Bývanie mimo miest sa stalo hitom: Zisti, ako na ňom teraz môžeš ušetriť

Moderný dom so záhradou.

Zdroj: Getty Images

#Za posledný rok pracoval rekordný počet ľudí z domu. Viaceré firmy avizujú, že zamestnancom umožnia aspoň čiastočný home office i po pandémii. Aj to je jeden z dôvodov, prečo sa hitom stalo bývanie mimo centier miest v blízkosti prírody – najlepšie v ekologickom dome či bytovke. Láka podobná zmena aj teba? Poradíme ti, ako pri tom ušetriť peniaze.

Bývanie v dome ďaleko od rušného mesta, ideálne neďaleko lesa, jazera a s vlastnou záhradou, je snom mnohých ľudí. Problémom dosiaľ bolo, že veľká časť z nich pracovala práve v mestách. Každodenné dopravné zápchy netrápili už len Bratislavčanov či Košičanov, ale čoraz viac aj obyvateľov menších miest. Rozmach možnosti pracovať z domu však spôsobil revolúciu.

Veľký záujem o bývanie so záhradou

Realitné kancelárie po celom Slovensku hlásia v posledných mesiacoch nielen zvýšený záujem o víkendové chaty, ale aj o trvalé bývanie so záhradou mimo veľkých miest. Kým v centrách a na sídliskách je charakter bytov určovaný developermi a ponukou starších bytov, reality na vidieku ponúkajú oveľa väčšiu flexibilitu. Najmä ak ide o stavbu nového domu, ale aj rekonštrukciu staršieho. Možnosťou sú aj praktické domy na kľúč.

Výhodou je určite takisto cena. Zatiaľ čo v bratislavskom Ružinove ťa štvorcový meter pri kúpe domu vyjde približne 2 000 eur, v Skalici a okolí je to okolo 800 eur. Ak však chceš ušetriť, nemal by si sa zameriavať iba na okamžitú úsporu, ale aj na dlhodobé náklady. Možnosťou sú napríklad zelené riešenia. Z dlhodobého hľadiska môžeš ušetriť viac, hoci na štartovacej čiare ťa to môže niekedy vyjsť o čosi drahšie. Bonusom tiež je, že zvyšujú hodnotu tvojej nehnuteľnosti.

Záhrada.
Zdroj: Getty Images

Hypotéka bez poplatku za poskytnutie

V prípade, že by si sa rozhodol pre financovanie svojho zeleného projektu formou hypotéky, máme aj konkrétnu radu, ako ušetriť. VÚB banka totiž zaradila do svojej ponuky Zelenú hypotéku, pri ktorej ti banka ponúka 100-percentnú zľavu z poplatku za poskytnutie úveru.

Zľavu si môžeš uplatniť pri nadobudnutí nehnuteľnosti, pri výstavbe aj pri rekonštrukcii – ak v rámci nej investuješ do zelenej technológie. Napokon, nie je to ojedinelý zelený projekt VÚB banky. Nedávno zverejnila celý zelený manifest, v ktorom deklaruje svoj záväzok v oblasti podpory udržateľnosti a ochrany životného prostredia.

Muž a žena na terase hladia do notebooku.
Zdroj: Getty Images

Na zelené technológie ti prispeje aj štát

A aké zelené technológie teda môžeš vo svojom novom bývaní využiť? Asi najznámejšie sú fotovoltaické panely, vďaka ktorým získavaš elektrickú energiu zo slnečného žiarenia. Na tie si určite daj vopred vypracovať štúdiu – ich efektivita, samozrejme, závisí aj od toho, aký slnečný je pozemok. Solárne kolektory sa zas postarajú o ohrev vody. Na extra úspory sa tak môžu tešiť tí, ktorí majú bazény či vírivky s ohrevom vody.

Ďalšie prostriedky sa dajú ušetriť vďaka dotácii na spomínané zelené technológie. To sa týka nielen solárnych panelov, ale aj tepelného čerpadla či kotlov na biomasu, ktorý môže byť ďalším zeleným doplnkom tvojho nového bývania. Štát tvoje ekologické snahy podporí stovkami eur.

Určite sa oplatí zvážiť aj vetranie rekuperáciou. Je to systém prúdenia vzduchu, ktorý vháňa čistý vzduch do obytnej časti domu, zatiaľ čo odsáva znečistený vzduch z miestností, ako je kuchyňa alebo toaleta. Znie to ako samozrejmosť, no moderné systémy naozaj obyčajným prúdením vzduchu prekvapivo zvyšujú komfort bývania.

Dom sa buduje na celé desaťročia

Ak plánuješ vybudovať celý dom, tvojou voľbou by mal byť nízkoenergetický či pasívny dom s energetickým certifikátom A. Nezabúdaj, že dom si nestaviaš na pár rokov, ale na desaťročia. Aj pre úspory energií v dlhodobom horizonte pôvodnú investíciu dozaista neoľutuješ. S použitím moderných zelených technológií si navyše dom drží nielen vyššiu cenu, ale zároveň sa na trhu s nehnuteľnosťami aj lepšie zhodnocuje.

Potešia, samozrejme, aj okamžité úspory – napríklad v podobe hypotéky bez poplatku. Stačí, keď pri budovaní alebo rekonštrukcii využiješ niektoré z nasledujúcich zelených technológií:

  • vetranie rekuperáciou,
  • solárne kolektory na ohrev vody,
  • fotovoltaické články na výrobu elektrickej energie,
  • kotly na biomasu,
  • nízkoenergetické, resp. pasívne domy s energetickým certifikátom A.

VIAC O ZELENEJ HYPOTÉKE OD VÚB

VÚB.
Zdroj: VÚB





Advertoriál pripravený v spolupráci s VÚB.

Zdroj: Hashtag.sk/Advertoriál
Odporúčame