5 ikonických skladieb 90. rokov: Pozrite sa, čo je so zabudnutými hudobníkmi dnes

Extreme/Youtube

Extreme/Youtube

#Určite poznáte ten pocit, keď zapnete rádio a tam hrá dobre známa skladba z 90. rokov, no ani náhodou nemáte poňatia, kto by mohol byť jej interpretom. A už vôbec nie, čo s nimi môže byť dnes. Žijú vôbec? Koncertujú, nahrávajú niečo? Pozrime sa spoločne na niekoľko takýchto one hit wonders.

Extreme – More Than Words

Čiernobiely klip, dvaja smutní páni a slaďák, ktorý láme srdcia na dedinských diskotékach už tretiu dekádu. Extreme boli skôr hardrockovou kapelou, inšpirovanou Aerosmith, Led Zeppelin alebo Queen, no ich jediný hit je akustická balada, na ktorú už americká kapela nikdy nenaviazala. Po rozpade v 90. rokoch sa spevák Gary Cherone stal nakrátko spevákom Van Halen, gitarista Nuno Bettencourt zase hráva s Rihannou. Extreme sa na scénu vrátili pred asi desiatimi rokmi, nahrali jeden album, no výšiny More Than Words asi dosiahnu ťažko.

Crash Test Dummies – Mmm Mmm Mmm Mmm

Ďalšia kapela, ktorá celkom nezvládla úspech jedného hitu. Mmm je akustickou skladbou, ktorá popisuje rôzne príbehy detí, ktoré sa necítia komfortne vo svojom prostredí a asi rovnako sa cítili aj Crash Test Dummies, keď boli zviazaní kontraktom s vydavateľstvom, ktoré pre nich už nikdy nič neurobilo. Kapela stále príležitostne hráva, posledný album nahrala v roku 2010.

Eagle-Eye Cherry – Save Tonight

Syn známeho džezového muzikanta Dona Cherryho, nevlastný brat niekdajšej hviezdy Neneh Cherry bol predurčený na veľkú kariéru. Hitovka Save Tonight, ktorá koncom 90. rokov letela na MTV takmer neustále, to naznačila, no švédsky muzikant už nikdy tak úspešnú skladbu nenahral. V roku 2003 sa stiahol zo scény, vrátil sa na ňu len pár rokov dozadu. Stále nahráva a koncertuje. Pred pár rokmi sa tiež objavil ako hosť v rumunskom Talente. To asi hovorí za všetko.

4 Non Blondes – What’s Up?

Ikonický refrén deväťdesiatych rokov, divné klobúky, flanelky okolo pása a aviatické okuliare. To je What’s Up? od 4 Non Blondes, kapela, ktorá sa už nikdy potom nepresadila. Naopak, vokalistka Linda Perry, sa po odchode z kapely v roku 1993 presadila asi najviac zo všetkých zmieňovaných – začala písať skladby pre Pink, Jamesa Blunta, Gwen Stefani alebo Christinu Aguileru. Navyše, pred časom si zobrala herečku Saru Gilbert, známu najmä z Teórie veľkého tresku a Roseanne.

Jennifer Paige – Crush

Obrovský hit, jednotka americkej hitparády no i tak si dnes už na Jennifer Paige pravdepodobne nikto nepamätá. V pamäti tak mohol zostať len jej hit Crush, jemná letná hitovka z konca 90. rokov. Jeho speváčka odvtedy vydala niekoľko albumov, nanešťastie pre ňu ten druhý vyšiel v  čase septembra 2001, keď sa celé Spojené štáty obávali terorizmu. Ďalšie nahrávky si už asi nevšimol nikto, azda len pár nostalgikov, ktorí jej prispeli na crowdfundingovú kampaň. Vďaka nej možno novinku vydá ešte tento rok.

 

Odporúčame