Podľa vedcov môže tento orgán fungovať aj mimo tela: Desivá pravda o ľudskom tele, ktorá ťa prekvapí!

Teraz však má ísť o absolútny pokrok, ktorý by nepriniesol inováciu len do medicíny, ale aj do tematiky večného života (Zdroj: Freepik/oksix)

#Vieš si predstaviť, že by mali byť tvoje časti tela po smrti oddelené a ešte stále samostatne žiť? Znie to ako z nepodareného hororu, no nie je to až také sci-fi. Istý tím vedcov prišiel na to, ako je možné udržať jeden z najdôležitejších orgánov v tele funkčný aj celé hodiny bez toho, aby bol súčasťou ľudskej schránky. Znie to šialene, však?

Výskum ako z Futuramy

Nie je nič výnimočné, ak pri náročných operáciách lekári uložia niektoré z orgánov dočasne mimo tela. Prirodzene, ich funkcia musí byť suplovaná prístrojmi. Teraz však má ísť o absolútny pokrok, ktorý by nepriniesol inováciu len do medicíny, ale aj do tematiky večného života.

Istí texasskí vedci vyvinuli špeciálnu metódu, ktorou sa im má podariť udržať mozog nažive aj niekoľko hodín bez toho, aby bol akokoľvek „pripojený“ k pôvodnému telu. O zvláštnom vedeckom pokuse ako z Futuramy sa zmienil Futurism.

Výskum na ošípaných

Lekársky tím z Texaskej univerzity v Dallase sa venoval tomuto experimentu na prasatách. Dvom z nich vedci načisto prerušili spojenie medzi hlavou a telom. Mozgy následne pripojili k prístroju, ktorý nazvali „mimotelovým pulzným obehovým riadením“. Konkrétny prístup k výskumu a aj priebeh popísali v odbornom článku.

Bude to prelomové?

Spomínaný stroj funguje na báze prúdenia krvi cez mozog ako je tomu u živého tvora. Zámerom tejto drastickej metódy bolo zistiť, či môže mozog fungovať nezávisle od iných telesných funkcií, ktoré zabezpečujú chod tela.

 „Táto nová metóda umožňuje výskum, ktorý sa zameriava na mozog nezávislý od tela, čo nám umožňuje odpovedať na fyziologické otázky spôsobom, ktorý sa nikdy neuskutočnil,” uviedol vo profesor medicíny a hlavný výskumník štúdie Juan Pascual.

Výskum prebehol humánne

Ak ti napadlo, že išlo o neetický postup, musíme ťa ubezpečiť, že žiadne zviera pri tomto pokuse netrpelo. Výskumníci prasiatka uviedli do anestézie, pripojili ich k monitorom, a sledovali ich vitálne funkcie.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Bojuješ často s lenivosťou? Výskum spred pár rokov odhalil, čo môže byť príčinou tohto stavu!

V tomto stave im prerušili spojenie mozgu so zvyškom tela. Pokus bol úspešný – podarilo sa im dostať pod kontrolu mozgovú činnosť až na 5 hodín. Vďaka tomu mali možnosť študovať aj ďalšie veci, ako napríklad vplyv cukru na mozgovú činnosť.

Sleduj náš TikTok

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame