Sú ľudské roboty budúcnosť? Tieto bytosti majú potenciál, jedno však nedokážu

Výskumný tím zostrojil malé robotické prototypy z ľudských buniek (Zdroj: Freepik/DCStudio)

#Aké by to bolo, keby medzi nami žili robotickí ľudia? Je vysoko pravdepodobné, že to o pár rokov zistíme. Nemusíš sa však báť nejakej veľkej apokalypsy po tom, čo by nás ovládla umelá inteligencia alebo robotickí vrahovia. Hoci myšlienka na živých robotov v mnohých budí obavy, zostáva doposiaľ iba ako námet na sci-fi survival filmy.

Pomoc v zdravotníctve

Výskumný tím zostrojil malé robotické prototypy z ľudských buniek. Ich úlohou by mohlo byť potenciálne využitie v zdravotníctve pri liečbe chorých. V novej štúdii sa uvádza, že títo pomocníci by sa mali do 60 dní v tele biologicky rozložiť.

Doteraz týchto pomocníkov vytvárali v laboratóriách, ktoré sú zatiaľ jediným prostredím, v akom sú schopní prežiť. Pohybujú sa po Petriho miske, no aj napriek priestorovému obmedzeniu dokážu veľké veci. V tele by sa mali dokázať samostatne presúvať a „opravovať“ choré miesta.  

Testovacia vzorka

Výskum nie je prelomovou novinkou. Nadväzuje na predošlé skúmanie prototypov z kmeňových buniek žiab. Vylepšená verzia obsahujúca ľudské bunky má byť pokrokom (nielen) v medicíne. Šikovná vecička, ktorá by mala uľahčiť prácu lekárom má výhodu aj v tom, že ak použijú na vytvorenie robota bunky z pacienta, je menšie riziko, že ho telo odmietne ako cudzie teleso.

Ingrediencie na robota

Výskumný tím tvoril vzorku robotov z priedušnice dospelých ľudí. Bunky pokrývajú riasinky, ktoré odpudzujú cudzí materiál. Táto vlastnosť je pre správne fungovanie biologického robota priam kľúčová.

Zhluky riasiniek sa dokážu pohybovať po priamych líniách alebo zostať na mieste. Hoci je pohyblivosť rôzna, už len fakt, že bunky sú schopné transferu znamená, že bioroboty sú praktickým pomocníkom.

Medicínsky zázrak

Pre dokázanie liečivých možností vedci vypestovali 2D vrstvu ľudských neurónov, ktoré narušili. Do blízkosti vzniknutých rán umiestnili mini robotov, ktorých pozorovali. Bez akéhokoľvek dodatočného programovania superboty presne vedeli, čo robiť, aby neuróny zacelili.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Unikátny objav: Pod povrchom Antarktídy našli starovekú krajinu stratenú milióny rokov

Podľa štúdie má tento objav veľký potenciál. Okrem toho, že si v podstate sami programujú činnosti, sú ešte aj biologicky rozložiteľné, čo je obrovskou výhodou aj po ekologickej stránke.

 

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame