Na Slovensku sme mohli pozorovať nádherný úkaz: Pozri si fotografie zatmenia Slnka z Košíc

Zatmenie Slnka

Na Slovensku sme mali možnosť pozorovať zatmenie Slnka (Zdroj: Unsplash/Mathew Schwartz)

#Počas včerajšieho dňa sme mali možnosť pozorovať na oblohe romantický úkaz. Zatmenie Slnka bolo viditeľné z celého územia Slovenska. Svoju príležitosť tak využil aj astrofotograf Tomáš Slovinský, ktorého tvorbu v minulosti publikovali rôzne vedecké i prestížne organizácie a magazíny dnes vyfotografoval nádherný nebeský úkaz nad Slovenskom.

Čiastočné zatmenie Slnka 10. júna 2021, ktoré bolo možné pozorovať z celého územia Česka a Slovenska prebiehalo v poludňajších hodinách. V Košiciach – kde bol tento nádherný úkaz priamo vyfotografovaný sa začiatok zatmenia odohral v čase 12:06, maximálna fáza zatmenia 12:52 a celý úkaz sa skončil až o 13:38 stredoeurópskeho letného času LSEČ.

Počas najväčšej fázy zatmenia Mesačný disk prekryl Slnko z 10,1%. Toto zatmenie bolo z našich končín čiastočné. Z Kanady, Grónska a Ruska ho však bolo možné vidieť ako prstencové zatmenie Slnka. Na fotografiách vidieť priebeh zatmenia, maximálnu fázu čiastočného zatmenia a výrez, kde vidieť i siluetu mesačného nerovnomerného povrchu plného kráterov a morí.

Zdroj: astro-novinky.eu, hashtag.sk
Odporúčame