10 otázok, ktoré nás zaujímajú najviac: Aký bude rapový rok 2021?

Aký bol rapový rok 2020 a aký bude rapový rok 2021? Na tieto otázky pravdepodobne nedostaneme jednotnú odpoveď. A to je aj dobre, veď nie nadarmo sa hovorí, sto ľudí – sto chutí. Rapový rok 2020 bol silný, bol prelomový a bol aj problematický. My sa spoločne ideme pozrieť na otázky, ktoré nás zaujímajú v roku 2021. Albumov nech je pokojne tak veľa ako v roku 2020, koncertov a festivalov nech je výrazne viac. Teda, nech sú aspoň nejaké, no nie?

Rok 2020 priniesol množstvo skvelých albumov, skvelé videoklipy aj tracky. Viacero legendárnych mien našej scény potvrdilo, prečo sú tam, kde sú, pričom sa ukázalo aj nemalé množstvo talentovaných mladíkov či dokonca rapperiek, ktorí si spoločne brúsia zuby na to, že si získajú stále väčšiu pozornosť na nabitom československom rapovom nebi. Spoločne nás sklamalo, že kvôli koronavírusu neboli festivaly a koncerty, ale to je niečo, čo sme ovplyvniť do veľkej miery nemohli (vieš, ako to myslíme). A spomeňme si ešte napríklad na HOT16Challenge, to bola v momentoch vyslovene bomba. Takže, čo sa pýtame na začiatku roka 2021?

Festivaly, koncerty, kultúrne akcie

Ako píšeme v úvode, ak si stihol v roku 2020 nejaké koncerty, tak si bol požehnanejší, ako by si si myslel. Aj jeden či dva boli totiž viac ako u väčšiny iných ľudí. Ako to bude tento rok? Budeme môcť ísť na Hip Hop Žije alebo koncertnú šnúru k albumom Egotron, 100RY, OG či OK? To v tejto chvíli povedať nevieme a nemá zmysel nejako veľmi špekulovať. Ale istotou je, že výhliadky sú lepšie. Vakcína je v obehu a i keď sa momentálne svet stále zmieta pandémiou koronavírusu, o niekoľko mesiacov by už situácia mohla byť stabilizovaná natoľko, že by sa život live akcií pomaly, ale isto mohol začať vracať do normálu. A aj keby nie, tak nateraz tomu jednoducho skutoční rapoví srdciari musia veriť. Takpovediac im nič iné neostáva.

Rytmus a Kontrafakt

Rytmus chystal vydanie nového sólového albumu na rok 2020, ale vzhľadom na to, že CD, ktoré má pripravené, by malo otvoriť novú kapitolu jeho kariéry, nechcel, aby vychádzalo v čase, kedy je hudba odsunutá na vedľajšiu koľaj kvôli koronavírusu, a teda sa rozhodol, že album vydá až v roku 2021. Máme sa na čo tešiť, pretože Rytmus sa chce viac zamerať na new school a s tým už aj začal, keď sa na trackoch objavuje ako Rytmo. A ako sme sa na Štedrý deň dozvedeli, nový album chystá aj Kontrafakt. KF IAKO ROLLS bude hudobný projekt, na ktorý budú v tomto kalendárnom roku čakať mnohí rapoví priaznivci. Rytmus, Ego a Anys opäť pokope, pričom ich posledné CD Real Newz, ktoré vyšlo koncom roka 2019, stále čaká na koncertné turné. Ktovie, či sa ho vôbec dočká alebo uvidíme spojené turné či niečo podobné.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
6ix9ine a jeho týždeň v kocke: Súdi sa o meno, dissuje Američanku a chváli Rusko

Konexova sólo kariéra 

V roku 2020 prekvapilo, keď sme sa dozvedeli, že slovenský beatmaker, producent a rapper Konex opúšťa úspešný český label MILION PLUS a dáva sa na sólovú dráhu. Samozrejme, v istom ohľade je to logický vývoj jeho doterajšej kariéry, ale taktiež to bolo prekvapením, pretože M+ pôsobilo naozaj jednoliato. Čo za tým v skutočnosti bolo zrejme vedia len priamo zainteresovaní, ale v tomto momente na tom nezáleží. Popradčan Konex ale bude v 2021 pod drobnohľadom, verejnosť bude hodnotiť, či sa mu osamotenému darí, respektíve, či urobil dobre, že MILION PLUS opustil. V hlave má niekoľko projektov, ktoré by mohli nabrať reálne kontúry. Konex má čo ponúknuť a je nesmierne kreatívny. V jeho prípade sa zrejme máme na čo tešiť.

Pil C a nový album 

Pil C vydá v roku 2021 nový album. Nie, nepovedal nám to, ale myslíme si to. Respektíve, všetko tomu nasvedčuje. Hype vydal v roku 2015, V rádiu hral Elán, keď umrel Tupac v roku 2017, 2086 v 2019 a v 2021 si pýta miesto jeho nový hudobný projekt. Pil C je známy tým, že každé nové CD znamená v jeho tvorbe posun niekam dopredu, preto bude zaujímavé sledovať ako to bude v tomto prípade. Už záver minulého roka naznačil, že Lukáš má pripravené viaceré zaujímavé texty a tracky, pričom nepochybujeme o tom, že bude hovoriť aj o politike, ktoré sa v našich končinách veľa mien nevenuje.

Strapo 

Ani album, ani track, ani projekt, jednoducho Strapo. Aj keď tento rapper netvorí toľko ako tomu bolo v minulosti, stále dokáže zaujať nesmierne zaujímavým spôsobom. Preto pomenovanie tejto časti nechávame tak jednoduché. V roku 2021 nás bude lákať, o tom nepochybujeme, ale aby sme boli o niečo konkrétnejší, aj od Strapa by sme sa mali v roku 2021 dočkať nového albumu. Vzhľadom na to, že má veľa aktivít, časť ľudí naňho možno zľahka zabúda, ale to je veľká chyba. Aj filmový track Správa, na ktorom sa Strapo objavil v závere minulého roka, potvrdil, že, čo sa výpovednej hodnoty a rapovej kvality týka, je to tá najvyššia trieda.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Máš rád Tupaca alebo GTA? Toto je pre teba povinnosť (VIDEO)

Príde album DMS?

Dame vydal v roku 2020 album 100RY, Separ vydal v roku 2020 album OG. Obaja chystajú turné, ale sú veľmi aktívni, v hlave majú veľké množstvo tém a koniec koncov, prechádzajú vecami, ktoré sú hodné toho, aby o nich vznikli tracky. Takže, čo čakať od Dameho so Separom v roku 2021? Ešte k nim pridajme Smarta a môžeme polemizovať o novom albume. Bola by to určite veľká pecka, pričom zaujímavé by bolo sledovať, ako by hodnotili ľudia jednotlivé CD, keby v tom istom roku vydali albumy chalani z Kontrafaktu aj z DMS. Možno by sme dostali odpoveď na pomaly nekonečnú otázku toho, ktorá skupina je na Slovensku v tomto momente číslom jeden. Odpoveď ale má každý z nás.

Mladé pušky

Už rok 2020 naznačil, že na scénu prichádza nová generácia, ktorá chce zabojovať o priazeň náročných poslucháčov. Ako to bude s mladíkmi tento rok? Niekedy totiž čelia faktu, že počas jedného roka vystrelia a v tom druhom jasnú. Oni ale vedia, že sa to môže stať, preto musia na sebe pracovať. Frayer Flexking, Dokkeytino, Luca Brassi10x, Luisa, Shimmi, Erik Tresor, AstralKid22 a mnoho ďalších. Dostávajú sa do nášho povedomia stále viac, pričom sú v tej fáze svojej aktívnej činnosti, kedy sa očakáva, že budú aktívni, stále kvalitnejší a v určitom pohľade aj priekopnícki. Veď každá vlna by mala takpovediac priniesť do odvetvia niečo nové.

Gleb 

Bude toto rok, v ktorom sa Gleb stane slovenskou rapovou jednotkou? Kreatívny interpret, ktorý hudbu robí v istých ohľadoch iným spôsobom ako jeho konkurenti, ide raketovým spôsobom nahor. Potvrdil to aj na minuloročnom EP Leto v kufri, pričom v pripravovaní by malo byť EP Zima v kufri. K tomu dodajme sériu freestyle predstavení, ktorej by v tomto roku mohlo patriť seriózne miesto, čo sa hudobných produktov týka. Samotný Gleb zrejme nemá vyslovene ambície byť jednotkou v rámci SK rap game, ale čísla neklamú. Ide nahor a očakáva sa, že jeho rast bude pokračovať. Celkovo, label FCK THEM obsahuje množstvo mien, ktoré robia svoju hudbu kvalitne a celkovo ich výstupy sú prepracované zo všetkých strán.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Ozval sa Ektor. Posiela odkaz bulváru aj zvedavcom

Súdržnosť labelov

V minulom roku sme mohli sledovať niekoľko zaujímavých presunov medzi labelami na Slovensku a v Českej republike. Okrem toho, viacero interpretov sa rozhodlo, že sa osamostatní, pričom niekoľko mien sa zas priklonilo ku kroku, pridať sa do labelu. Ako to bude tento rok? Budeme sledovať trend toho, že sa budú tvorcovia púšťať do sólovej kariéry? Treba napísať, že to opäť bude predovšetkým individuálne, ale myslíme si, že by nemalo dôjsť k niečomu prevratnému, čo sa tohto konkrétneho faktoru týka. Ešte keď k tomu prirátame, že je doba, aká je, preto je osamostatnenie niekedy väčším riskom ako by sa mohlo zdať.

Česká situácia 

Kto je českou rapovou jednotkou? Yzomandias, Ektor, Nik Tendo alebo Viktor Sheen? Na túto otázku si musíš odpovedať ty sám, názor má opäť každý z nás. Faktom ale je, že Táto štvorica sa predbieha v tom, aké kvalitné tracky, projekty a videoklipy dáva von, pričom to by malo pokračovať aj v tomto kalendárnom roku. A nezabúdajme na to, že sa do hry stále viac a viac vracia aj Ben Cristovao, ktorý viackrát v roku 2020 potvrdil, že rapovo je na tom naozaj vynikajúco. Čo sa aktivity týka, zo spomínaných mien je aktuálne najaktívnejší Nik Tendo. To samo o sebe ale nič nemusí znamenať, i keď v tomto prípade? Ktovie. Každopádne, odporúčame ti sledovať český rap, je tam naozaj veľa kvality.

Verme, že rok 2021 bude nemenej zaujímavý ako rok 2020. Všetko tomu nasvedčuje. Veľa interperetov má smelé plány a my to budeme podrobne sledovať. Dúfame, že live akcie sa stanú zas raz realitou, budeme svedkami skvelých albumov aj trackov samotných. V tomto prípade buďme optimisti, i keď to v tejto dobe nie je jednoduchou záležitosťou.

Foto: Generácia Rapu, ilustračná fotografia, grafika

Odporúčame