10 vecí, ktoré chýbajú Slovákom v zahraničí: Na našu krajinu môžeme nadávať, ale toto nikde nenájdeme

Treska (foto: LyukSK/Wikimedia Commons)

#Slovensko je krajina paradoxov. Mnohí ľudia ju opúšťajú, ale zároveň na ňu nedajú dopustiť. Nadávajú na ňu, ale ochraňujú, keď niekto povie jedno zlé slovo. Pozreli sme sa teda na 10  vecí, ktoré chýba Slovákom žijúcim v zahraničí. Či už to je príroda alebo potraviny.

Všetko je na skok

Doprava či cesty na Slovensku nie sú ideálne, to vie každý, kto si tu nejaký čas požil. No predstavte si, že odídete do krajiny, ktorá ma 20-násobnú rozlohu? A od detskej izby je vzdialená stovky kilometrov a hodín cesty. Na Slovensku je všetko na skok, z Bratislavy do Košíc, z juhu do Tatier, všade sa vieme dostať v rozumnom čase.

Materinský jazyk

Slováci v zahraničí sa pravdepodobne stretnú aj s inými krajanmi. No všetko ostatné je v cudzom jazyku. A aj keď ho ovládate, stále to nie je materinský jazyk, v ktorom všetko vyjadríte najľahšie. Asi aj to je jeden z dôvodov prečo sa Slováci v zahraničí zvyknú často kamarátiť práve so Slovákmi či Čechmi.

Dobré pivo

OK, nehovoríme tu o Česku, ale o krajinách skutočne vzdialených. Bavorsko môže mať pivnú kultúru, Belgicko fantastické kúsky, no na Slovensku prídete do akejkoľvek krčmy a ak sa krčmár stará, dostanete obyčajné a zároveň skvelé pivo. Skvelé obyčajné pivo bohužiaľ nie je vo svete štandardom.

Kopce

Chodenie do prírody, lyžovanie… Na to, aká sme malá krajina máme neskutočné prírodné možnosti a ako sme spomínali vyššie, vždy sú len na skok. A mnoho zo Slovákov žijúcich v zahraničí si to začne uvedomovať až vtedy, keď sa odsťahuje.

Pečivo

Výber pečiva vo svete je zvyčajne obrovský, no kde zoženiete najobyčajnejšie rožky, okrem regiónu strednej Európy? Možno sa budete diviť, ale aj obyčajné veci ako rožky či pagáče sú silným predmetom nostalgie.

https://www.instagram.com/p/BPnYR8vgvds/?tagged=ro%C5%BEky

Treska

Tu už naplno prechádzame do kulinárneho teritória. Treska v majonéze je skutočným jedlom pre fajnšmekrov, ktoré v ďalekých krajinách nenájdete. Nič sa teda nevyrovná návratu domov a raňajkám s týmto šalátom a čerstvými rožkami.

Korbáčiky a bryndza

Syry vieme na Slovensku robiť vo svetovej kvalite. A len málokto ich vie upliesť do korbáčikov. Nehovoriac o bryndze, ktorá je skvelá nielen na halušky. Posledný nákup pred návratom do zahraničného domova? Korbáčiky nesmú v košíku chýbať.

Kofolové nápoje

Kolových nápojov je množstvo, nechutia však rovnako, ako naše kofolové. V západnej Európe sa čoraz častejšie stretávame s hipsterskými kolovými limonádami, ktoré sa chuťou začínajú  približovať tým od nás. Stále to však nie je ono.

Sladkosti

Ak hovoríme o poslednom nákupe pred odchodom do zahraničného domova, okrem korbáčikov nemôžu chýbať ani slovenské sladkosti. Asi netreba menovať o ktoré ide. Niektoré z nich majú v názve najväčšie slovenské pohorie, iné ženské krstné mená.

Borovička

Mali sme pivo, sladkosti, syry i tresku, na záver nesmie chýbať poriadne tvrdý alkohol. Gin môže mať vo svete množstvo fanúšikov, no borovička je len jedna.

Odporúčame