Oplatí sa auto s automatickou prevodovkou? Toto ti pomôže pri rozhodovaní

prevodovka v aute

Automatická prevodovka má veľa výhod (Zdroj: GettyImages)

#Chystáš sa kúpiť nové auto a rozmýšľaš nad tým, či uprednostniť model s manuálnou alebo automatickou prevodovkou? Obe majú svoje výhody aj nevýhody. Automatická prevodovka je dnes veľmi obľúbená a volí ju čoraz viac vodičov. Bude však dobrým riešením aj pre teba? Zamyslieť by si sa mal nad niekoľkými dôležitými vecami.

Staršie automatické prevodovky

Staré vozidlá sú zvyčajne vybavené automatickými prevodovkami, ktoré majú 4, 5 alebo 6 stupňov. Veľakrát spôsobujú zvýšenie spotreby aj o 1 – 2 litre v porovnaní s manuálnou prevodovkou. Niekedy im trvá dlhšie zmeniť rýchlostný stupeň a celkovo pracujú pomaly. Samozrejme, nie každá stará automatická prevodovka má takéto neduhy. Ale pri väčšine z nich sa s nimi stretneš. Hlavne vo vozidlách spred 10 a viac rokov.

Auto, Radenie, Páka, Interiér
Staré vozidlá sú zvyčajne vybavené automatickými prevodovkami (Zdroj: Pixabay.com/Dibjo)

Pozor na drahý servis  

Automatická prevodovka je veľmi komplikované zariadenie, ktoré sa po určitom čase začne prirodzene kaziť. Následne sa musíš pripraviť na poriadne vysoké výdavky. Mnohé servisné úkony ťa vyjdú aj na viac ako tisíc eur. Opäť platí, všetko závisí od konkrétnej prevodovky. Niektoré sú spoľahlivejšie, iné menej. No jedného dňa si každá automatická prevodovka bude vyžadovať drahý servis.

Naša rada: Ak si kupuješ staršie jazdené auto a ide ti hlavne o to, aby ti spoľahlivo slúžilo a nemusel si do neho stále sypať veľa peňazí, istejšou voľbou bude manuálna prevodovka.

Automatické prevodovky v moderných autách

Staršie automatické prevodovky mali viacero neduhov, no tie pri moderných verziách už zvyčajne nenájdeš. Dnešné automaty majú obvykle minimálne 6 rýchlostných stupňov, väčšina výrobcov však používa modely so 7, 8, 9, dokonca aj 10 rýchlostnými stupňami. Ich výhodou je priaznivý dopad na spotrebu. Auto dokáže pri každej rýchlosti jazdiť mimoriadne efektívne, takže bude mať nízku spotrebu. Veľakrát nižšiu ako rovnaké vozidlo s manuálnou prevodovkou.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Barcelona je mesto, do ktorého sa okamžite zamiluješ: Toto sú TOP veci, ktoré tam musíš vidieť!

Komfortné jazdenie v meste i na diaľnici

Ak často jazdíš v meste, automatickú prevodovku zaručene oceníš. Nemusíš neustále vyšliapavať spojku, pomaly ju púšťať pri rozbiehaní a každých pár sekúnd ručne meniť rýchlostný stupeň. Len pridávaš a brzdíš, takže ani mestské kolóny pre teba nebudú také vyčerpávajúce.

Autá, Doprava
V meste automatickú prevodovku zaručene oceníš (Zdroj: Pixabay.com/aled7)

Navyše, vďaka automatickej prevodovke s väčším počtom rýchlostných stupňov bude mať motor na diaľnici nižšie otáčky. Môžeš si tak vychutnávať pokojnú jazdu bez výrazného hluku a vysokej spotreby.

Vyššia bezpečnosť jazdy

Vďaka automatickej prevodovke sa môžeš stopercentne sústrediť na pridávanie plynu, brzdenie a točenie volantom. Nemusíš dávať dole ruky z volantu kvôli zmene rýchlostného stupňa a taktiež sa nemusíš zamýšľať nad tým, aký stupeň zaradiť. Vieš sa naplno venovať okolitej premávke a riadeniu auta.

Radenie, Páka, Auto, Interiér
Vďaka automatickej prevodovke sa môžeš lepšie sústrediť na jazdu (Zdroj: Pixabay.com/rolfvandewal)

Túto výhodu ocenia najmä začiatočníci, pre ktorých je jazdenie v aute s manuálnou prevodovkou veľakrát stresujúce. Začínajúci šofér sa často najviac sústredí na to, aký stupeň zvoliť a ako narábať so spojkou, aby auto „nezdochlo“. Nedokáže sa preto naplno venovať sledovaniu okolia a môže veľa vecí prehliadnuť, v dôsledku čoho vznikajú zbytočné kolízie.

Menšie riziko šoférskej chyby

Automatická prevodovka ti nedovolí podradiť do príliš vysokých otáčok, prípadne zaradiť privysoký rýchlostný stupeň, kvôli ktorému nebude motor fungovať správne. Z dlhodobého hľadiska tak dokáže ochrániť motor pred nadmerným opotrebením alebo fatálnym poškodením kvôli chybe šoféra.

Z toho vyplýva, že ak ideš kupovať nové auto, automatická prevodovka bude skvelou voľbou. Ak sa chystáš kúpiť staršiu jazdenku, ohľadom automatickej prevodovky sa radšej poraď so skúseným technikom a priprav sa na to, že servis bude drahší ako v prípade manuálnej prevodovky.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Ako ochrániť auto pred hrdzavením? Vďaka týmto tipom bude aj po rokoch vyzerať ako nové!

Aký typ prevodovky uprednostňuješ?

Sleduj náš TikTok

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame