Zmrzlina je na palube prísne zakázaná, vajíčka musia rehydratovať: Na čom si radi pochutnajú astronauti vo vesmíre?

Medzinárodná vesmírna stanica

Astronauti to na Medzinárodnej vesmírnej stanici nemajú ľahké (Zdroj: Flickr/NASA's Marshall Space Flight Center)

#Astronauti to na Medzinárodnej vesmírnej stanici nemajú ľahké. Aj napriek tomu však ostávajú vždy dobre naladení. Dokonca si pripravujú aj chutné maškrty, ktorým by si zaručene neodolal ani ty. Ako to vo vesmíre vyzerá, aké jedlá môžu jesť aj ako si ich pripravujú zachytila vo videu astronautka, oceánografka a inžinierka NASA Megan McArthurová.

Vo videu ukazuje, ako pripravuje celý rad občerstvenia a jedál. Svoju hodinu „varenia“ začína poznámkou, že Medzinárodná vesmírna stanica dostáva zásoby jedla len raz za niekoľko mesiacov. Kvôli týmto časovým intervalom a nedostatku priestoru v chladničke sa astronauti musia spoliehať zvyčajne len na dehydrované potraviny a vákuovo balené maškrty, pri ktorých je len veľmi ťažké určiť dátum spotreby.

Zmrzlina je zakázaná

Príprava jedál teda logicky vyzerá inak, ako u nás na Zemi. Príprava misky cereálií vyžaduje, aby astronaut rehydratoval vločky, jahody a sušené mlieko vodou. Podobne, ak chce astronautka čokoládové mlieko, potrebuje rehydratovať kakaový prášok horúcou vodou a potom ho umiestniť do (malej) chladničky, aby sa ochladil.

Nie so všetkými potravinami sa pracuje jednoducho a rýchlo. Čokoľvek, čo strieka, má v sebe väčšie kúsky alebo sa trúsi si vyžaduje presne zadefinovaný postup, alebo je na palube úplne zakázané, ako napríklad zmrzlina. Megan však priznáva, že si veľmi rada dopraje mexické fajitas. Pri jeho jedení však musí byť veľmi opatrná, pretože tak ako to aj na Zemi, aj vo vesmíre z neho vypadáva takmer celá náplň. Problémom je, že v priestore bez gravitácie začne lietať okolo astronautov.

Zdroj: hashtag.sk, nerdist.com
Odporúčame