Zákerný phishing ťa môže pripraviť o všetko: Aké triky používajú podvodníci na internete, ktorí bažia po tvojich peniazoch?

Dajú sa triky súčasných internetových podvodníkov odhaliť dopredu? (Zdroj: Unsplash/bermix-studio)

#Internet priniesol zlatú éru obchodu, komunikácie, nových technológií, ale aj podvodov. O online šmejdoch sme už čo-to popísali a hoci o podvodných praktikách vieme všetci, raz za čas aj my klikneme tam, kam nemáme. Ako sa voči phishingu efektívne chrániť?

Falošné profily, falošné e-maily

Phishingom označujeme obyčajný podvod, ktorého cieľom je vymámiť od teba citlivé dáta, napríklad prístupové údaje k tvojmu internetbankingu, e-mailu či kontu na sociálnej sieti. V ohrození sa môže ocitnúť tvoje užívateľské meno, heslo a ďalšie citlivé informácie. Štandardne majú o ne záujem podvodníci, ktorí sa vydávajú za tvoju banku či ľudí, ktorých poznáš.

Vynaliezavosť šmejdov nepozná hraníc. Kedysi fičali podvody cez telefón, dnes sa môžeš stať obeťou phishingu prostredníctvom e-mailu, SMS či správy v Messengeri. Stačí kliknúť na priložený link či prílohu, vyplniť citlivé údaje a poslať ich späť. V extrémnych prípadoch si takto môžeš do počítača nechtiac nainštalovať škodlivý softvér, ktorý si citlivé údaje sám vyextrahuje.

Bežnou praktikou sú dnes napríklad aj falošné profily známych osobností či firiem na sociálnych sieťach, ktoré ťa informujú o závratnej výhre. Pod touto zámienkou ti pošlú link či prílohu, ktorú treba otvoriť a/lebo vyplniť na to, aby ti bola výhra pripísaná na účet. V tomto prípade je najlepšie o týchto aktivitách bezodkladne informovať svoju banku alebo konkrétneho influencera.

Obozretnosť pri používaní internetu by mala byť vždy na prvom mieste (Zdroj: Pixabay/Robinraj Premchand)

Za sekundu môžeš prísť o všetko: Ako nenaletieť na phishing a podvodné e-maily?


Tu je niekoľko tipov, ako sa phishingu efektívne vyhneš:

  • Vždy otváraj v mejloch a správach na sociálnych sieťach iba tie prílohy, ktoré očakávaš,
  • Správy s predmetom „URGENTNÉ“ a podobnými radšej ignoruj,
  • Pri správach a e-mailoch od kolegov a priateľov, ktoré znejú zvláštne, sa maj vždy na pozore. Ak sa niekto zmocnil ich e-mailu alebo účtu na sociálnej sieti, môže ich použiť ako nástroj na ďalšie šírenie phishingu,
  • Ak ti banka pošle e-mail s jej logom a štandardným dizajnom a prosí ťa o zaslanie citlivých informácií, v prvom rade si čekni plnú adresu odosielateľa. Ak ti píše banka@gmail.com, ide o podvod. No a tiež logicky: načo by boli banke tvoje citlivé info, keď ich už má?
  • Dávaj pozor, na čo a kam klikáš. Ak máš pocit, že nie je všetko s kostolným poriadkom, radšej si naštuduj URL adresu, ktorá ti v e-maili pristála. Link na 6 riadkov nepôsobí už na prvý pohľad dôveryhodne.

Čo robiť, keď šmejdom naletíš

V prípade, že sa ti podarilo naletieť podvodu, nezúfaj. Okamžite kontaktuj zákaznícku podporu svojej banky a požiadaj o dočasné zmrazenie karty a účtu. Následne si čo najskôr zmeň heslo svojho internetbankingu či účtu na sociálnej sieti.

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame