Čudné zvuky či výrazný dym z výfuku: Ktoré ďalšie znaky ti prezradia, že tvoje auto nie je v poriadku?

Žena a muž na diaľnici s pokazeným autom

Ignorovanie čudných zvukov či iných zvláštnych prejavov tvojho auta ťa môže vyjsť draho (Zdroj: GettyImages)

#Autá sa skladajú z komplikovanej techniky, ktorá sa rokmi chtiac-nechtiac opotrebúva. Každý diel jedného dňa vypovie službu a budeš ho musieť vymeniť za nový. Keď sa životnosť nejakej súčiastky blíži ku koncu, zvyčajne to dokážeš pomerne jednoducho postrehnúť. Kedy je teda potrebné riešiť problém?

Neriešiš? Môže ťa to vyjsť draho

Varovná kontrolka sa na palubnej doske nemusí zobraziť vždy. Niekedy sa opotrebovaný komponent prejaví iba špecifickým zvukom, dymom alebo zvláštnym správaním. Poďme si priblížiť, čo si všímať.

Ak svoje auto necháš opraviť hneď, ako si všimneš nejaký zvláštny prejav, servis ťa obvykle vyjde lacnejšie. Naopak, keď opravu zanedbáš, môže ťa tvoj štvorkolesový miláčik z ničoho-nič nechať stáť uprostred diaľnice. Prípadne sa poškodia aj ďalšie okolité diely a celkový servis bude oveľa drahší. Práve preto sme si pre teba pripravili prehľad typických prejavov, pri ktorých treba zbystriť pozornosť a ponáhľať sa do servisu.

Ťahanie do strany

Keď so svojím autom zrýchliš napríklad na 90 km/h, ideš po rovnej ceste a pustíš volant, malo by ísť rovno. Keď však začne svojvoľne zatáčať do strany, je to znak, že bude potrebovať servis. Najčastejšou príčinou tohto javu je rozladená geometria, ktorej nastavenie obvykle stojí niekoľko desiatok eur.

Mladý muž za volantom
Nastavenie rozladenej geometrie stojí spravidla niekoľko desiatok eur (Zdroj: Unsplash/Why Kei)

Naša rada: Geometriu si nechaj nastaviť čo najskôr. Ak je rozladená, auto sa v krízovej situácii nemusí správať predvídateľne, pri jazdení sa rýchlejšie opotrebúvajú gumy a aj spotreba paliva je často vyššia.

Problematické štartovanie

Stáva sa ti, že ráno nasadneš do auta, otočíš kľúčikom, započuješ zvuk štartéra, no auto nenaskočí na prvýkrát? Vždy mu trvá aj niekoľko sekúnd, kým naštartuje? Ak máš vozidlo s naftovým motorom, problémom môžu byť opotrebované žhaviče. Príčinou ťažkostí je veľakrát aj nesprávne fungujúci štartér.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Rebríček slávnych slovenských horolezcov a cestovateľov: Zdolali Everest aj Antarktídu, nájdeš medzi nimi aj odvážnu ženu

Ak budeš tieto prejavy dlhšie ignorovať, môže sa ti ľahko stať, že jedného dňa auto vôbec nenaštartuje a neostane ti nič iné, než ho nechať odtiahnuť do servisu.

Nerovnomerný chod motora

Pokiaľ je motor v tvojom aute v poslednom čase akýsi hlučný, máš pocit, že má príliš surový chod a veľmi vibruje, môže to značiť rozličné problémy. Jedným z najčastejších sú opotrebované vstrekovače alebo zapaľovacie cievky. Trhanie pri jazde však môže zapríčiňovať aj opotrebovaná spojka, prípadne zotrvačník.

Motor auta
Aj hlučný motor je dôvod na návštevu servisu (Zdroj: Pixabay/Peter H)

Zvláštne zvuky podvozka

Vŕzganie, klepkanie, pukanie – to všetko sú zvuky, ktoré by si pri jazde rozhodne nemal počuť. Ak si ich zaregistroval aj v tvojom aute, nechaj si odborne skontrolovať komponenty podvozka. Ak zanedbáš ich včasnú výmenu, vystavuješ sa pomerne veľkému riziku. Hrozí totiž, že vozidlo bude na ceste nestabilné a nepredvídateľné. V krízových situáciách sa tak môžeš zbytočne dostať do problémov.

Výrazný dym z výfuku

Jednoznačným znakom, že s tvojím autom niečo nie je v poriadku, je výrazne viditeľný dym z výfuku. V zime alebo daždi je bežné, že sa z výfuku dymí viac – ide však len o vodnú paru. Pokiaľ však pri každej jazde pozoruješ viditeľný biely, čierny alebo modrý dym z výfuku, špeciálne pri prudšom zrýchlení, je to prejav problému.

Viditeľné dymenie je často spôsobené prenikaním oleja alebo chladiacej kvapaliny do motora. Príčinou však môžu byť napríklad aj opotrebované vstrekovače.

Pískanie a trasenie pri brzdení

Ak pri brzdení počuješ hlasné pískanie alebo pociťuješ vibrácie, svoje auto čo najskôr zanes na servis bŕzd. Tieto prejavy sa totiž zvyčajne objavujú vtedy, keď sú brzdové platničky alebo kotúče už nadmerne opotrebované. Auto tak má dlhšiu brzdnú dráhu, takže sa ti môže ľahko stať, že nedobrzdíš a spôsobíš nehodu.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
KVÍZ Slávne ženy, ktoré hýbali týmto svetom: Sme zvedaví, koľko si toho pamätáš z hodín dejepisu!

V každom prípade sa neoplatí odkladať servis na pozdejšie. Nezabúdaj, že čím skôr budeš problém riešiť, tým viac peňazí dokážeš ušetriť na prípadné opravy väčších poškodení.


Ak chceš vedieť o autách viac, prečítaj si ďalšie zaujímavé články na Dominikovom blogu Dominiccars.sk. Môžeš sa tešiť na rôzne testy aj tipy z prvej ruky.

Zdroj: hashtag.sk, Dominiccars
Odporúčame