Otužovanie si získava čoraz viac priaznivcov: Spoznáš fungovanie svojho tela v záťaži, ale aj prispeješ ku zlepšeniu tvojho zdravia!

Práve september ešte ponúka pomerne teplé kúpanie, preto si organizmus jednoduchšie zvykne (Zdroj: Freepik/freepik)

#Ak ťa láka skúsiť otužovanie, september je ten ideálny čas na to, aby si to skúsil! Pre začiatočníkov je najlepšie, ak z letného kúpania plynule prejdú do chladnejších vôd. Práve september ešte ponúka pomerne teplé kúpanie, preto si organizmus jednoduchšie zvykne. Tak čo, pustíš sa do toho, a budeš sa kúpať vonku celoročne?

Nájdi si rovnakých nadšencov

Ideálnym časom na kúpanie je, keď voda klesne pod 15 stupňov. Nezabúdaj však na to, aby si bol na takejto chladnej kúpačke vždy s niekým – nikdy nevieš, čo sa môže prihodiť.

Hodí sa, ak máš okolo seba ľudí, ktorí už majú nejakú skúsenosť s otužovaním. Nie je na hanbu osloviť skupinku pri jazere, či pridať sa do nejakej skupiny na sociálnych sieťach. Otužilci sa ochotne podelia so svojimi skúsenosťami, a tiež ti radi pomôžu k správnemu štartu.

 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Ľadové Medvede (@ladovemedvedebratislava)

 

Otužovanie bojuje so stresom

Mnoho ľudí otužovanie vyhľadá vtedy, keď sa potrebuje vyrovnať so stresom a záťažou v živote. Otužovanie je najmä o psychickom prekonávaní sa a vystúpení z komfortu. V ľadovej vode poznávaš sám seba a reakcie svojho tela.

Problém nastáva vo chvíli, keď sa cítiš totálne unavený alebo vyhorený. Keď prídeš k vode, a cítiš, že nemáš silu sa vystavovať ďalšej záťaži, tak do toho nechoď! Vkročiť do studenej vody je poriadna nálož pre organizmus...

Ako sa prekonať?

Pred vstupom do ľadového kúpeľa sa snaž nepremýšľať. Je to možno klišé, ale funguje to. Taktiež sa odporúča nezastavovať sa a plynule vojsť do vody. Dbaj aj na pokojné a pravidelné dýchanie. Tvoje telo sa s chladom vysporiada, brzdia ťa len myšlienky...

(Zdroj: Freepik/Inga.G)

Benefity pre otužilcov

Každý, kto to aspoň skúsil, ti povie, že je to skvelé. Zbavíš sa stresu, prečistíš si myseľ, budeš sa cítiť neobyčajne fresh a zároveň si posilníš imunitu. Ak sa už rozhodneš, zotrvaj – nekomfort z ľadovej vody potrvá chvíľu, no následne ťa zaleje vlna skvelých pocitov, ktoré sú na nezaplatenie!

Poďakujú sa ti aj tvoje svaly a šľachy – v ľadovej vode dochádza k ich uvoľneniu, a to omnoho intenzívnejšie než pri bežnej masáži.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame