Udalosti minulého týždňa: Civilná posádka vo vesmíre a dojemný príhovor pápeža rómskej komunite na Luníku IX

Grimes na Met Gala 2021

Grimes na Met Gala 2021 (Zdroj: GettyImages/Theo Wargo)

#Aj tento týždeň sme si pre teba pripravili zhrnutie posledných siedmych dní. Svet a ani Slovensko sa teda rozhodne nenudili. Najnovší weektag ti povie niečo viac o kontroverznej Met Gala a cene vstupeniek či trojdňovej návšteve pápeža Františka na Slovensku. Samozrejme, budeme sa venovať aj novinkách vo vesmíre, pretože sme boli svedkami niekoľkých svetových prvenstiev.

#1 Rusko natočí film vo vesmíre

Rusko sa rozhodlo uchmatnúť si ďalšie svetové prvenstvo pre seba. Oficiálne potvrdilo plány na nakrútenie filmu The Challenge v kozme. Natáčanie by sa malo odohrávať na ruskej časti Medzinárodnej vesmírnej stanice. Ak všetko pôjde podľa plánu, začať by sa malo 5. októbra tohto roku.

Tom Cruise má smolu: Rusko plánuje natočiť celosvetovo prvý film vo vesmíre

Svetové prvenstvo sa podarilo aj Elonovi Muskovi. Americká spoločnosť SpaceX prepisuje štatistiky vesmírneho letectva. Po prvýkrát tvorila posádku štvorica civilistov, ktorí sa donedávna nezaujímali o vesmírny program. Misia s názvom Inspiration4 odletela z Kennedyho vesmírneho strediska na Floride predvčerom o 20:02 miestneho času. Prvá civilná misia sa z vesmíru vrátila včera ráno. Inspiration4 zároveň prostredníctvom Twitteru požiadala o podporu finančnej zbierky pre detskú nemocnicu St. Jude. Elon Musk túto charitu podporil sumou 50 miliónov dolárov.

SpaceX znova prepísal históriu: Po prvýkrát sa do vesmíru dostala čisto civilná posádka, sleduj ten výhľad!

#2 Dojemný príhovor pápeža rómskej komunite

Naša krajina má za sebou významnú udalosť. Slovensko na tri dni navštívil pápež František. Ide už o druhého pápeža, ktorého sme mohli privítať. Naposledy tu bol pápež Ján Pavol II. pred takmer 20 rokmi. Pápež František počas svojho pobytu zavítal do Bratislavy, Prešova, Košíc a Šaštína. Pápež sa stretol aj s rómskou komunitou pri návšteve sídliska Luníka IX. Práve tu mal hlboký príhovor o vzájomnom porozumení a podpore. Celý program aj s príhovormi nájdeš tu.

„Drahí bratia a sestry, príliš často ste boli práve vy, predmetom predsudkov a nemilosrdných súdov, diskriminačných stereotypov, hanlivých slov a giest. Vďaka tomu sme sa všetci stali chudobnejšími, chudobnejšími v ľudskosti. Na obnovu dôstojnosti potrebujeme prejsť od predsudkov k dialógu, od uzavretia k integrácii.“

#3 Dubaj dokončil najvyššie vyhliadkové koleso na svete

Dubaj znova prepisuje rekordy. Oznámil, že vyhliadkové koleso Ain Dubai otvorí svoje brány pre domácich aj návštevníkov už 21. októbra. Svojou výškou aj dĺžkou vyhliadky prekoná aj doteraz najvyššie postavenú atrakciu svojho druhu The High Roller v Las Vegas. Aby toho nebolo málo, známe londýnske koleso London Eye prekoná dvojnásobne.

Dubaj dokončil najvyššie vyhliadkové koleso na svete: Ten výhľad stojí za to, ceny vstupného sa šplhajú k štyrom cifrám!

#4 Met Gala a abstraktné kostýmy

Celý svet mal možnosť obdivovať poriadne uletené kostýmy z Met Gala. Extravagantné oblečenie celebrít je práve to, o čom Met Gala je. Ide o každoročnú akciu, pri ktorej ide len o charitu. Udalosť organizuje spoločnosť Vogue a týmto spôsobom sa snaží vyzbierať peniaze pre Metropolitné múzeum umenia. Na tomto mieste sú okrem iného vystavené tie najprovokatívnejšie kostýmy.

Svet obdivuje módne výstrelky z Met Gala: Prečo sa celebrity obliekajú extravagantne a koľko stojí vstupné?

#5 Netflix má na krku žalobu

Streamovací gigant si poriadne zavaril. Môže za to jeden z najúspešnejších seriálov vôbec The Queen’s Gambit. Šachová veľmajsterka z Gruzínska Nona Gaprindašviliová žaluje Netflix pre urážku na cti. V poslednom časti seriálu sa totiž hovorí, že Rusko má šampiónku Gaprindašviliovú, ktorá ale nikdy nehrala proti mužom. V skutočnosti mala v tom čase šachová legenda za sebou už viac než 50 zápasov proti mužom.

To však nie je všetko. Gaprindašviliová bola v seriáli označená za Rusku. Ide ale o klamlivú informáciu, pretože pochádza z Gruzínska. Táto krajina bola v minulosti Ruskom utláčaná, a preto je pochopiteľné, že ide o urážku. Ako celý spor dopadne je otázne. Netflix totiž tvrdí, že argumenty Gaprindašviliovej pred súdom neuspejú.

#6 Apple zmenil balenie nových iPhonov

Začiatkom minulého týždňa spoločnosť Apple predstavila nové iPhony. Ako informovali na Twiteri novinka bude mať aj nový obal. Apple sa snaží byť ekologickejšou firmou. Preto úplne odstránili plastovú ochrannú fóliu na škatuli. Nájdeš tu len odtrhávací pásik, ktorý vyzerá rovnako ako na príslušenstve. Tento krok by mal zabezpečiť zníženie produkcie plastového odpadu o 600 ton.

#7 Komik Bo Burnham získal tri ceny Emmy

Meno Bo Burnham síce nepozná každý, no bez debát znamená záruku neobyčajnej kvality. Stand-up komik pripravil pre Netflix špeciálny krátkometrážny film, ktorý mapuje jeho ročnú frustráciu počas prvej a druhej vlny koronavírusu. Počas odovzdávania cien Primetime Creative Arts Emmy získal dohromady až 3 sošky – vyhral kategórie najlepšia réžia krátkeho projektu (nad Spikom Leem), najlepšia hudobná réžia a najlepší scenár (resp. najlepšie texty piesní).

Komik Bo Burnham vyhral za Inside 3 ceny Emmy: Prečo je jeho Netflixový film tak špeciálny a neobyčajný?

 

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame