Aj písanie sa dá naučiť: Toto sú tie najlepšie tipy, vďaka ktorým napíšeš akúkoľvek prácu

Photo by Green Chameleon on Unsplash

#Niekto má písanie v krvi. Slová z neho nelezú ako z chlpatej deky a tak tento šťastlivec nemá problém poradiť si s akoukoľvek témou. Ak si však nedostal do vienka básnické črevo, nemusíš vešať hlavu. Môžeš sa vycibriť v písaní. Možno z teba nebude druhý Hviezdoslav, ale ak to trošku natrénuješ, písanie eseje či seminárnej práce ti viac nebude robiť problém. Toto je 5+ tipov, ktoré ťa doslova nakopnú. A ak by ťa písanie bavilo, môžeš sa ozvať aj nám do Hashtagu.

#1 Nastav si časovač

Photo by Isabella Christina on Unsplash

My sme si vyskúšali Tomato timer, no na internete nájdeš množstvo časovačov, ktoré budú vyhovovať tvojmu vkusu. Zmysel používania časovača je jednoduchý. Neúprosne ti zmeria čas, ktorý stráviš práve nad esejou. 25-minútový interval sa dá v pohode zvládnuť. Preto si otvor textový editor, zapni časovač a hor sa do písania. Akékoľvek rozptýlenia však musia ísť bokom.

#2 Odmeň sa vlastným spôsobom

Každá motivácia sa ráta. Za každých 100 slov seminárky sa môžeš odmeniť gumovým medvedíkom či hroznovým cukrom. Alebo si daj krátku, maximálne 5-minútovú prestávku. Malé upozornenie: netreba to preháňať ani so sladkosťami, ani s dĺžkou prestávky. V prvom prípade si to odnesie tvoj chrup, v tom druhom ti hrozí, že sa viac k písaniu nevrátiš.

#3 Vytvor si osnovu

Photo by Cathryn Lavery on Unsplash

Dôležité je vedieť, o čom píšeš. Ak más vybratú tému, ľahšie sa ti bude vytvárať osnova či kostra celého dokumentu. Ak nevieš, ako ďalej, zober si kúsok papiera a načrtni si graf. Ku každému bodu práce si napíš zopár kľúčových slov. Tie ti veľmi pomôžu, keď sa nebudeš vedieť odraziť.

#4 Najprv jadro. (Až potom všetko ostatné)

To najhoršie je začať. Niektorí vyčerpajú celé svoje spisovateľské nadšenie už v úvode. Ak máš pocit, že lepšie sa ti bude písať jadro, začni práve ním. Ak to zvládneš, značnú časť práce budeš mať za sebou. K začiatku sa môžeš vrátiť aj na konci. Dôležité je, aby si si našiel systém, ktorý bude vyhovovať najmä tebe.

#5 Čo najviac čítaj

Photo by Ben White on Unsplash

Toto je tip, ktorý ti snáď pomôže zo všetkých najviac. Ak sa chceš naučiť dobre písať, musíš veľa čítať. Rozšíriš si tak slovnú zásobu, zlepšíš si gramatiku a objavíš čarovný svet kníh. Ešte pred písaním práce si prečítaj nejakú prácu, ktorá sa týka podobnej témy. Skús sa na ňu pozerať kriticky. Podarilo sa autorovi či autorke vystihnúť  podstatu? Čo by si ty urobil inak? Možno pri čítaní prídeš na nové nápady, ktoré ti pomôžu pri písaní tej tvojej eseje.

#6 Výsledný koncept upravuj

Máš už prácu hotovú? Blahoželáme ti. Vedz však, že odovzdať prvý koncept nemusí byť to najlepšie riešenie. Celú prácu si poriadne prečítaj. Nestačí, keď ju len letmo preletíš pohľadom. Dbaj na hĺbkové čítanie. Over si, či si v nej použil správne informácie. Ak sa ti niečo nepáči, tak to vyhoď. Upravuj, čo sa dá. Určite to stojí za trošku námahy.

Zdroj: studenthacks.co.uk
Odporúčame