7 kreatívnych spôsobov, ako upcyklovať plastové fľaše: Skvelý potravinový hack, štýlový luster či dokonca obraz!

Plastovým fľašiam môžeš vdýchnuť ešte druhý život (Zdroj: Pexels.com/SHVETS production)

#Množstvo voľne pohodených plastov je serióznym problémom, nehovoriac o mikroplastoch, ktoré sa dostávajú do živých organizmov. Síce u nás už môžeme využívať systém zálohovania plastových fliaš, no istotne sa v každej domácnosti nájdu ešte aj také, ktoré sa nedajú vrátiť. Čo s nimi? Pred tým, než ich hodíš do žltej smetnej nádoby, sa pozri na tieto kreatívne spôsoby upcyklácie plastových fliaš!

Čo je upcyklácia?

Upcyklácia je v skratke premena akéhokoľvek recyklovateľného materiálu na niečo nové, a to bez toho, aby prešiel samotným procesom recyklácie. Takýmto spôsobom môžeš opätovne využiť všetko, od plastových fliaš, cez oblečenie, až po kovové predmety.

Výsledkom tohto procesu premeny odpadových predmetov by mal byť výrobok s vyššou kvalitou – teda z neužitočnej plastovej fľaše, určenej na vyhodenie, by upcykláciou mala vzniknúť vec s pridanou hodnotou. Opačným prípadom je downcyklácia (nižšia forma recyklácie), ktorá kvalitu opätovne použitého predmetu ešte znižuje.

Kŕmidlo pre vtáky

Výroba kŕmidla nie je vôbec náročná a rozhodne poteší mestské aj vidiecke vtáctvo (najmä v zimných mesiacoch). Potrebuješ naň plastovú fľašu, šnúru a semienka. Stačí, ak do stredu fľaše vystrihneš dostatočne veľký otvor pre vtáčiky, nie však priveľký, aby krmivo nepadalo na zem.

Je nevyhnutné urobiť na spodok fľaše malú dierku určenú na odtekanie nahromadenej dažďovej vody. V opačnom prípade by sa krmivo rýchlo znehodnotilo. Potom stačí kŕmidlo už len pevne oviazať šnúrou a zavesiť na vhodné miesto. Ak sa tvoj výrobok začne opotrebovávať, jednoducho ha stačí vyčistiť a následne môže zamieriť do žltej smetnej nádoby.

Praktický oddeľovač vaječného žĺtka

Ak nie je varenie tvojou silnou stránkou a nebaví ťa naháňať vaječné žĺtok po tanieri, tak je tento potravinový hack stvorený práve pre teba! Nemusíš pritom nič strihať, či lepiť, postačí ti obyčajná fľaša. Jednoducho nasmeruješ vrch fľaše na žĺtok, jemne ju stlačíš a podtlak ho vtiahne do fľaše, odkiaľ ho opätovným uvoľnením premiestniš do inej nádoby. Nezabudni ale, že fľaša musí byť čistá, aby sa žĺtok neznehodnotil.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Sme síce tvoriví, no nie vždy sme v kreatívnom prostredí: Ako zostať kreatívnym aj osamote?

Vertikálna záhrada z visiacich fliaš

Tento projekt je pomerne náročnejší, no výsledok rozhodne stojí za to! V ideálnom prípade si zaobstaraj aspoň 6 a viac fliaš, aby si dosiahol vytvorenie zeleného efektu. Prázdne fľaše zviaž na oboch koncoch k sebe tak, aby si z nich vytvoril pomyselný rebrík.

Vzdialenosť medzi nimi by mala byť aspoň 20 cm, aby mali rastlinky priestor na rast. Do každej nádoby následne vyrež primeraný otvor, nasyp zeminu a zasaď bylinky, či inú rastliny, nenáročné na priestor.

Zavlažovací systém pre rastliny

Pestuješ na svojom balkóne nejaké paradajky, či bylinky a chystáš sa na dovolenku? Zavlažovací systém vyrobený z plastovej fľaše môže ľahko vyriešiť tvoje starosti. Do spodnej časti fľaše urobíš pár drobných dierok tak, aby z nich voda len kvapkala, no nie tiekla! Fľašu uchytíš šnúrou a umiestniš nad kvetináč, do ktorého bude pomalým odkvapkávaním prúdiť voda aj niekoľko dní.

Originálne kvetináče

Možno sa na zhotovenie vertikálnej steny veľmi necítiš, alebo naň nemáš priestor. V takom prípade je pre teba skvelou alternatívou výroba jednoduchých kvetináčov, pri ktorých môžeš pustiť uzdu svojej fantázie. Vôbec nemusí ísť o detské motívy (ktorými by si ale rozhodne potešil mladších bratrancov či sesternice), ale o experiment s farbami, rôznymi vzormi, či rôznymi materiálmi, ktoré nalepíš na svoj handmade kvetináč. 

Farebná mozaika z vrchnákov

Nevieš, čím by si si mohol spestriť prázdnu stenu na chodbe? Zaves si tam obraz z vrchnákov od plastových fliaš. Jeho rozmery, farebnosť či motív je výlučne na tvojej fantázii. Stačí si vybrať plátno s rámom a vrchnáky naň pripevniť pomocou lepidla, tavnej pištole či malých klincov.

V prípade, že patríš k nadšencom výtvarného umenia, môžeš aplikovať kombináciu maľby a vrchnáky použiť len ako kreatívne 3D doplnky. Viacrozmerná mozaika sa dokonca hodí aj do detskej izby či priestorov, v ktorých sa častokrát vytvára rušivá ozvena.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Sme síce tvoriví, no nie vždy sme v kreatívnom prostredí: Ako zostať kreatívnym aj osamote?

Luster podľa vlastných predstáv

Luster zhotovený z plastových fliaš môže byť nie len praktickým doplnkom, ale najmä veľmi štýlovým handmade doplnkom, ktorý očarí každého, kto ho zbadá! V prvom rade si musíš zaobstarať model, na ktorý ti poslúži ako kostra celého lustra. Následne z množstva fliaš odrežeš ich spodné časti (s výškou aspoň pár centimetrov, aby si zachovali pevnosť).

Pomocou lepidla ich budeš prikladať k sebe a spájať, čím si vytvoríš napríklad luster kupolovitého tvaru. Môžeš kombinovať fľaše rozličných odtieňov aj veľkostí, ktoré by k sebe skvelo ladili. Po získaní požadovaného tvaru potom odstrániš konštrukciu, ktorá by ti mala slúžiť len na zachovanie pekného tvaru.

Keďže plasty patria k vysoko horľavým predmetom, je vhodné použiť do lustra žiarovky, ktoré sa nezohrievajú (napríklad LED žiarovky).

 

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk boredpanda.com
Odporúčame