Možno dýchaš znečistený vzduch: Na Slovensku platí smogová situácia, kde je to najhoršie?

Vďaka vykurovaniu počas zimných dní je vzduch znečistený (Zdroj: Freepik/Freepik)

#Na Slovensku momentálne prežívame pravú zimu a zdá sa, že to tak zostane aj počas nasledujúcich dní. Pri teplotách hlboko pod bodom mrazu mnohí z nás radšej zostanú v teple a z domu vyjdú len v prípade, že je to naozaj nevyhnutné. Nie sú to však len mrazivé teploty, kvôli čomu je dobré sa zamyslieť nad tým, koľko času počas týchto dní trávime vonku. Čím je totiž chladnejšie, tým sa, samozrejme, aj viac kúri a práve následkom vykurovania je vzduch plný znečisťujúcich látok.

Horší vzduch na väčšine územia

Väčšina z nás sa určite zhodne na tom, že pobyt vonku na čerstvom vzduchu prospeje nášmu telu aj mysli. Pravdaže za predpokladu, že vzduch vonku naozaj môžeme označiť za čerstvý. Kvalita ovzdušia je však momentálne na mnohých miestach Slovenska zhoršená a na niektorých z nich je situácia skutočne vážna.

Kvalitu ovzdušia na Slovensku monitoruje portál Dnes dýcham, ktorý z monitorovacích staníc v rôznych mestách v pravidelných intervaloch získava aktuálne informácie o množstve znečisťujúcich látok v ovzduší. Na základe týchto meraní je kvalita vzduchu momentálne zhoršená na väčšine nášho územia. 

Výnimkou je momentálne Senica, Žiar nad Hronom, okolie Zelenej ulice v Banskej Bystrici, Jelšava, Stará Lesná, Okolie Ďumbierskej v Košiciach a obec Starina. Vo viacerých miestach je však vzduch znečistený výrazne a ich situáciu portál Dnes dýcham označuje za zlú. To aktuálne platí pre Žilinu, Handlovú, Ružomberok, Hnúšťu, okolie Štefánikovej ulice v Košiciach a Humenné.

Nebezpečná látka PM2,5 je vo vzduchu tým najnebezpečnejším prvkom (Zdroj: Pixabay/JerzyGorecki)

Nebezpečné PM2,5

Naše ovzdušie je znečistené najmä látkami PM2,5. Ide o prachové častice s priemerom do 2,5 mikrometra, ktoré sú podľa Svetovej zdravotníckej organizácie pre ľudí najškodlivejšou látkou znečisťujúcou ovzdušie. Dostávajú sa nám nielen do dýchacieho, ale aj do obežného systému a v našom organizme tak zotrvávajú dlhšie. Pri ich zvýšenej koncentrácii sa odporúča obmedziť pobyt vonku a vykonávanie namáhavých aktivít, čo platí najmä pre ohrozené skupiny obyvateľstva ako sú deti, starší ľudia a ľudia trpiaci ochoreniami. 

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Top 10 svetríkov zimnej sezóny: Zababuš sa a zostaň stále sexi

Sleduj náš TikTok

Zdroj: imeteo.sk, dnesdycham.populair.sk
Odporúčame