Ako prevážať bicykel v aute? Poradíme ti, podľa čoho vybrať vhodný nosič

Nosič bicyklov na auto

Nosič bicykla je praktický doplnok auta (Zdroj: GettyImages)

#Potrebuješ v aute prevážať bicykel, ale nezmestí sa ti do interiéru? V takom prípade by si sa mal popozerať po nejakom nosiči. Vyberať si môžeš spomedzi viacerých typov, pričom tie najjednoduchšie namontuješ na svoje auto za pár minút a budú ťa stáť menej ako 100 eur.

Základné druhy nosičov na auto

Nosiče na bicykle sa rozdeľujú podľa toho, na ktorú časť auta sú montované.

Nosiče na strechu

Tento druh nosiča sa montuje na priečniky, ktoré sú priskrutkované k streche auta. Výhodou je nízka cena, malá hmotnosť a veľkosť. Keď svoj nosič nebudeš používať, nezaberie ti veľa miesta. Bicykel je umiestnený na streche, takže naň nebudú fŕkať nečistoty od zadných kolies auta. Zároveň máš neobmedzený prístup do kufra.

Bicykel, Nosič na aute
Strešný nosič bicykla ti nezahatí prístup do kufra tvojho auta (Zdroj: Pixabay.com/byrev)

Hlavnou nevýhodou strešných nosičov je ale to, že bicykel musíš vyložiť na strechu, čo nie je práve najjednoduchšia vec pod slnkom. Hlavne, ak máš vysoké vozidlo. Pri vyšších rýchlostiach je bike vystavený veľkému náporu vzduchu, zhoršuje aerodynamiku, zväčšuje spotrebu a zvyšuje ťažisko auta, takže môže zhoršovať jazdné vlastnosti. Tento nosič preto nemusí byť najlepšou voľbou, ak plánuješ chodiť na dlhé trasy po diaľniciach.

Nezabúdaj: Keď máš na streche bicykle, tvoje auto bude oveľa vyššie ako bežne. Nezmestíš sa tak do väčšiny parkovacích garáží.

Nosič na zadné dvere

Nosič na zadné dvere namontuješ na svoje auto v priebehu niekoľkých minút, jednoducho ho ukotvíš o veko kufra pomocou špeciálneho záchytného systému. Výhodou je nízka cena a skutočnosť, že bicykle takto veľmi nevplývajú na aerodynamiku a jazdné vlastnosti auta, ako keď sú ukotvené na streche. Vo väčšine prípadov trochu pretŕčajú nad líniu strechy, avšak do parkovacích garáži sa pravdepodobne zmestíš bez problémov.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Oplatí sa auto s automatickou prevodovkou? Toto ti pomôže pri rozhodovaní
Nosič na bicykel, Auto
Nosič na zadné dvere namontuješ na svoje auto v priebehu niekoľkých minút (Zdroj: Wikimedia.org/DoxTxob)

Nevýhodou tohto nosiča je fakt, že s naloženými bicyklami len tak ľahko neotvoríš kufor. Plus, pri jazdení budeš mať obmedzený výhľad smerom dozadu.

Nosič na ťažné zariadenie

Ak máš na svojom aute ťažné zariadenie, tento typ nosiča môže byť super voľbou. Keďže bicykle len minimálne pretŕčajú cez obrysy zadnej časti auta, nespôsobujú výrazné zvýšenie spotreby alebo zhoršenie jazdných vlastností. S týmto nosičom môžeš pohodlne vchádzať aj do garáží s nízkym stropom. Výhodou je tiež vysoká nosnosť.

Praktický tip: Nosič na ťažné zariadenie je zvyčajne vybavený sklápacím mechanizmom, takže aj keď naň naložíš bicykle, môžeš ho jednoducho sklopiť a dostaneš sa do kufra.

Nevýhodou nosiča na ťažné zariadenie sú väčšie rozmery, náročnejšia inštalácia a skutočnosť, že bicykle sa môžu ľahko zašpiniť vodou či blatom od zadných kolies auta.

Čo si všímať pri výbere nosiča na bicykle?

Pri výbere nosiča si všímaj hlavne to, na koľko bicyklov je stavaný. Rozhodnúť sa môžeš pre model, ktorý unesie len jeden bike, ale nájdeš aj verzie a ťažné zariadenie, ktoré sú stavané až na štyri bicykle.

Dôležitým parametrom nosičov je maximálna nosnosť. Ak máš elektrobicykel alebo mohutnejší horský bike, zainvestuj do robustnejšieho nosiča, ktorý bez problémov zvládne vysoké zaťaženie.

Nezabúdaj: Pozeraj sa nielen na maximálnu nosnosť samotného nosiča, ale aj ťažného zariadenia alebo strechy tvojho auta. Keď budeš chcieť prepravovať viacero ťažkých elektrobicyklov, môže sa ti stať, že ich hmotnosť prevýši dovolené zaťaženie strechy alebo ťažného zariadenia. V takom prípade ti neostane nič iné, než ich dopraviť do cieľa na dvoch autách alebo iným spôsobom.

Čo sa týka praktických funkcií, najlepšie je, keď sa dá nosič uzamknúť na auto a zároveň umožňuje aj uzamknutie bicyklov. Pri nosiči na ťažné zariadenie dbaj na to, aby sa dal sklápať, takže sa bez problémov dostaneš do kufra.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Hľadáš perfektné sci-fi knihy? Prečítali sme ich jedným dychom!

Aký typ nosiča bicyklov na auto uprednostňuješ ty?

Sleduj náš TikTok

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame