekoratívne prvky. Výrobu florária máš týmto za sebou, stačí ho už len podľa typu, ktorý si si zvolil, umiestniť na vhodné miesto.

 

Máš už doma nejaké florárium?

Sleduj náš TikTok

Zdroj: hashtag.sk myplantin.com
Odporúčame