Nedarí sa ti s novoročnými predsavzatiami? Vedci prezradili, ako to môžeš konečne zmeniť

Ak si doteraz žiadne z novoročných predsavzatí nedodržal, možno robíš práve tieto chyby (Zdroj: Freepik/freepik)

#Začal nový rok a aj ty si doň možno vykročil s predstavou, že konečne vo svojom živote niečo zmeníš. Mohol si sa rozhodnúť, že sa začneš zdravo stravovať, budeš pravidelne cvičiť, alebo že sa zbavíš nejakého zlozvyku. Nechceme ťa odrádzať, no čísla hovoria jasne. Pocit, že sa im novoročné predsavzatia podarilo dodržať, máva len približne 12 % z nás, ostatných ich odhodlanie opustí, a to často už po pár týždňoch. Neznamená to ale, že by si sa mal rovno vzdať. Stačí sa držať niekoľkých rád a tvoje šance na úspech budú omnoho vyššie.

Nový začiatok

Na to, aby sme pochopili, prečo sú novoročné predsavzatia často odsúdené na neúspech (a ako to zmeniť), je potrebné rozumieť tomu, prečo si ich vlastne dávame. Podľa konzultantky Jennifer Kowalski v tom zohráva dôležitú úlohu fakt, že nový rok vnímame ako nový začiatok.

„Nový rok reprezentuje čerstvý štart a ľudia potrebujú nejaký signál vo chvíli, kedy je čas na reštart. Tým, že niečo končí, sa otvárajú možnosti k novým začiatkom,“ povedala.

To, samozrejme, môže pôsobiť motivujúco, no veľa ľudí si nedáva predsavzatia iba preto, že by chceli niečo zmeniť, ale preto, pretože sa cítia pod tlakom. No a to je prvý krok k zlyhaniu.

Hlavným dôvodom, prečo nikdy svoje predsavzatia nedodržíme, je aj tlak, ktorý si nimi na seba vyvíjame (Zdroj: Pexels/freestock.org)

Nerealistické ciele

Podľa klinickej psychologičky Terri Bly za neúspešnými novoročnými predsavzatiami stojí aj fakt, že si často dávame priveľké, nerealistické ciele.

„To, kde pri novoročných predsavzatiach robíme chybu je, že máme predstavu, že musí ísť o nejakú veľkú, významnú zmenu, pretože to dobre znie. Ako ľudia ale nie sme naprogramovaní na veľké, významné zmeny,“ vysvetlila.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Ako si nastaviť predsavzatia? S našimi tipmi ich konečne dodržíš

Doktorka Bly okrem toho podotkla, že častokrát tiež na danú zmenu nie sme pripravení a nezamýšľame sa nad tým, prečo ju vlastne chceme podstúpiť. Ako vysvetlila, aby sme vo svojom živote naozaj niečo zmenili, situácia pred zmenou musí byť horšia, než samotný proces zmeny.

„Ak to robiť nechceme, náš cieľ nie je dosť lákavý alebo ani presne nevieme, čo z toho presne budeme mať, tak to neurobíme,“ povedala.

Ako si teda dať predsavzatie, ktoré budeš schopný naozaj dodržať? V prvom rade by si mal mať jasno v tom, prečo si ho vlastne dávaš a čo chceš dosiahnuť. Predsavzatie si nedávaj len preto, pretože sa ti zdá, že by si „mal“, ale preto, že naozaj chceš. Oveľa ľahšie totiž urobíš zmenu, na ktorú sa tešíš, než takú, do ktorej sa musíš nútiť. Pevná vôľa totiž postupne slabne a aj preto pri svojich predsavzatiach mnohí nevytrvajú.

Oveľa ľahšie urobíš zmenu, na ktorú sa tešíš, než takú, do ktorej sa musíš nútiť (Zdroj: Freepik/standret)

Čo je SMART metóda?

Dôležité je teda stanoviť si konkrétne, realistické a dosiahnuteľné ciele, na ktorých dokážeš pravidelne pracovať. Pri ich určovaní si ale môžeš pomôcť aj takzvanou SMART metódou, podľa ktorej by tvoj nový zvyk mal spĺňať niekoľko kritérií:

Specific – špecifický
Measurable – merateľný
Atteinable – dosiahnuteľný
Relevant – relevantný
Time bound – časovo ohraničený

Ideálne je budovať si „menšie“ zvyky, ktoré dokážeš bez väčších problémov zaradiť do svojho životného štýlu. Ak napríklad chceš začať cvičiť, no máš nepravidelný pracovný režim, len ťažko do svojho harmonogramu vtesnáš pravidelné návštevy posilňovne niekoľkokrát do týždňa. Namiesto toho si ale môžeš vyčleniť 20 minút denne, počas ktorých si zacvičíš doma.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Ako si nastaviť predsavzatia? S našimi tipmi ich konečne dodržíš

Podľa behaviorálneho konzultanta Michala Plevku je nápomocné prepojiť nový návyk s už existujúcim, napríklad si zacvičiť vždy po rannej káve. Ak po novom roku nechceš budovať nové návyky, ale zbaviť sa tých starých, mal by si sa zamyslieť nad tým, čo tieto nechcené návyky spúšťa a čo ti vlastne dávajú. Následne si polož otázku, čo iné by ti v danej situácii prinieslo podobný pocit. Omnoho jednoduchšie, ako sa úplne zbaviť zlozvyku, je totiž nahradiť ho iným, želanejším zvykom.

Sleduj náš TikTok

Zdroj: hashtag.sk, unilad.com, forbes.sk
Odporúčame