Najväčšia mapa vesmíru aká kedy existovala: Pozrieť si ju môžeš aj v 3D verzii!

vesmír

Mapu vesmíru si môžeš pozrieť aj v 3D (Zdroj: Pexels/Hristo Fidanov)

#Spektroskopický prístroj pre temnú energiu (DESI), v súčasnosti namierený na oblohu má za úlohu zmapovať expanziu vesmíru. Počas tohto projektu zároveň vytvára čo najviac podrobnú 3D mapu vesmíru. Od spustenia misie DESI ubehlo iba sedem mesiacov a už máme rekordný trojrozmerný obraz galaxie.

Celý prístroj tvorí 5-tisíc optických vlákien. Každé jedno je individuálne ovládané a umiestňované individuálnym malým robotom. Tieto vlákna musia byť presne umiestnené s presnosťou na 10 mikrónov – čo je v praktickom živote menej ako hrúbka ľudského vlasu. Následne zachytávajú záblesky svetla, ktoré prichádzajú z kozmu na Zem.

Môže ukázať aj pôvod svetla

Prostredníctvom tejto vláknovej siete prístroj zhotovuje snímky farebného spektra miliónov galaxií, ktoré pokrývajú viac ako tretinu celej oblohy. Potom vypočíta, o koľko bola vlnová dĺžka svetla posunutá smerom k červenému koncu spektra v dôsledku expanzie vesmíru.

Keďže svetlu môže trvať až niekoľko miliárd rokov, kým dosiahne Zem, je možné použiť údaje o červenom posune na zobrazenie hĺbky vesmíru: čím väčší je červený posun, tým je niečo ďalej. Získané údaje môžu byť dokonca analyzované spätne – to znamená, že by sme boli schopní pozrieť sa na to, ako vznikli.

Zmapované sú už milióny hviezd

DESI na vytvorenie mapy katalogizovalo viac ako 7,5 milióna galaxií, pričom mesačne pribúda viac ako milión nových. Kým sa skenovanie v roku 2026 úplne skončí, predpokladá sa, že bude zmapovaných viac ako 35 miliónov galaxií, čo astronómom poskytne obrovskú knižnicu údajov.

Už zverejnená 3D mapa ukazuje, že vedci nemusia čakať, kým DESI dokončí svoju prácu, aby začali ťažiť z jeho hlbokého pohľadu do vesmíru. Ďalší výskum sa zaoberá napríklad tým, či menšie galaxie majú alebo nemajú svoje vlastné čierne diery ako je to pri väčších galaxiách.

vesmír
Mapa vesmíru nám otvorí úplne nové možnosti výskumu (Zdroj: D. Schlegel/Berkeley Lab/DESI data)
Zdroj: hashtag.sk, sciencealert.com
Odporúčame