Udalosti minulého týždňa: Najšťastnejšie krajiny na svete – Slovensko sa tento rok poriadne prepadlo

šťastná partia ľudí pri západe slnka

Opäť vyšiel rebríček najšťastnejších krajín sveta (Zdroj: Unsplash/Simon Maage)

#V najnovšom weektagu sme si pre teba pripravili viacero noviniek z uplynulého týždňa. Boli sme svedkami udeľovania prestížnych filmových cien British Academy of Film and Television Awards, kde zahviezdila len 18 ročná Millie Bobby Brown. Šampión F1 Lewis Hamilton si zmení meno a máme pre teba aj kľúč k maturitným testom.

#1 Lewis Hamilton si zmenil meno

Sedemnásobný šampión Formule 1 Lewis Hamilton si plánuje zmeniť meno. Potvrdil to pre média na výstave EXPO v Dubaji. Týmto krokom chce vzdať poctu svojej biologickej matke Carmen Larbalestierovej. Lewisovi rodičia sa rozviedli, keď mal len dva roky a so svojou matkou žil do dvanástich rokov. Nie je však jasné, kedy presne nastane táto zmena.

Pretekár F1 Lewis Hamilton si už čoskoro zmení meno: Vzdá tak poctu svojej biologickej matke

#2 Poznáme držiteľov cien BAFTA

Najprestížnejšie britské filmové ocenenia BAFTA (British Academy of Film and Television Arts) už majú tohtoročných majiteľov. Neprekvapilo získala Duna až 5 ocenení, nakoľko bola najviac nominovaným film s 11 šancami na výhru. Tešiť sa však mohol najmä Netflix, ktorý vzal cenu za najlepší film aj najlepšiu réžiu. Prekvapením večera bola napokon CODA od Apple TV+, ktorá napokon získala až dve sošky.

Všetky ocenenia si môžeš pozrieť na tomto odkaze

#3 Millie Bobby Brown na udeľovaní cien

Millie Bobby Brown sa vo svojich 13 rokoch stala jedným z najmladších umelcov nominovaných na cenu Emmy. S pribúdajúcimi rokmi sa predviedla nielen ako herečka, ale tiež ako speváčka, modelka a pre niektorých je dokonca módnou ikonou. Skvelým outfitom zažiarila aj na udeľovaní cien. Na červenom koberci jej robil spoločnosť jej sympatický priateľ. Je ním Jake Bongiovi – syn slávneho amerického muzikanta a speváka Jona Bon Joviho. Dvojica tvorí pár od leta minulého roka a išlo o ich debut v spoločnosti.

#4 Airbnb pomáha rodinám z Ukrajiny

Airbnb rozhodlo,že bezplatne ponúkne ubytovanie ľuďom, ktorí sa z pochopiteľných dôvodov rozhodli opustiť svoju krajinu. Denne sa registrujú tisíce nových majiteľov bytov každý deň, aby ponúkli svoje nevyužité byty pre Ukrajincov. Za prvé dva týždne od vypuknutia konfliktu sa prihlásilo už viac ako 36-tisíc ľudí, ktorí chcú ponúknuť ubytovanie zdarma.

Airbnb aktívne pomáha Ukrajincom, ktorí utekajú z vlastnej krajiny: Zadarmo ubytuje až 100-tisíc ľudí

#5 Najšťastnejšie krajiny na svete

Portál World Happiness Report používa od roku 2002 štatistickú analýzu na určenie najšťastnejších krajín sveta. V aktualizácii z roku 2021 správa dospela k záveru, že najšťastnejšou krajinou na svete je Fínsko, ktoré získalo tento status už štvrtýkrát v poradí. Za ním nasleduje Dánsko, Švajčiarsko, Island, Holandsko, Nórsko a Švédsko. Slovensko sa umiestnilo na 33. mieste, čiže sa oproti minulému roku prepadlo až o 13 miest.

#6 Kľúče k tohtoročným maturitám

V utorok nás čakala písomná maturitná skúška zo slovenského jazyka a literatúry. Oficiálne správne odpovede však ešte zverejnené nie sú, a tak maturantom neostáva nič iné ako čakať v napätí, či sa im test podaril. Tu však nájdeš aspoň tie neoficiálne. V utorok však niektorých študentov však vytrápil aj maďarský jazyk a literatúra. K tomuto testu už zverejnili aj výsledky, ktoré si môžeš pozrieť tu.

V stredu boli maturity z anglického jazyka, a to či už na úrovni B1 alebo B2. Maturitná skúška z anglického jazyka pozostávala z troch častí. Prvou bolo počúvanie, v ktorej sa nachádzali tri časti, v druhej bol jazyk, ktorý taktiež pozostával z troch cvičení a potom nás ešte čakali tri texty na čítanie. Tu nájdeš správne odpovede na úrovni B1 aj B2. Okrem anglického jazyka si však maturanti mohli vybrať aj ruský jazyk, nemecký jazyk, francúzsky jazyk či španielsky jazyk.

Vo štvrtok nás zas čakala maturita z matematiky, kde nás okrem rovín vytrápili aj slovné úlohy, parabola či funkcie. Hoci oficiálne výsledky ešte nezverejnili. Overme si naše odpovede aspoň podľa tohto neoficiálneho kľúča.

#7 Najzdravšie miesto na svete

Britský magazín Money prišiel so zaujímavou štúdiou. Pokúsili sa spraviť rebríček až 20-tich najzdravších krajín na svete. Ohľad pritom nebrali len na priemernú dĺžku života, ale aj na cenu zdravého životného štýlu, čistotu ovzdušia, bezpečnosť v mestách ale aj mieru obezity. Zamerali sa pritom aj na cenu zdravotníctva. Absolútnym víťazom sa stalo Španielsko, ktoré obsadilo hneď prvé dve miesta v rebríčku so svojimi mestami Valencia a Madrid. Valencia patrí tiež medzi miesta, kde je najvyššia dĺžka života. Podarilo sa jej umiestniť na treťom mieste.

Poznáme najzdravšie miesto na svete! Ide o populárnu dovolenkovú destináciu

 


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk, topky.sk, worldpopulation.org
Odporúčame