Ako spoznáš na dovolenke podvodníka? Máme pre teba tipy, ako sa nenechať oklamať!

dievča na trhu na dovolenke

Svoje osobné veci si musíš dobre strážiť (Zdroj: Unsplash/ colin-lloyd)

#Určite si si aj ty pred dovolenkou našiel kopec článkov o trikoch, ktoré ti na dovolenke zjednodušia život ešte viac. Tipy, ako napríklad tie, že akákoľvek karta ti zabezpečí elektrinu v izbe (nie len tá hotelová) sú skutočne už verejne známou vecou. No skúsil si si niekedy vyhľadať aj tú negatívnu stránku vyvolenej destinácie?


Strávili sme 48 hodín v zahraničí: Máme pre teba exkluzívne tipy, ako sa to podarí aj tebe


Rozhodne ťa nechceme strašiť, ale pravdou je, že ľudia sú zlí. My ťa však vopred varujeme a pripravíme o niečo lepšie s naším zoznamom vecí, ktoré by ti mali okamžite našepkať, že niečo nie je v poriadku. Hoci môžu tieto situácie znieť úplne banálne, skús si aspoň na pár z nich spomenúť, keď si budeš baliť kufor.

Pouliční obchodníci nemajú pravé veci

Znie to naozaj tak neuveriteľne? Ak sa ti snaží predať pravé Gucci tričko pán v ošúchaných sandáloch, asi by si mal porozmýšľať nad tým, že ide o fake. Niekedy sú tieto napodobeniny skutočne celkom kvalitné a dajú sa nazvať výhodnou kúpou, ale akonáhle si od teba chalanisko začne pýtať vysoké sumy, radšej ho milo odmietni.

Tip: Takmer vždy sa dá cena zjednať, čiže to skúšaj, skúšaj, skúšaj.

Výpredaj slnečných okuliarov
Pravé značkové okuliare kúpiš najskôr v optike, nie na ulici (Zdroj: Unsplash/ chuttersnap)

Taxikári vedia, ako na ľudí

Často sa však môže stať aj situácia, kedy sa taxíkom prevezieš cez úsek, kde sa platí mýto. Nie je to až také nezvyčajné, ako sa môže zdať a práve preto by si mal vedieť, že taxislužby s tým počítajú. Väčšinou majú všetky túto službu započítanú do ceny za jazdu, takže ak si šofér pýta niečo navyše, ide to len do jeho vrecka. Práve z tohto dôvodu by si si mal vždy odsledovať aj to, či má zapnutý tachometer.

Ak je to možné, zisti si o ubytovaní čo najviac

Nejde len o pozitívne recenzie, ktoré si môže ubytovanie písať pokojne aj samo. Vždy je lepšie, ak navštíviš krajinu, kde už predtým bola tvoja rodina, blízka osoba, alebo známy známeho. Jednoducho niekto spoľahlivý, kto ti povie veci, ako naozaj sú. Rovnako užitočné je prebehnúť si na Google Mapách Street View a zistiť, či sa na danej adrese hotel skutočne nachádza.

Nech sa už stane čokoľvek, nikdy nedávaj nikomu svoje osobné údaje. Znie to, ako samozrejmá vec? Ver, že známe sú aj situácie, kedy si zlodeji presmerujú svoje čísla, takže to vyzerá, že volá niekto z recepcie hotela. Zhodou náhod, si práve táto osoba potrebuje overiť údaje z tvojej kreditnej karty. Takéto delikátne informácie sa oficiálne nikdy od klientov nežiadajú cez telefón.

S prevodmi narábaj opatrne

Tak isto, ako ti môže niekto ukradnúť hotovosť, môžeš prísť aj o peniaze v banke. Ak je to teda možné, vždy plať kreditnou kartou, nikdy nie debetnou alebo prevodom na účet. Ak totiž zaplatíš kreditnou kartou, takúto platbu si banka uchová a v prípade potreby je stále šanca, že ti peniaze prevedú späť. Pri inej metóde to už nie je také jednoznačné.

Tip: Skús si pred cestou spojazdniť platbu mobilom. Skutočne ti to uľahčí život.

Platba kreditnou kartou
Ak sa dá, v zahraničí plať vždy kreditnou kartou (Zdroj: Unsplash/Mark OFlynn)

Overuj, overuj, overuj

Rovnako si daj pozor aj na predajcov zájazdov online. Hoci sa môže stať, že natrafíš na skutočne výhodný balík, ktorý zahŕňa zľavy na turistických sprievodcoch, reštauráciách a baroch, treba byť opatrný. Vytvoriť si webovú stránku skutočne nie je až také zložité. To, čo sa spočiatku zdá ako výhodná kúpa, môže ľahko skočiť vyhodenými peniazmi za nič.


Veľká dovolenková akcia pre Slovákov: Kvôli parádnym zážitkom netreba cestovať za hranice!


Ďalšou podozrivou vecou sú cestovné kancelárie, ktoré si okamžite pýtajú zálohu, ešte pred podpísaním zmluvy. Nikdy, nikdy, nikdy s takým niečím nesúhlas. V takejto chvíli si musíš uvedomiť, že ide jednoznačne o podvod, v ktorom ti nemáš zaručené nič a falošnej cestovke cinkli na účet tvoje peniaze.

Tip: Hoci sa dnes všetko deje najmä online, pri dovolenkách ide o dosť veľké sumy. Najlepšie je preto navštíviť cestovku osobne. A pozor na drobné písmo pri zmluve.

Herci na ulici dokážu zmiasť

Preplnená a rušná ulica je hotovým rajom pre drobných zlodejov. No okrem toho, že si budeš držať tašku pevne prilepenú na hrudi, všímaj si dobre svoje okolie. Ak do teba niekto „náhodou“ narazí a začne sa náramne ospravedlňovať, radšej sa len pekne usmej a pokračuj ďalej. Je totiž vysoko pravdepodobné, že je to len divadielko a dotyčný ťa zabáva, kým ťa jeho komplic okradne.

Tip: Nikdy u seba nenos všetku hotovosť. Najlepšie je rozdeliť si zamenené peniaze na jednotlivé dni. Ušetríš a nikdy neprídeš o všetko.

Vždy musíme veriť, že dobro v ľuďoch nakoniec zvíťazí, ale určité veci jednoducho musia biť na poplach. Ak si v cudzej krajine, ktorej reč nepoznáš a pri vyberaní peňazí z bankomatu sa potíš viac, ako na pláži, na ktorej je 40 °C, nezúfaj. Zhlboka sa nadýchni a nestresuj. Práve takýmto postojom najskôr pritiahneš niekoho, kto ti veľkoryso pomôže, no rozhodne mu ide len o jedno – tvoje peniaze.

Nebezpečný internet a polícia

Dúfajúc, že ťa nedemotivujeme od cestovania na celý život, musíme ti povedať, že ani osamote nie si v bezpečí. Často sa totiž stane, že ti hackeri „ponúknu“ falošnú hotelovú wifi, vďaka čomu získajú tvoje dáta. Vždy si preto over, že si pripojený na oficiálnej sieti, ktorú ti ponúka tvoje ubytovanie. Je to jednoduché, stačí si pri príchode vypýtať názov siete a následne si dať pri pripájan pozor na presné meno. Ak ti recepčná povie, že wifi sa vola Hotel ABC a ty nájdeš Hote1 ABC, ide o podvod.

Reštaurácia s wifi zdarma
Dobre si over názov verejnej wifi (Zdroj: Unsplash/ Bernard Hermant)

Falošná nie je len wifi, ale aj polícia. Je pravda, že nech sa ti stane čokoľvek, vždy sa v prvom rade obráť na políciu, no aj tu musíš postupovať opatrne. Ak ťa na ulici zastaví policajný dôstojník a žiada od teba doklad totožnosti, najprv ho zdvorilo popros, aby ti ukázal svoj preukaz. V prípade, že začne byť nepríjemný a odmietne, môžeš si byť istý, že tento človek nie je policajt.


Máš pocit, že si obklopený idiotmi? Vtipná príručka zmení tvoj pohľad na vec


Pozor aj na falošné obvinenia

Hneď ako sa ubytuješ, zahraj sa na vlogera a celú izbu si poriadne zdokumentuj. Okrem toho, že sa videom môžeš pochváliť známym a rodine, vyhneš sa skutočne množstvu problémov. Pri odchode ti totiž hotel môže oznámiť, že v izbe našli určité škody, ktoré by si mal zaplatiť. No ty budeš mať eso v rukáve, s ktorým ich raz dva umlčíš.

Tip: Ak nájdeš nejakú závadu, určite neváhaj a choď ju nahlásiť na recepcii. Budeš chránený a zároveň je tu možnosť získania lepšej izby. 


10 zaujímavostí o Facebooku, ktoré vás určite prekvapia: Šikanovanie, falošné účty aj rozvody


Posledný výkričník by ti mal svietiť aj pri príliš milých ľuďoch, ktorých stretneš na ulici a budú ťa chcieť obdarovať, pričom za to nebudú nič chcieť. Len tak. Práve v takejto situácii sa úplne nevedomky môžeš stať pašerákom určitých ilegálnych vecí, alebo sa to naopak môže otočiť a dotyčný milý človek bude žiadať, aby si mu danú vec zaplatil, inak povie, že si mu ju ukradol. Preto sa radšej riaď jednoduchým heslom – usmievať sa a mávať!

Zdroj: ranker.com, hashtag.sk,
Odporúčame