Slovenské vyznamenanie dostal slávny hokejista aj kráľovná Alžbeta: Počul si už o ňom?

Grasalkovičov palác.

Grasalkovičov palác, sídlo prezidenta Slovenska. Zdroj: Getty Images

#Dostali ho králi, prezidenti, umelci, kardináli a iné svetové osobnosti. Reč je o najvyššom štátnom vyznamenaní, ktoré bolo prvýkrát udelené pred 30 rokmi. Pozri, ako vyzerá!

Rad bieleho dvojkríža ako najvyššia pocta

S rozdelením Československa zanikli aj spoločné vyznamenania, a tak si Slovensko muselo zriadiť úplne nové. Na základe toho vznikli tri vyššie rady a dva nižšie kríže.

Najprestížnejším vyznamenaním je Rad bieleho dvojkríža, ktorý bol zriadený v roku 1994. Prezidenti Slovenska ho udeľujú občanom iných krajín, ktorí sa mimoriadnym spôsobom zaslúžili o rozvoj vzťahov medzi svojím štátom a Slovenskom, a zároveň za šírenie dobrého mena našej republiky v zahraničí.

Inšpirácia v histórii a tradícii

Názov vyznamenania odkazuje na biely dvojkríž, ktorý je dominantou slovenského štátneho znaku a predstavuje symbol slovenskej identity, histórie a kultúry. Vzhľadom na charakter zásluh sa rad rozdelil na občiansku a vojenskú skupinu. V rámci každej sú tri triedy, ktoré sa udeľujú podľa miery zásluh, pričom 1. trieda je najvyššia. Autorom je slovenský sochár a medailér Miroslav Rónai.

Široký zoznam svetových osobností

Rad bieleho dvojkríža odovzdával každý prezident od Michala Kováča až po Zuzanu Čaputovú. Medzi významných nositeľov vyznamenania patrí bývalý prezident Českej republiky Václav Havel za podporu demokratického vývoja a spolupráce medzi oboma republikami.

Ďalej je to Václav Klaus za osobné zásluhy na pokojnom rozdelení ČSFR a vzniku samostatných republík. Medzi laureátmi nájdeš aj amerického astronauta slovenského pôvodu Eugena Andrewa Cernana, kardinála Jozefa Tomka pôsobiacieho vo Vatikáne, českú speváčku Martu Kubišovú či grafika a ilustrátora Kolomana Sokola, ktorý pôsobil v Mexiku či USA.

V roku 2008 dostala vyznamenanie aj britská kráľovná Alžbeta II. a čerstvými nositeľmi z roku 2023 sú za mimoriadne zásluhy o všestranný rozvoj vzťahov medzi Slovenskom a Holandským kráľovstvom aj holandský kráľ Villiam Alexander a kráľovná Máxima. V zozname však nájdeš mnoho známych mien, nechýba napríklad biznismen Tomáš Baťa mladší či legendárny hokejista z NHL a člen siene slávy Stan Mikita.

Získaj exkluzívny darček aj ty

Keďže Rad bieleho dvojkríža oslavuje 30 rokov, Tatra mincovňa vzdáva úctu tomuto významnému jubileu výročnou razbou Radu bieleho dvojkríža. Exkluzívne ju môžeš prostredníctvom Moja mincovňa SK v limitovanej edícii získať aj ty. A to úplne zadarmo, iba za cenu poštovného a balného v hodnote 4,90 € alebo na telefónnom čísle +421 2 9999 0990.

„Výročie nás inšpirovalo k vytvoreniu razby, ktorá má vyobrazený dátum vzniku 1994 a rok 2024. Kríž a trikolóra sú olemované lipovou obručou s názvom Rad bieleho dvojkríža. Rubová strana nesie jednotný motív – originálne spojenie slovenského znaku a lipovej ratolesti. Symbolická nominálna hodnota KORUNA odkazuje na bohatú tradíciu mincovníctva na Slovensku,“ opisuje vznik výročnej razby Libor Veselý, riaditeľ producenta Tatra mincovňa.

Chcem získať výročnú razbu zadarmo 

Moja mincovňa SK.
Výročná razba Radu bieleho dvojkríža. Zdroj: Moja mincovňa SK.

Advertoriál pripravený v spolupráci so spoločnosťou Moja mincovňa SK.

Zdroj: Hashtag.sk/Advertoriál
Odporúčame