Všetko o odstraňovaní tetovania: Aké máš možnosti, koľko ťa to bude stáť a ktorý spôsob je najefektívnejší?

Aj odstraňovanie tetovania je umením (Zdroj: Pixabay.com/Pexels)

#Meno ex, gýčová ruža či lebka, zlé rozhodnutie piatkovej noci alebo opakovane vypadávajúce kúsky farby. Nech ťa už k rozhodnutiu zbaviť sa tetovania vedie čokoľvek, pomôžeme ti nájsť to najlepšie riešenie.

Pozreli sme sa na všetky možnosti, ktoré ti ponúkajú slovenské kliniky. Ak chceš vedieť, koľko si za ne zaplatíš, s akými rizikami musíš počítať a ktorý spôsob ti prinesie najlepší výsledok, tak čítaj ďalej.

Ľahko dostupné krémy

Existuje množstvo metód, ktorými je možné dosiahnuť odstránenie tohto farebného pigmentu. Najjednoduchšie, avšak nie veľmi efektívne, je nanášanie zosvetľujúcich krémov. Tento spôsob je skvelý, ak si rozhodnutá/ý prekryť dané tetovanie novým, pretože krémy pigment stopercentne neodstránia, len napomôžu jeho zosvetleniu.

Zakúpiť si ich môžeš už od pár desiatok eur. Pozitívom tiež je, že sa nevyznačujú žiadnymi vedľajšími účinkami a ich aplikácia je bezbolestná. Krém však môžeš nanášať len na nepodráždenú a dôkladne vyčistenú pokožku.

Chirurgická cesta

Najmä v minulosti (dnes zriedkavejšie) bola populárna chirurgická excízia, ktorá spočíva v zrezaní povrchových častí kože. Táto metóda sa ale nedá aplikovať na rozsiahle tetovania alebo na tie, ktoré sú umiestnené na sústavne naťahujúcej sa koži (napr. na kĺboch).

Riziko zákroku spočíva v možnom zjazvení kože, niekedy prerastajúcom až do keloidných jaziev. Tento zákrok je bolestivý a jeho cena sa v závislosti od veľkosti tetovania na Slovenku pohybuje približne okolo jednej stovky. Mohli by sme tu spomenúť aj dermabráziubrúsenie kože vysokorýchlostnou frézkou, ktorá ale (rovnako) nepatrí k preferovaným a častým zákrokom.

Chemický peeling

Chemický peeling funguje na princípe zmeny prirodzeného pH pleti – po aplikovaní látky dochádza ku odlupovaniu vrchnej vrstvy pokožky. Peelingy sa vo všeobecnosti delia podľa toho, čo chceš z kože odstrániť (stopy po akné, vrásky, jazvy, pigmentové škvrny), no na tetovanie je určená predovšetkým kyselina trichlóroctová (TCA).

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Odlož topánky, poď do toho s nami: Bosá chôdza ti prinesie kopec benefitov, ako si neuškodiť?

Ide o jemnú kyselinu, ktorá sa ale dostane dostatočne hlboko, a účinnosť peelingu závisí od jej koncentrácie. Celá kúra pozostáva z niekoľkých aplikácií v cca 15 dňových intervaloch. Výsledkom bude otvorená rana, ktorú budeš musieť po procedúre pravidelne ošetrovať antibiotickou masťou a obväzom. Doba úplného zotavenia závisí od sily peelingu, no pohybuje sa v rozmedzí 5 – 7 dní. Za zákrok si jednotlivé slovenské kliniky účtujú od 50 do 100 eur.

„Vygumovanie“ tetovania laserom

Tejto metóde patrí mnohé „naj“ – je najmodernejšou, najefektívnejšou a najčastejšie využívanou cestou. Počas procedúry sa aplikujú rôzne vlnové dĺžky svetla, ktoré rozbíjajú pigment na menšie častice. Celý proces pripomína „gumovanie“ kresby.

Čierneho tetovania sa zbavíš pomerne jednoducho, pretože absorbuje všetky vlnové dĺžky – na rôznofarebné sa musia použiť lasery s rôznymi vlnovými dĺžkami. Problémovejšie sú hlavne svetlé farby, ako žltá, červená a zelená. Úplné odstránenie tetovania závisí od jeho veľkosti, kvality a typu kože, pričom sú intervaly ošetrení v rozmedzí 4 až 6 týždňov. Niekedy postačia aj dve návštevy kliniky, no celý proces býva zväčša zdĺhavý a môže trvať dokonca aj rok.

Pri malom tetovaní – rozmery cca 5X5cm, si slovenské kliniky za jedno ošetrenie účtujú okolo 80 eur, pri rozmeroch 10X10 je to okolo 150 eur a pri veľkom tetovaní s rozmermi nad 20 cm zhruba 250 eur a viac.

Chceš vedieť, či ťa to bude bolieť? Všetko závisí od toho, či ti podajú lokálne anestetiká alebo nie. Pri umŕtvení pocítiš len jemné štipnutia, no ak podstúpiš odstraňovanie bez znecitlivenia, tak sa intenzita bolesti blíži tej, ktorá je pri samotnej tetáži. Obľúbenosť tejto metódy vyplýva aj z toho, že po procedúre neostáva otvorená rana.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Otužovanie si získava čoraz viac priaznivcov: Spoznáš fungovanie svojho tela v záťaži, ale aj prispeješ ku zlepšeniu tvojho zdravia!
Zainvestuj a s odstránením tetovania sa obráť na odborníkov (Zdroj: Pixabay/10634669)

Všetko má aj svoje riziká

Nie len vytvorenie tetovania, ale aj jeho odstránenie je istým druhom umenia. Ak si sa rozhodol pre iný spôsob, než je aplikácia krémov, mal by si sa obrátiť na odborníka. Aj tu však platí, že každé telo reaguje na jednotlivé zásahy inak, a po zákrokoch tak môže dôjsť ku:

  • hyperpigmentácii – zmnožení pigmentu, resp. vzniku „tmavších miest“,
  • hypopigmentácii – vytvorení oblasti s výrazne nižšou pigmentáciou, ktorá ostáva viditeľná hlavne u ľudí s tmavším odtieňom pleti,
  • infekcii – najmä z priamych chirurgických zásahov či z následnej nedostatočnej hygieny pri udržiavaní rany,
  • zjazveniu – pokožka sa už nemusí vrátiť do pôvodného stavu,
  • v najlepšom prípade len k neúplnému odstráneniu tetovania.

Máš skúsenosti s odstraňovaním tetovania?

Sleduj náš TikTok

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame