FOTO Na Slovensku roky stavali železničný tunel, ktorým nikdy neprešiel vlak: Dnes je v Európe unikátom

Wikipedia

#Keď kvôli Viedenskej arbitráži, krátko pred vypuknutím druhej svetovej vojny, pripadla časť južného Slovenska Maďarsku, mnohé obce ostali bez železničného spojenia. Vyriešiť to mal nákladný projekt takzvaných Gemerských spojok. Išlo o plánovanú sieť tunelov a viaduktov, ktorá by zjednodušila dopravu v zložitom teréne.

Ako na svojej stránke píše iniciatíva Čierne diery, tunely sa začali raziť v 40. rokoch. Niektoré z nich sú dnes sídlom pre cenné druhy netopierov, iné sú miestom legiend miestnych obyvateľov. Pretŕča z nich príbeh Slavošovského tunelu známeho aj ako Tunel pod Homôlkou, ktorý má 2400 metrov. A napriek tomu, že bol v roku 1944 po troch rokoch prác dokončený, nikdy ním neprešiel vlak.

Jeden z portálov vyhodili do vzduchu partizáni a keďže po vojne sa stratene časti vrátili vtedajšiemu Československu, tunel a celý projekt spojok stratil význam. To len podčiarkuje magickú atmosféru trocha zabudnutého miesta. Čo z neho tiež robí unikát je to, že ide o najdlhší cyklistický tunel Európy, keďže je súčasťou cyklotrasy, na svete je tretí najdlhší. Ak sa cez neho plánujete vydať, nezabudnite si poriadne silné svetlá.

#slavosovskytunel

A post shared by Sylvester Bartoš (@sylvester.bartos) on

#túra#slavosovskytunel#teambuilding#nature

A post shared by Juraj Chromý (@chromy.juraj) on

10 odpovedí na “FOTO Na Slovensku roky stavali železničný tunel, ktorým nikdy neprešiel vlak: Dnes je v Európe unikátom”

  1. to sa stavalo z eurofondov? my máme v Žiline železničné prekladisko kontajnerov, cez ktorý sa nikdy žiaden kontajner nepreložil a predtým tam v 80-tych rokov postavili zriaďovaciu stanicu, cez ktorú nikdy žiaden vlak neprešiel

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb. Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači. Viac informácií