6 najčastejších chýb začínajúcich vodičov: Lepíš sa na iné autá alebo sa vlečieš ako slimák?

chyby začínajúcich vodičov

Začínajúci vodiči robia často tie isté chyby (Zdroj: GettyImages)

#Dostal si nový vodičák a rozhodol si sa, že začneš konečne naplno jazdiť? V prvých mesiacoch samostatného šoférovania sa veľa začiatočníkov dopúšťa niektorých častých chýb,  ktoré môžu skončiť nehodou alebo poškodením auta. Na ktoré konkrétne veci by si si mal dávať pozor, aby bola každá tvoja cesta bezpečná a príjemná?

1. Nepozornosť za volantom

Mnohí začínajúci vodiči sa pozerajú tesne za prednú kapotu auta, majú upriamený pohľad na jedno miesto a nevnímajú dobre okolie. Ak sa tejto chyby dopúšťaš aj ty, hrozí, že prehliadneš iných účastníkov premávky alebo rôzne riziká v okolí. A tak sa môžeš zbytočne dostať do nepríjemných situácií.

Šoférovanie, Auto, Vodič
Mnohí začínajúci vodiči sa pozerajú tesne za prednú kapotu auta (Zdroj: Pixabay.com/Bertsz)

Pri šoférovaní sa snaž pozerať čo najviac dopredu, aby si mohol predvídať. Zároveň si pravidelne sleduj spätné zrkadlá a pozeraj sa aj do strán. Hlavne pri odbočovaní doprava alebo prechádzaní z jedného pruhu do druhého sa radšej dvakrát presvedč o tom, či vedľa teba náhodou nejde iné auto, cyklista alebo motorkár.

2. Zanedbávanie technického stavu auta

Ak máš vlastné auto, nechaj si pravidelne skontrolovať jeho technický stav. Najlepšie je zobrať ho raz za rok na prehliadku do servisu. Niektoré poruchy totiž môžu viesť k nehode a zbytočným komplikáciám. Dbaj hlavne na pravidelnú výmenu prevádzkových kvapalín a správny tlak v pneumatikách.

Praktický tip: Po naštartovaní jazdi prvých niekoľko minút pokojne a nevytáčaj motor do vysokých otáčok. Počkaj, kým sa poriadne zahreje. Vďaka tomu sa nebude tak rýchlo opotrebúvať a vydrží ti dlhšie slúžiť bez vážnych porúch.

3. Príliš vysoká rýchlosť v zákrutách

Zákruty môžu byť veľmi zradné, hlavne keď je cesta mokrá alebo pokrytá snehom či ľadom. Ak ešte dobre nepoznáš vlastnosti svojho auta, radšej choď pomalšie. Pri jazdení po šmykľavej vozovke sa snaž brzdiť ešte pred zákrutou, nie až v nej. Vyhneš sa tak riziku šmyku.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Kedysi bohato zdobená kaplnka dnes chátra: Dostaneš sa tam ľahko, posvätnú atmosféru však nečakaj
Auto, Cesta, Diaľnica
Ak ešte dobre nepoznáš vlastnosti svojho auta, radšej choď pomalšie (Zdroj: Pixabay.com/pasja1000)

Na rýchlosť si dávaj pozor aj pri jazdení v mestách. Cez križovatky radšej prechádzaj pomalšie, nikdy totiž nevieš, čo ťa môže čakať za rohom.

4. Malý odstup

Keď sa príliš „lepíš“ na iné autá pred sebou, v prvom rade zmenšuješ svoje zorné pole, takže nevieš dobre predvídať. Nehovoriac o tom, že keď vodič pred tebou prudšie spomalí, možno nestihneš dostatočne rýchlo zabrzdiť a spôsobíš zbytočnú nehodu. Radšej si preto nechávaj väčšiu medzeru.

Ak jazdíš po zľadovatenej alebo mokrej vozovke, dodržuj ešte väčší odstup. Pri prudšom brzdení sa totiž kolesá dostanú do šmyku a brzdná dráha je o poznanie dlhšia ako na suchej ceste.

5. Príliš nízka rýchlosť

Príliš vysoká rýchlosť môže byť nebezpečná, no ani veľmi pomalá jazda nie je dobrá. Ostatní vodiči budú kvôli tomu zbytočne nervózni, začnú na teba trúbiť a budú sa ťa snažiť predbehnúť aj v neprehľadných úsekoch. Hrozí tak vážna nehoda. Snaž sa preto byť súčasťou premávky a jazdi takou rýchlosťou, aby si nijako nevyčnieval z davu.

Auto, Cesta, Prechod pre chodcov
Jazdi primerane ostatným účastníkom premávky (Zdroj: Pixabay.com/Johnny_px)

6. Podtáčanie motora

Mnohí začiatočníci príliš skoro radia vysoké prevodové stupne, prípadne, nechávajú zaradený vyšší stupeň, aj keď spomalia na nízku rýchlosť. Motor je kvôli tomu „podtočený“, prejavuje sa dunením či citeľnými vibráciami. Pokiaľ by si takto jazdil pravidelne, mnohé diely motora a prevodovky sa opotrebujú oveľa rýchlejšie.

Jazdenie v nízkych otáčkach môže byť nebezpečné aj z toho hľadiska, že nemáš k dispozícii dostatočný výkon. Keď dupneš na plyn, auto začne zrýchľovať len veľmi pozvoľne. Keď sa pripájaš do iného jazdného pruhu alebo predbiehaš auto, kvôli slabému záťahu motora sa môžeš dostať do problémov. Vždy sa preto snaž držať otáčky motora na vhodnej úrovni. Pri väčšine moderných osobných vozidiel je to nad 1 500 otáčok/min.

Ktorú z chýb si najčastejšie robil alebo robíš ty?

Sleduj náš TikTok

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame