Z Vranova do Spojených štátov: Talentovaná fotografka Paula nafotila čarovné zábery aj v rómskej osade

#S nástupom Instagramu a v situácii, keď sú kvalitné foťáky stále dostupnejšie, sa mladí Slováci ponorili do fotenia. Vznikla tak pomerne silná mladá generácia, ktorá k fotke pristupuje nezvyčajne a zaujímavo. Aj preto sme sa rozhodli prinášať profily tých mladých fotografov, ktorí robia svojmu remeslu (alebo koníčku) skvelé meno. Po Andrejovi Ondrejovičovi predstavujeme v rubrike Svet vidia cez objektív Paulu Kentošovú.

Paula je mladá fotografka z Vranova nad Topľou na východe Slovenska, ktorá začala s fotografovaním už pred strednou. To ju postrčilo aj k výberu školy. „Svoju vášeň som mohla naplno rozvíjať najmä vďaka tomu, že som navštevovala umeleckú školu v Košiciach. Tam ma učitelia naučili základom, no zároveň mi poskytli dostatok priestoru na rozvíjanie a hľadanie samej seba,“ vysvetľuje pre Hashtag Paula, ktorá dnes študuje v americkom štáte Pennsylvania.

Krajinky nie sú pre ňu

Počas „hľadania samej seba“ na strednej škole Paula pochopila, že fotenie krajiniek alebo architektúry nie je pre ňu a omnoho viac sa jej zapáčila práca s ľuďmi. „V škole som si musela prejsť všetkými zadaniami, pri ktorých som neraz gúľala očami. Dnes sa však môžem venovať tomu, čo ma baví najviac: Hľadanie správnych uhlov, v ktorých bude človek vyzerať najlepšie, čakanie na dobrý moment pri reportáži či snaha vytvoriť si s modelom akési puto a zachytiť čo najviac emócií. “ opisuje svoju cestu.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Paula photography (@paulakentos),

Remeselník alebo umelec?

Obdivujem Annie Leibovitz, Cindy Sherman, ale aj slovenského fotografa Branislava Šimovčíka. Inšpiráciu sa však snažím čerpať naozaj všade, nie len vo fotografii, ale aj v bežnom živote,“ dopĺňa Paula. „Podľa môjho osobného názoru, určitý typ fotografie umením je. Na mysli mám teraz tú, ktorá zachytáva výnimočný moment, vzbudzuje emócie, otvára brány predstavivosti, snaží sa vyjadriť myšlienku.“  Zdôrazňuje však, že je potrebné pochopiť, že človek, ktorý fotí pekné zábery do rodinného albumu je skôr remeselník, ako umelec a je rozdiel automaticky stlačiť spúšť a rozmýšľať, experimentovať a skúšať.

To Paula odkazuje aj začínajúcim fotografom: „Nech určite na začiatku nemíňajú ťažké peniaze na techniku. Možno sa to bude zdať ako hlúpa rada, no v prvom rade by človek mal objaviť to, čo ho napĺňa, učiť sa, experimentovať,“ hovorí. Okrem nápadu je však dôležitá aj postprodukcia a aj keď sa Paula snaží fotiť tak, aby nemusela nad počítačom sedieť dlhé hodiny, niekedy sa jej to nepodarí a vie nad jedinou fotkou presedieť skutočne množstvo času.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Paula photography (@paulakentos),

Práca s emóciami

Najpodstatnejší element na Pauliných fotkách je tak už niekoľkokrát spomínaná emócia. Okrem klasických „idylických“ portrétov vysmiatych ľudí hovorí Paula aj o možnosti zachytiť krásu, ktorú iní prehliadajú, prípadne nemajú šancu ju vidieť. „Práve tieto témy sú nabité emóciami, našťastie nielen pre mňa, ale aj pre ľudí, ktorí si tie fotografie neskôr pozerajú. A to je pre mňa naozaj to najpodstatnejšie,“ hovorí šikovná fotografka.

Paula sa púšťa aj do fotenia tém, ktoré nepôsobia na každého príťažlivo. Viackrát fotila napríklad v rómskej osade. „Ak by som mala vybrať najlepší zážitok, je to jednoznačne z rómskej osady pri dedine Zámutov. Približne päť malých detí, všetky mohli mať tak do 8 rokov, ma sprevádzalo všade. Zastavili sme sa asi pri každom dome, zoznámili ma azda so všetkými členmi rodiny. Približne po troch hodinách, ktoré som tam strávila, ma prišla vyzdvihnúť moja teta. Keď ma uvidela, veľmi sa smiala. Z osady som totiž nevychádzala sama, ale približne s 30 deťmi. Všetci sa so mnou chceli rozlúčiť a odprevadiť ma,“ spomína so smiechom Paula.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Paula photography (@paulakentos),

Domáci zaujímavejší ako krásne pláže

Aktuálne sme o Paule počuli v súvislosti s fotením v Dominikánskej republike, kde znova zobrazila bežný život umeleckým a netradičným spôsobom. No najviac ju oslovila pohostinnosť a autentickosť ľudí, s ktorými sa stretla. „Napriek tomu, že žijú vo väčšej biede, než si my Slováci vieme vôbec predstaviť, sú mimoriadne srdeční a priateľskí. Popravde život tamojších obyvateľov ma zaujal viac, ako karibská pláž,“ hovorí. Keďže Paula sa snaží pohybovať vo sfére sociálne slabších a špecifických skupín, práca je o čosi náročnejšia, mnohé jej nápady ostávajú nateraz nezrealizované, no snáď nie nadlho.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Paula photography (@paulakentos),

Odporúčame