3 firmy, ktoré kedysi poznal každý a zaspali dobu: Dnes sú na dne a takmer zabudnuté

Pixabay.com

#Pád a neúspech sa nevyhýba ani najväčším a najsilnejším firmám na svete. Tieto 3 firmy to však pokašľali na plnej čiare a teraz letia rýchlo ku dnu. Jedna už dokonca skončila, ostatné čakajú posledné kŕčovité mesiace, možno roky.

Compaq

Compaq bola v 90. rokoch jedna z najúspešnejších spoločností na svete. Stála aj za vznikom úspešného IBM PC klonu, ktorý bol jedným z najpredávanejších počítačov tej doby. Spoločnosť sa však dostala do prvých problémov po zlúčení so spoločnosťou Digital Equipment Corporation. To sa neskôr ukázalo ako jedna z hlavných príčin pádu tejto kedysi veľkej spoločnosti.

Cenová vojna s Dellom nakoniec Compaq dorazila a v roku 2002 bol kúpený HP za 25 miliárd dolárov. Značka Compaq zostala v produktovom rade HP a bola vyhradená slabším a stredne výkonným systémom. V roku 2013 bola vyradená.

Blackberry

Kedysi bol Blackberry na vrchole priemyslu s mobilnými zariadeniam. Malé a výkonné zariadenia boli schopné pripájať sa na internet, mailovať, chatovať, alebo používať rôzne moderné aplikácie ako napríklad Blackberry messenger. A to hovoríme ešte pred dobou smartfónov. Na vrchol prišiel Blackberry v roku 2011. Vtedy predal viac ako 50 miliónov kusov. Odvtedy ide Blackberry veselo dole.

Príchod iPhonu a iných smartfónov s dotykovou obrazovkou bez fyzickej klávesnici znamenalo pre Blackberry začiatok konca. Neschopnosť inovácie a držanie sa fyzickej klávesnice spôsobil pokles tržieb. V roku 2017 predal Blackberry len 850 000 zariadení.

HTC

HTC bolo v roku 2010 vyhlásené za jednu z najinovatívnejších spoločností na svete. Táto firma začala už v roku 1997. Medzitým priniesla viacero dôležitých inovácií. Napríklad prvý dotykový smartfón v roku 2002 bol prvým telefónom s dnes už nepoužívaným mobilným Windowsom. Alebo 3G, ktoré bolo horlivo posúvané dopredu práve firmou HTC. Hoci sa HTC stále vyrábajú a predávajú, na svoju pozíciu spred dekády už zďaleka neatakuje.

V roku 2008 firma stúpala prudko nahor a pomaly sa stávala najhodnotnejšou firmou na svete. O tri roky neskôr však začal Samsung prudko konkurovať s novým S2 a začal sa divoký boj. Nakoniec sa však ukázala väčšia sila Samsungu a HTC začalo postupne slabnúť. Dnes je to len tieň predošlej slávy, ktorý sa postupne prepadá do dejín technologického priemyslu.

Odporúčame