Odlož topánky, poď do toho s nami: Bosá chôdza ti prinesie kopec benefitov, ako si neuškodiť?

Ak sa bojíš názoru okolia, znečistených ciest, či bezpečnosti, zahoď predsudky (Zdroj: Freepik/freepik)

#Chôdza bez topánok bola kedysi úplne bežnou. Vieš si predstaviť, že by to tak bolo aj v súčasnosti? V dnešnej dobe však čoraz viac ľudí prichádza na to, že odložiť topánky, a vykročiť na boso je skvelá, zdraviu prospešná vec. Ak túžiš po tom skúsiť to aj ty, poradíme ti, ako začať bez toho, aby si si ublížil.

Prečo áno?

Bosú chôdzu by si mal do svojej rutiny zaradiť najmä kvôli tomu, že obuv či ponožky vytvárajú bariéru medzi nohou a zemou. Tým nedokážeš naplno využívať potenciál tých benefitov, ktoré poznali aj naši predkovia. Keďže noha potrebuje oddych od topánkového väzenia, mal by si dať šancu občasnému chodeniu na boso.

Choď do toho!

Určite si už o tejto téme počul, no napriek tomu si nenabral odvahu otestovať to na vlastnej koži. Neotáľaj, a nechaj topánky doma! Za skúšku nič nedáš… Zo začiatku to môže byť ťažké, pretože tvoje chodidlá sú zvyknuté na ochranu pevnou podrážkou.

Ak sa bojíš názoru okolia, znečistených ciest, či bezpečnosti, zahoď predsudky. Ako začiatočník by si mal odložiť topánky na cca pol hodinku denne, a začať kráčať po trávnatých terénoch – skús to doma na záhrade. V interiéri skús odložiť papuče, urob si studený kúpeľ pre nohy, ktorý ti ich prekrví. Po pár dňoch uvidíš pozitívne zmeny!

Aké to má benefity?

Tvoje nohy majú isté body, ktoré ovplyvňujú jednotlivé časti tela. Chôdzou na boso po tráve či piesku môžeš tieto body stimulovať, čím si posilníš zdravie chodidiel ale aj orgánov v tele. Ak odložíš topánky, bude to mať pozitívny vplyv aj na tvoje psychické zdravie.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Chýbajú ti spolužiaci? Takto zostaneš v kontakte aj počas letných prázdnin

Okrem iného ti to pomôže odbúrať stres, migrénu či navodiť pocit duševného pokoja. Tiež napomáha k regulácií krvného tlaku, posilňuje chrbticu a zdravie imunitného systému.

Nie je to pre každého

Ako je to pri všetkom, aj chôdza na boso nie je vhodná pre každého. Vyhnúť by sa jej mali starší ľudia a cukrovkári, ktorí musia svoje chodidlá chrániť pred poraneniami. Takže pokiaľ si zdravý a mladý človek, nemusíš sa ničoho obávať. Chodenie bez topánok je úplne bezpečné a zdravé, preto sa ho neboj, a skús to aj ty!

Sleduj nás aj na Facebooku

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame