Chýba ti zdravé sebavedomie? Triky na to, ako vyzerať sebavedomo, aj keď sa tak necítiš!

Ak budeš sebavedomý sám pred sebou, dovolíš tým uveriť aj ostatným, že sebavedomý naozaj si (Zdroj: Freepik/prostooleh)

#Sebadôvera je niečím, čo je úspechom každého človeka. Rôzne prieskumy ukazujú, že sebavedomí ľudia sú obľúbenejší, dosahujú vyšší sociálny status a majú celkovo lepšie postavenie. Určite ale poznáš situácie, kedy sa necítiš vôbec sebavedomo. Prezentovanie pred triedou, hovorenie pred neznámym publikom, či nejaká špeciálna funkcia, ktorá si vyžaduje zodpovednosť…

Čo je základ?

Ak sa sústredíš na reč svojho tela. Môže to byť stelesnením tvojej vlastnej sebadôvery ešte predtým, než vôbec prehovoríš. Ak budeš sebavedomý sám pred sebou, dovolíš tým uveriť aj ostatným, že sebavedomý naozaj si.

Vyskúšaj tieto triky, ktoré ti pomôžu presvedčiť okolie o svojom sebavedomí, aj keď to možno nie je také jednoduché:

Dbaj na očný kontakt

Pozeraj sa ľuďom do očí. Či už si niečo pýtaš od čašníka alebo predavača, odpovedáš pred tabuľou, alebo konverzuješ s kamošom. Nepozeraj sa po okolí, ani do svojho mobilu. Áno, je to ťažké, a nervozita tomu nepomáha. Ale ak sa na niekoho sústredíš, vrátane pohľadu na neho, dáš mu pocit, že je pre teba dôležitý.

Podávanie ruky?

Ak sa zdravíš s niekým pre teba dôležitým, podáte si ruky, však? Ak chceš ale dokázať druhej strane, že sa plne sústredíš a veríš si, tvoj stisk by mal byť pevný a rázny.

Tak, ako je pre teba prirodzené si smelo podať ruky s kamošom, sa toho neboj napríklad pri pohovore, ak sa uchádzaš o nejakú brigádu. V očiach potenciálneho zamestnávateľa si určite pripíšeš sebavedomím správaním nejaký ten bodík navyše. Pozor však na to, aby si nepôsobil arogantne!

Rovný postoj bez podopierania sa

Je jedno, či hovoríš k nejakému publiku počas prejavu na stužkovej, alebo odpovedáš pred tabuľou. Neopieraj sa, a stoj rovno! Ak chceš ukázať svojim poslucháčom, že vieš, čo hovoríš. Budeš pôsobiť sebavedome, uvoľnene a isto!

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Hľadáš úspech na Instagrame? Týchto 5 tipov ti pomôže zaujať a prilákať si followerov

Nohami pevne na zemi!

Nemyslíme to obrazne (aj keď zdravý úsudok bez hlavy v oblakoch tiež nie je na škodu). Ak máš verejné vystúpenie, alebo sa len rozprávaš s jedným človekom face to face, je slušné, ak máš obe nohy pevne na zemi. Ak máš nohy krížom či prešľapuješ, pôsobíš nervózne, aj keď si v skutočnosti úplne pokojný.

Nehraj sa s rukami

Ak máš vo zvyku si založiť ruky dlaňami k sebe, mal by si s tým prestať. Ak si zakrývaš určitú časť tela, dávaš najavo svoju nervozitu. Navyše, nie každý musí mať pre to pochopenie. Niektorí šudia si to môžu vysvetliť tak, že si odmeraný, máš pocit nadradenosti, a budú ťa vnímať skôr negatívne s nepríjemným pocitom.

V prípade, že stojíš pred ľuďmi, ktorým niečo hovoríš, používaj radšej ruky k vysvetľovaniu. Pri konverzácií zasa urobíš najlepšie, ak si ruky necháš popri tele, prípadne položené na stole.

 

Sleduj nás aj na Instagrame

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame