Trápi ťa zápach z klimatizácie v aute? Takto jednoducho sa ho zbavíš

zápach z klimatizácie v aute

Klimatizácia v aute môže byť zdrojom nepríjemného zápachu (Zdroj: GettyImages)

#Možno to poznáš aj ty. Vonku je 30 °C, nasadneš do rozhorúčeného auta a takmer sa ani nedokážeš nadýchnuť. A tak rýchlo naštartuješ a hneď pustíš klimatizáciu na plný výkon. Z výduchov ventilácie sa však okrem chladného vzduchu začne valiť aj nepríjemný zatuchnutý zápach, ktorý rýchlo pokazí príjemnú atmosféru na palube.

Čo ho vlastne spôsobuje, ako sa ho rýchlo zbaviť a aký jednoduchý krok môžeš podniknúť, aby si sa s týmto problémom už nestretával?

Na vine je vlhkosť

Príčinou zápachu z klimatizácie je vlhkosť, ktorá kondenzuje na súčiastke zvanej výparník. Klimatizačný okruh pozostáva z viacerých komponentov. V kompresore sa plynné chladivo stláča, následne putuje do kondenzátora, kde sa skvapalní. Odtiaľ ide do expanznej nádržky a výparníka, kde prudko poklesne jeho tlak a veľmi rýchlo sa schladí na extrémne nízke teploty.

Chladné steny výparníka intenzívne ochladzujú okolitý vzduch, z ktorého sa následne začnú vylučovať kvapky vody. Tie spôsobujú zvýšenie vlhkosti a vytvárajú ideálne podmienky pre rast plesní a množenie baktérií.

Klimatizačná jednotka
Klimatizácia môže ukrývať baktérie a plesne (Zdroj: Unsplash/Philipp Katzenberger)

Zápach spôsobujú baktérie a plesne  

Plesne a baktérie sa množia nielen na samotnom výparníku, ale postupne aj vo vzduchovodoch, cez ktoré je vzduch vedený do interiéru auta. Práve preto po zapnutí klimatizácie cítiš taký nepríjemný zápach. V skratke, dýchaš zárodky plesní a baktérií. A to zrejme nechceš. Práve preto je dôležité klimatizáciu správne používať a pravidelne čistiť.

V čom spočíva čistenie klimatizácie?

Čistenie klimatizácie je jednoduchšie, ako by sa mohlo zdať. Do interiéru auta sa umiestni zariadenie, ktoré do vzduchu strieka čistiaci prostriedok. Následne stačí naplno pustiť klimatizáciu, zapnúť vnútorný okruh cirkulácie vzduchu, zavrieť všetky dvere a okná a nechať auto bežať niekoľko minút.

Čistiaci prostriedok uvoľňovaný do vzduchu sa dostane do vzduchovodov a k samotnému výparníku, kde sa postará o vyhubenie plesní a baktérií.

Nezabúdaj: Ak klimatizácia nebola veľmi dlho čistená, môže sa stať, že vzduchovody a steny výparníku budú extrémne zanesené plesňami a nečistotami. V takýchto prípadoch jednoduché čistenie pomocou vzduchu s dezinfekčným prípravkom nepostačí. Jednotlivé komponenty treba rozobrať a manuálne vyčistiť.

Profesionálne čistenie sa oplatí najviac

V obchodoch sa dajú kúpiť špeciálne dezinfekčné spreje na čistenie klimatizácie, ktoré jednoducho umiestniš do auta podľa vyššie uvedeného postupu a necháš ich tam pôsobiť. Síce trochu pomôžu, no obvykle nezabezpečia dostatočne účinné čistenie.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
KVÍZ, ktorý ťa dokonale naladí na leto: Miešané drinky v hlavnej úlohe, čo všetko o nich vieš?
Čistenie klimatizácie
Profesionálne čistenie klimatizácie (Zdroj: GettyImages)

Najlepšie spravíš, keď si klímu necháš vyčistiť profesionálne, pomocou ozónu. Ten dokáže mimoriadne účinne zlikvidovať viac ako 99 % plesní, baktérií a iných škodlivých mikroorganizmov, ktoré spôsobujú zápach.

Naša rada: Pri čistení klimatizácie je dobré skontrolovať aj kabínový filter, cez ktorý prechádza všetok vzduch prúdiaci do interiéru. Ak je špinavý, môže byť takisto príčinou zápachu. Radšej ho preto vymeň za nový.

Ako predchádzať zápachu z klimatizácie?

Keď klimatizácia beží, na výparníku síce vzniká vlhkosť, avšak tá z neho prirodzene steká dolu. A keďže cez vzduchovody prúdi vzduch, plesne a baktérie sa v nich nedokážu dobre zachytiť a rozmnožovať. Problém nastáva, keď zastavíš auto a vypneš motor. Práve vtedy sa na vlhkých súčiastkach začínajú ľahko množiť mikroorganizmy.

Tomuto problému predídeš jednoduchým trikom – klimatizáciu vypni aspoň tri minúty predtým, ako vypneš motor. Na stenách výparníka a vo vzduchovodoch tak už nebude kondenzovať voda a rýchlo sa vysušia prúdiacim vzduchom. Keď zaparkuješ, budú takmer suché a riziko množenia plesní či baktérií sa zníži na minimum.

Sleduj náš TikTok

Zdroj: hashtag.sk, Dominiccars
Odporúčame