6 miest na Slovensku, o ktorých si zrejme ani netušil: Oplatí sa ich navštíviť

Klín (foto: Pepo13/Wikimedia Commons)

#Slovensko je krásne. A je v ňom kopec miest, ktoré nepoznáme. Ak sa cez víkend chystáte niekam na výlet, nechajte sa inšpirovať našim článkom.

Socha Krista v obci Klin

Tušili ste, že aj na Slovensku máme malé Rio? Respektíve jeho známu sochu Krista. Ide zatiaľ o tretiu vernú kópiu tejto brazílskej sochy. Ďalšia sa nachádza napríklad v portugalskom Lisabone. Slovenská socha stojí v krásnej oravskej krajine, vysoká je takmer 10 metrov a ruky rozprestiera na šírku siedmich metrov. Spod jej nôh môžete vidieť malebnú obec Klin, kde sa nachádza, ale aj Námestovo, Oravskú priehradu, Suchú Horu aj Roháče. Pri dobrom počasí však môžete dovidieť aj do poľského Zakopaneho.

Slovenský čínsky múr – Bátovce okres Levice

Prvá písomná zmienka o tejto malebnej dedinke sa datuje už do 11. storočia. O tri storočia neskôr už figuruje ako mesto s vyberaním mýtneho pre Banskú Štiavnicu. Kým kedysi bola táto dedinka vstupnou bránou do banských miest, dnes tu žije len okolo 1000 obyvateľov.

Za návštevu určite stojí evanjelický kostol, ktorý bol zrekonštruovaný, aby prispel k rozvoju kultúry a cestovného ruchu. Okrem neho stojí za zmienku aj múzeum v starej fare, kde sa dajú vidieť exponáty z bátovskej histórie. To, čo však z malebnej dedinky robí miesto hodné povšimnutia je divadlo Pôtoň – jediné slovenské divadlo, ktoré sídli na vidieku. A vyraziť odtiaľ sa dá aj na Spečený val alebo takzvaný Val obrov, ktorý bol pravdepodobne postavený Rimanmi na obranu proti barbarom. Ide asi o 60 kilometrov dlhý pás, ktorý je viditeľný na niektorých miestach v lese a preto sa mu hovorí aj slovenský čínsky múr.

Val obrov/Spečený val (foto: Wikimedia Commons/Agilard)

Poloniny s najtmavším miestom

Poloniny, náš najmenší národný park, ležiaci na hraniciach medzi Poľskom a Ukrajinou, bol doteraz aj najmenej preskúmaný a takmer nedotknutý. To, čo však možno neviete je fakt, že sa v ňom nachádza aj Park tmavej oblohy Poloniny, ktorý je najtmavším miestom na Slovensku. Nočnú oblohu môžete pozorovať v jej prírodnej podobe, čo je dnes unikát. Nachádza sa tu tiež mimoriadna koncentrácia ohrozených druhov húb, rastlín aj živočíchov.

Kremnické Múzeum gýča 

Mnohí z nás majú Kremnicu zafixovanú ako mesto, kde sa v minulosti razili (a stále razia) mince. Ale nachádza sa v nej aj jediná expozícia svojho druhu v Európe – Múzeum gýča. Múzeum dnes vystavuje viac ako 1 200 exponátov, čím je držiteľom slovenského rekordu v počte gýčov na jednom mieste. Je otvorené v soboty, nedele a sviatky od 1. apríla do 30. septembra. Cez týždeň fungujú v režime na zavolanie. Návšteva Kremnice sa však oplatí aj z iných dôvodov.

Žľab v Rakytove

Ide o veľmi zaujímavú technickú pamiatku pri Dolnom Harmanci, približne 12 kilometrov od Banskej Bystrice. Celá konštrukcia žľabu je zo smrekového a jedľového dreva, bez použitia iného materiálu. Vybudovaný bol na Rakytovom potoku asi už v 19. storočí, aby slúžil na na splavovanie dreva z lesa.

Gemerské spojky 

Po Viedenskej arbitráži a počas 2. svetovej vojny časť južného Slovenska pripadla Maďarsku. Trať z Tisovca do Jesenského bola prerušená štátnou hranicou, tak ako aj železničné trate z Muráňa do Plešivca a zo Slavošoviec do Plešivca. Tieto územia bolo potrebné prepojiť, preto sa rozhodli pre stavbu nových tratí. Aby ich spojili v Muránskej a Štítnickej doline, vznikli takzvané Gemerské spojky. Postavené boli iba dva viadukty a tunel. Po vojne nám územie pripadlo späť, no trať nebola nikdy dokončená. Dnes tadiaľ vedie náučný chodník. A najzaujímavejšou pamiatkou na túto udalosť je mohutný, 120 metrov dlhý železobetónový viadukt pri Mníšanoch, za ktorým je ešte priechodný 400 metrový tunel. Za zmienku stojí aj viac ako dvojkilometrový Slavošovský tunel.

Na Slovensku roky stavali železničný tunel, ktorým nikdy neprešiel vlak: Dnes je v Európe unikátom

Odporúčame