Nebuď bojko: Ako prekonať svoj strach a neutekať pred problémami?

Ak máš v krízovej situácií možnosť voľby, môžeš sa rozhodnúť, či utečieš alebo zostaneš (Zdroj: Freepik/freepik)

#Je útek pre teba taktikou, ktorá ťa zachráni? Je to osvedčené už milióny rokov. Už praľudia pre svoje prežitie brali útek do bezpečia ako jedinú možnú alternatívu. Mal by si však vedieť, že nie vždy je taktika úteku najlepšou voľbou. Tomu, kto pred problémami uteká sa môže stať, že utečie aj pred celým svojím životom…

Umožni si možnosť voľby

Zásadou je poznať svoj vlastný strach. Určite to nebudeš mať jednoduché, pretože ľudský myseľ má zvyčajne tendenciu zdroj strachu vytesniť.

Ak máš v krízovej situácií možnosť voľby, môžeš sa rozhodnúť, či utečieš alebo zostaneš. Vždy si však zváž pre a proti každej možnosti. Ak si sám nevieš rady so skúmaním svojich strachov, neboj sa obrátiť sa na odborníka. Dnes už pomocou psychoterapie a rôznych techník dokážu odborníci divy!

Strach verzus sebectvo

Nepríjemným dôsledkom strategických útekov môže byť to, že neubližuješ len sebe, ale aj svojmu okoliu a blízkym. Môže trebárs ísť „len“ o to, že nedokážeš pri rozchode tomu druhému povedať skutočný dôvod. Necháš ho tak v rozchodovej agónii tápať v tom, čo mohlo byť zle. Dávaš mu tak umelú nádej, čo nie je dobré pre nikoho!

Pamätaj, že je dôležité myslieť aj na ostatných. Nedávaj sebecky na prvé miesto seba (i keď v niektorých prípadoch je to, samozrejme, nevyhnutné!).

Ako pomôcť blízkemu, ktorý uteká pred problémami?

Nenechaj sa odbiť! Ten človek ťa potrebuje, hoci si to možno ani sám neuvedomuje. Svoju chuť vziať nohy na plecia a utekať hneď zahoď za hlavu.

Hľadaj citlivé miesto blízkeho či kamoša, ktorému sa pokús jeho rany zahojiť svojou prítomnosťou a podporou. Pozor ale na to, aby si na dotyčného príliš netlačil, pretože to môže mať presne opačný efekt, ako by si očakával.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Chýba ti zdravé sebavedomie? Triky na to, ako vyzerať sebavedomo, aj keď sa tak necítiš!

Útekové reakcie vznikajú zavŕšením a nakopením hádok či traumatických scén, ktoré nevedú k ničomu. V prípade partnerského vzťahu jedine k žiarlivosti… Pamätaj teda na to, že v prípade pomoci druhému mu poskytni priestor a útočisko bez nátlaku.

V prípade, ak si niečím podobným prechádzaš ty sám, neboj sa požiadať o pomoc niekoho, komu dôveruješ. Ak nevie, ako ti pomôcť, skús mu to nejakým spôsobom naznačiť, a situáciu spoločnými silami vyriešte. Lebo do dvojici sa všetko ťahá lepšie!

 

Sleduj nás aj na Facebooku

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame