Nebezpečná čoraz viac obľúbená závislosť: Takýto má na teba vplyv, podľa vedcov ide o hazard so zdravím

Hoci sú tieto na pohľad nevinné vrecúška čoraz viac populárne, vedci s nimi nesympatizujú (Zdroj: Unsplash/ Panos Sakalakis)

#Byť závislým nie je nič príjemné. Závislosti môžu mať rôzne podoby – od alkoholu, hazardu, cez drogy či nikotín. Práve posledný spomenutý neduh robí starosti vedcom. Cigarety a cigary sú populárne už niekoľko storočí, no poslednou dobou, od kedy zažívajú boom žuvacie tabakové výrobky, ide všetko dolu vodou. Aspoň čo sa podľa vedcov týka zdravotnej stránky užívateľov tejto vychytávky.

Fenomén mladých

Popularita malých žuvacích vrecúšok je v kruhoch mladých ľudí na veľmi vysokej úrovni. Mnohí po ňom siahajú ako po skvelej alternatíve, ktorá im nahradí klasickú cigaretu v čase, kedy si ju nemôžu dopriať. Znie to ako skvelá vec, však? Odborníci však zdvíhajú nad týmto neduhom varovný prst.

Ako sa uvádza na portáli Ladbible, tento druh závislosti nie je pre všetkých. Účinok po užití sa dostavuje takmer okamžite, v závislosti napríklad od hmotnosti človeka či dĺžky žutia. Ak sa pre užívanie tohto tabaku rozhodneš, je dobré riadiť sa zdravým rozumom a vlastnými pocitmi, nie dať na názor okolia.

Pozor na zdravie!

Nástup nikotínu je v tomto prípade takmer okamžitý – už po pár minútach od aplikácie vrecúška do úst pocítiť prvé príznaky látky v tele, ako napríklad zvýšený pulz alebo krvný tlak. Po približne desiatich minútach sa do mozgu uvoľní hormón šťastia, dopamín. Ten ti postupne napomáha v budovaní závislosti.

Po približne pol hodiny od užitia je tvoje telo na vrchole hladiny nikotínu, ktorú budeš z krvi vyplavovať približne 3 až 8 hodín (do úplného vymiznutia).

Vedci varujú

Hoci sú tieto na pohľad nevinné vrecúška čoraz viac populárne, vedci s nimi nesympatizujú. Mnoho mladých ľudí ich považuje za „zdravšiu“ alternatívu fajčenia, čo nemusí byť až tak pravda.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Poznáš trend tichej prechádzky? Je to nový TikTok virál, ktorý ovládol najmä mladých ľudí!

„V porovnaní s fajčením cigariet je užívanie žuvacieho tabaku pravdepodobne menej škodlivé. Je však veľký rozdiel medzi menej škodlivým a bezpečným,“ uviedol Michael Steinberg pre Ladbible.

„Žuvák“ nie je novodobým hitom

Žuvací tabak rozhodne nie je ničím novým na trhu. Už pôvodní obyvatelia Ameriky holdovali podobnému „hobby“, no dnešnú podobu malých vrecúšok vymenili za listy tabaku. Neskôr však ľudia prešli na fajčenie tabaku z praktickejších dôvodov. Návrat žuvania teda môžeme považovať za poriadne retro.

Či sa rozhodneš ísť touto cestou aj ty alebo nie je len na tebe. Pokiaľ však máš menej ako 18 rokov, odporúčame ti vyhýbať sa podobným trendom.

Sleduj náš Instagram

 

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame