Ochráň lak svojho milovaného auta aj na niekoľko rokov: Porovnali sme vosk, keramiku a fóliu – čo zvíťazilo?

ochrana laku auta

Ako efektívne ochrániť lak svojho auta? (Zdroj: GettyImages)

#Máš rád svoje auto a chceš, aby bolo čo najlepšie chránené pred nemilosrdnými škrabancami, hrdzavými bodkami či fľakmi od chemikálií? V takom prípade by si mu mal dopriať kvalitnú ochranu laku. V dnešnej dobe máš na výber 3 najpopulárnejšie alternatívy – voskovanie karosérie, aplikáciu keramickej ochrany alebo PPF fólie. Ktoré z týchto riešení sa najviac oplatí a aké výhody či nevýhody môžeš očakávať?

Voskovanie karosérie

Nanesenie vosku na lak auta je jednoduchá záležitosť. Spraviť tak môžeš aj v obyčajnej samoobslužnej autoumyvárke, kde obvykle čistíš svoje auto. Stačí zvoliť príslušný program a na auto prostredníctvom striekacej pištole aplikovať tekutý vosk. Ten na laku vytvorí súvislú vrstvu, ktorá mu dodáva lesk a zabezpečuje istú úroveň ochrany. Dostupné sú aj rôzne voskové prípravky, ktoré sa dajú na lak naniesť ručne, pokojne aj na parkovisku pred bytovkou.

Výhody voskovania

Po voskovaní bude mať lak tvojho auta väčšiu hĺbku a lesk. Vosk prirodzene odpudzuje vodu, takže namiesto toho, aby sa špina držala na laku, bude stekať dolu. Auto sa tak bude menej špiniť a nebude na ňom vznikať tak veľké množstvo špinavých škvŕn. Benefitom je aj skutočnosť, že nanesenie vosku na karosériu je pomerne rýchle a lacné.

Nevýhody voskovania

Najväčšou nevýhodou je krátka životnosť a slabá ochranná schopnosť. Všetko závisí od kvality vosku a používania auta. Avšak, vrstva vosku na karosérii obvykle „prežije“ len niekoľko týždňov a následne je potrebné naniesť ju znovu. V porovnaní s ochrannou fóliou či keramikou vosk nezabezpečuje takmer žiadnu ochranu laku pred škrabancami či chemikáliami.

voskovanie auta
Voskovanie auta je rýchlou ochranou (Zdroj: Pixabay/ Paul Brennan)

Keramická ochrana laku

Táto metóda ochrany laku spočíva v nanesení špeciálnej vrstvy, ktorá pozostáva z oxidu kremičitého a ďalších prísad. Kvalitná keramika sa nanáša v tekutom stave, pričom následne musí vytvrdnúť pod infračervenými lampami. Na povrchu karosérie tak vznikne veľmi tvrdá neviditeľná vrstva, ktorá ju chráni pred vonkajšími vplyvmi.

Výhody keramickej ochrany laku

Keďže keramická vrstva je tvrdšia ako samotný lak, poskytuje slušnú úroveň ochrany pred chemikáliami z vtáčieho trusu či hmyzu. Zároveň chráni pred poškodením náletovou hrdzou, dechtom, brzdovým prachom a UV žiarením. Do istej úrovne dokáže zabezpečiť aj ochranu pred drobnými škrabancami od odlietavajúcich kamienkov. Výhodou je aj životnosť – kvalitne nanesená keramická ochrana vydrží na laku auta aj 3 či 4 roky.

Nevýhody keramickej ochrany laku

Za kvalitnú keramickú ochranu laku aplikovanú v detailingovom štúdiu zaplatíš stovky eur, nejedná sa tak o lacnú zábavku. Ochranné vlastnosti však rozhodne stoja za to a neoplatí sa voliť lacné druhy keramiky, ktoré si môžeš aplikovať sám doma. Takéto produkty majú obvykle životnosť veľmi podobnú vosku. K nevýhodám patrí aj slabšia ochrana pred kamienkami, ktorá nedosahuje úroveň PPF fólie.

PPF ochranná fólia

PPF je skratka slov Paint Protection Film. Jedná sa o fóliu, ktorá sa nalepí na jednotlivé časti karosérie a chráni ich pred vonkajšími vplyvmi. Ochranné fólie kvôli ich veľmi dobrým vlastnostiam obľubujú majitelia drahých super-športových áut, na ktorých nemôže byť ani najmenší škrabanček. PPF ochranné fólie sú obvykle priehľadné, takže na laku ich prakticky ani nevidíš.

Výhody PPF ochranných fólií

Na rozdiel od keramickej vrstvy, PPF fólia už poskytuje naozaj dobrú ochranu pred škrabancami od kamienkov či konárov. Keďže je pružná, dokáže absorbovať energiu nárazu a zabrániť tak vzniku dierky v laku. Kvalitne nalepená PPF fólia na aute nie je viditeľná a vydrží bez problémov slúžiť aj 5 rokov. Následne sa ľahko odlepí a nahradí novou. Okrem škrabancov chráni lak aj pred chemikáliami a ďalšími nežiadúcimi vonkajšími vplyvmi.

Nevýhody PPF ochranných fólií

Hlavnou nevýhodou ochrannej fólie je cena. Za kompletné oblepenie priemerného auta môžeš zaplatiť aj viac ako 1000 eur. Táto cena odráža aj náročnejšiu aplikáciu, ktorá štandardne zaberie viac ako jeden deň. Avšak, fóliu si môžeš nechať nalepiť len na najkritickejšie časti karosérie. Napríklad, na prednú kapotu či nárazníky. V takom prípade dokážeš značne ušetriť.

fólia na auto
Fólia je veľmi účinnou ochranou (Zdroj: Wikimedia Commons Dmitry757)

Ktorý typ ochrany laku najviac preferuješ ty? Daj nám vedieť v komentári!


Ak chceš vedieť o autách viac, prečítaj si ďalšie zaujímavé články na Dominikovom blogu Dominiccars.sk. Môžeš sa tešiť na rôzne testy aj tipy z prvej ruky.

Zdroj: hashtag.sk, dominiccars
Odporúčame