Mladý fotograf Andrej fotí krásu prírody aj skejty: Na Slovensku vyrastá silná generácia!

Andrej Ondrejovič (foto: Martina Zaťková/instagram.com/idkandrejondr)

#Slováci sú národ šikovný a tvorivý. A keď sa spojí talent, pracovitosť, kreativita a jedno z najznámejších umení dneška – fotografovanie, na svete je unikátna tvorba, ktorá dokáže osloviť doslova tisíce ľudí. V novom seriáli sa ti pokúsime predstaviť aspoň niektorých z nich, ktorí tvoria silnú mladú generáciu u nás. Sériu Svet vidia cez objektív začíname s fotografom z Prievidze – Andrejom Ondrejovičom.

Cestovať a fotiť

K fotografovaniu sa Andrej dostal netradičnou cestou – cez skateboarding. Do marca 2017 sa tomuto športu naplno venoval, no vážne zranenie kolena vystavilo Andrejovi stopku. „Už dlhšie som chcel fotiť, ale nikdy som nemal peniaze na kúpu poriadneho fotoaparátu, hlavne kvôli tomu, že som dával všetky peniaze do skejtu. Po tomto zranení som si však našetril na základnú zrkadlovku a tam sa to začalo,“ hovorí Andrej.

https://www.instagram.com/p/BnrbULZlciq/

Zameranie na prírodnú fotografiu bolo však u Andreja jasné už skôr, keďže aj predtým, než sám vlastnil fotoaparát chodil fotiť prírodu spolu s kamarátom. „Rád fotím aj iné veci ako prírodu – napríklad šport a nejaké tie portréty,“ prezrádza Andrej. Najpodstatnejšie je preňho na fotografii svetlo a kompozícii a vždy sa snaží o dosiahnutie príjemnej a prirodzenej atmosféry fotky.

https://www.instagram.com/p/BtIwsZMFflq/

Takmer všetky Andrejove fotky vznikajú na výletoch, počas ktorých sám objavuje krásy Slovenska. Práve tieto výlety sú preňho krásnymi spomienkami a ak sa mu fotografie podaria, je to jednoznačne príjemným bonusom.

Aj postprodukcia je dôležitá

Podstatnou je pri fotografovaní jednoznačne i postprodukcia, čiže selektovanie tých najlepších fotiek a ich upravovanie. „Občas sa mi stane, že fotky upravím a na druhý deň sa mi už až tak nezdajú, tak ich upravím ešte raz. A keď už som na nejakom peknom mieste, tak pre istotu urobím viac fotiek z rôznych uhlov, takže aj triedenie mi trvá dosť dlho,“ hovorí Andrej.

Práve v tejto sfére vidí aj radu pre ľudí, ktorí by sa fotografovaniu chceli venovať. „Fotiť, upravovať, fotiť, upravovať… To je to najpodstatnejšie. Ešte by bolo dobré si naštudovať manuálne ovládanie fotoaparátu a poprípade si pozrieť na YouTube nejaké tutoriály, ktoré vám môžu tiež pomôcť,“ povedal pre Hashtag Andrej.

Výlety, zážitky a fotky z nich sú súčasťou tejto záľuby a pre Andreja znamenajú isté odreagovanie. Vzory vidí v mnohých ľuďoch, ktorí svoju tvorbu šíria podobne ako on – cez sociálne siete, kde ich sleduje. „Chcel by som hlavne cestovať a fotiť, ale neviem či sa mi to niekedy podarí,“ prezrádza Andrej.

https://www.instagram.com/p/BwgcMBKJ8rH/

 

Odporúčame