10 vecí, ktoré si (možno) nevedel: JAY-Z

Jay Z

(Photo by Richard Shotwell/Invision/AP)

#JAY-Z, vlastným menom Shawn Corey Carter, sa od svojho skromného začiatku v Brooklyne v New Yorku, vypracoval na jedného z najuznávanejších mien v rapovej hudbe. Táto ikona hip-hopu, úspešný podnikateľ, filantrop a investor, je pre mnohých symbolom amerického sna. Jeho hlboké texty a jedinečný štýl rapu mu získali milióny fanúšikov po celom svete. No JAY-Z je oveľa viac než len raper.

Z pohľadu na jeho životný príbeh sa otvára komplexný obraz človeka, ktorý sa neustále snaží prekonávať hranice a ktorý sa nebojí hovoriť o dôležitých sociálnych témach. Nižšie sme spísali 10 vecí, ktoré si možno o ňom nevedel/a. Poďme na to:

Pôvod jeho mena: Meno Jay-Z je inšpirované jeho starším bratom, ktorý ho volal v detstve „Jazzy“. Táto prezývka sa neskôr zmenila na Jay-Z ako pocta jeho hudobnému mentorovi, Jaz-O. V roku 2013 si zmenil meno tak, že odstrániť spojovník v mene, avšak v roku 2017 ho tam opäť pridal. Takže je to opäť starý dobrý JAY-Z!

Obchod so šperkami: Pred tým, než sa stal rapovou hviezdou, JAY-Z pracoval ako predavač šperkov. Táto skúsenosť bola často zdrojom inšpirácie pre jeho texty.

Slová bez papiera: JAY-Z je známy tým, že si svoje texty nepíše na papier. Namiesto toho si svoje verše pamätá v hlave, techniku, ktorú sa naučil, keď bol mladý a nemal k dispozícii papier a pero.

Pôvodný investor v Uberi: JAY-Z sa stal jedným z prvých investorov do spoločnosti Uber v roku 2011 prostredníctvom svojho investičného fondu Marcy Venture Partners. Jeho investícia sa odvtedy výrazne zhodnotila, čo prispelo k jeho rozsiahlemu bohatstvu.

Zakladateľ Rocawear: JAY-Z je spoluzakladateľom značky odevov Rocawear, ktorú založil v roku 1999 spolu s Damonom Dashom.

Pohostinnosť v klube 40/40: JAY-Z je vlastníkom luxusného športového baru a lounge 40/40 Club, ktorý má pobočky v New Yorku, Atlantic City, Chicagu a na letisku Hartsfield-Jackson Atlanta.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
K rapu ho priviedol nebohý brat: Teraz vydáva svoj prvý track na jeho počesť

Výkony v Carnegie Hall: JAY-Z je prvým raperom v histórii, ktorý vystupoval v prestížnej Carnegie Hall. Jeho koncerty v roku 2012 priniesli výnosy pre jeho charitatívnu organizáciu, Shawn Carter Scholarship Foundation.

Farár pre priateľa: JAY-Z je ordinoval ako farár na svadbu svojho blízkeho priateľa a kolegu v rapovaní, Kanye Westa, a jeho manželky Kim Kardashian.

Hudobný festival: JAY-Z je zakladateľom hudobného festivalu Made in America, ktorý sa koná každoročne v Philadelphii.

Vlastník basketbalového tímu: JAY-Z bol spoluvlastníkom basketbalového tímu NBA, Brooklyn Nets, od roku 2004 do roku 2013. Jeho podiel bol malý, ale jeho prítomnosť pomohla zvýšiť hodnotu tímu. V roku 2013 dokonca pracoval na soundtracku hry NBA 2K13.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame