Zabojuj so stresom: Poradíme ti, ako zvládnuť stres a účinne si od neho uľaviť!

Existuje viacero štúdií, ktoré potvrdzujú, že pohyb má priaznivý vplyv na duševné zdravie (Zdroj: Freepik/jcomp)

#Stres je, bohužiaľ, súčasťou našich životov. Či chceš, alebo nie, stretneš sa s ním niekoľko krát aj počas toho najbežnejšieho dňa. Zamkol som byt? Stihnem prísť včas? Nestrápnim sa na verejnosti? To je len zlomok toho, čo ťa môže stresovať. Zabojuj s tým ešte dnes… Ideálny pomocník je pohyb. Tvoj mozog ťa zaň dokáže odmeniť endorfínmi, ktoré vyvolajú príjemný pocit a uľavia ti od stresu!

Zaručený kľúč neexistuje

Žiaľ, dokonalý návod na to, koľko fyzickej aktivity ti mohlo pomôcť k navodeniu príjemného stavu. Chce to len trpezlivosť a skúšanie sám na sebe. Môžeš si však pomôcť našimi radami, ktoré by ti mohli pomôcť nájsť správny smer.

Behaj!

Existuje viacero štúdií, ktoré potvrdzujú, že pohyb má priaznivý vplyv na duševné zdravie. Uvádza sa, že stačia aj 4 hodiny fyzickej aktivity týždenne (to je menej ako hodina denne!), a môžeš pozorovať zníženie stresu. Dokonca to má pomáhať aj so znížením rizika toho, že prepadneš depresii.

Pre dlhodobý účinok sa odporúča, aby si pre efekt dlhodobého zlepšenia nálady a uvoľnenia napätosti behal 3 krát za týždeň po pol hodine. Ak vydržíš aspoň mesiac, stane sa to pre teba automatikou, a uvidíš výsledky!

Ak nevládzeš, pridaj!

Rozhodol si sa teda behať… Bežíš 5 kilometrov, ideš po rovnakej trase každý deň, udržiavaš si rovnaké tempo… Nie je na tom nič zlé, je to lepšie, ako nerobiť nič.

Ak ale stereotyp začne ničiť tvoju chuť k behu, máme riešenie! Skús intervalové behy – naplánuj si niekoľko bežiacich sérií, počas ktorých dáš zo seba maximum! Mnohé vedecké poznatky naznačujú, že takýto typ tréningu je výnimočne účinnou prevenciou proti stresu a úzkosti. Je však potrebné začať opatrne a postupne tempom pridávať na intenzite.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Pravidelne beháš aj počas leta? Na toto je dobré si dať pozor, inak ti môže hroziť aj kolaps!

Nie si bežec? Nevadí!

Aj chôdza pomáha! Ak si typ, ktorý má v sebe zakorenený odpor k behu, nenúť sa… V tomto prípade by žiadne chemické zmeny v mozgu nenastali, a bolo by to pre teba skôr stresujúce trápenie.

Vyskúšaj obyčajné prechádzky. Chôdza má síce menší účinok, než beh, ale je to pohyb, a má aký taký účinok na stresový systém.

Sleduj nás aj na Instagrame

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame