8 športových tragédií, ktoré vzali život celým tímom: Svet prišiel o Demitru aj Manchester United

pexels.com

#V uplynulých dňoch si kanadské cesty vzali za obeť talentovaných a veľmi mladých kanadských hokejistov. Tragédia juniorského tímu Humboldt Broncos, však nanešťastie nie je ojedinelým prípadom. Aj slovenskej verejnosti sú tragédie takýchto rozmerov známe. Všetci si asi pamätajú na pád lietadla s Pavlom Demitrom a jeho spoluhráčmi. Pozrime sa na niekoľko z klubových katastrof, ktoré otriasli svetom športu u nás aj vo svete a vzali si mnoho cenných ľudských životov.

Havária Československej hokejovej reprezentácie (1948)

Ak na internete hľadáte informácie k podobným haváriám, ako úplne prvé letecké nešťastie športového kolektívu, je pád lietadla československej hokejovej reprezentácie so Slovákom Ladislavom Trojákom na palube. Československí hokejisti leteli do Londýna odohrať prípravné zápasy pred MS. Kvôli problémom s logistikou sa niekoľkí zdržali v Paríži. A práve lietadlo štartujúce z Paríža s ôsmymi pasažiermi, z toho šiestimi hokejistami, sa navždy stratilo niekde nad kanálom La Manche. Trosky stroja nikdy nenašli…

Katastrofa letu s Torino A.C. (1949)

Len o polroka neskôr letel toho času jeden z najdominantnejších talianskych futbalových klubov – turínske A.C. – na priateľský zápas do Lisabonu. Niekoľkonásobný taliansky majster prišiel pri náraze lietadla do baziliky neďaleko Turína o celý tím. Na palube bolo 31 osôb, žiadna z nich neprežila. Po tragédii získalo turínske A.C. titul in memoriam. V čase katastrofy totiž viedlo tabuľku.

Pád lietadla s hokejistami Baníku Chomutov (1956)

Chomutovskí hokejisti boli vo Švajčiarsku odohrať niekoľko zápasov a podobne, ako ich kolegovia z reprezentácie  niekoľko rokov pred nimi, ani oni sa nemohli do Československa vrátiť spoločne. Päť hokejistov malo odletieť neskôr, no stroj krátko po štarte v Zürichu 24. novembra 1956 vybuchol. Zahynulo všetkých 23 ľudí.

 

Tragédia futbalistov Manchestru United (1958)

Futbalisti asi najslávnejšieho anglického klubu oslavovali. V Belehrade totiž proti Červenej hviezde vybojovali postup do semifinále Pohára európskych majstrov, teda predchodcu dnešnej Ligy majstrov. V Mníchove malo ich lietadlo medzipristátie, aby dočerpalo palivo. Zo zasneženého letiska sa mu však podarilo vzlietnuť iba do maličkej výšky, následný pád usmrtil 23 osôb vrátane jedenástich členov tímu. Ten mal v tom čase ambície stať sa najsilnejším európskym futbalovým klubom.

Reprezentácia USA na ceste do Československa (1961)

Americkí krasokorčuliari to mali v roku 1961 namierené na majstrovstvá sveta do Československa. Ich let zo Spojených štátov do Európy prebiehal bezproblémovo. Na bruselskom letisku bol obsadený jeden z runwayov, pilot tak chcel nabrať výšku a namieriť si to na iný. Namiesto toho však začalo lietadlo klesať špirálovito k zemi. Dopadlo na neďalekej farme. Na palube bolo 25 členov krasokorčuliarskej reprezentácie, celkovo zahynulo viac ako 70 osôb.

Havária lietadla Lokomotivu Jaroslavľ (2011)

Bolestivé spomienky z nedávnej minulosti. 7. september 2011, začiatok sezóny KHL. Hokejisti Lokomotivu s kapitánom slovenskej reprezentácie Pavlom Demitrom a českými hokejistami –  Janom Markom, Karlom Rachůnkom a Josefom Vašíčkom umierajú krátko po štarte letu, ktorý ich mal doviezť do Minsku. Nikto z hokejistov nehodu neprežil.

Pád lietadla s Chapecoense AF

Aj 28. november 2016 sa zapísal čiernymi písmenami do histórie medzinárodného športu. V Kolumbii totiž havarovalo lietadlo, na ktorého palube bol aj brazílsky klub Chapecoense AF. Ten letel na finále Juhoamerického pohára. Zo 71 obetí bolo 19 hráčov, 14 členov tímu a 9 ľudí z vedenia.

Havária autobusu s Humboldt Broncos

V prípade kanadských juniorských hokejistov nejde o leteckú haváriu, to je však neuberá na jej tragickosti. Autobus, ktorý mieril na zápas play-off, mal 7. apríla 2018 nehodu s kamiónom. Zomrelo v ňom 14 ľudí, hokejisti mali medzi 14 a 20 rokov.

Samovraždy športovcov bohužiaľ nie sú raritou: Týchto 7 Slovákov odišlo predčasne a stále nám chýbajú

Odporúčame