VIDEO Pred rokmi mu zomrela kamarátka, napísal o nej pesničku: Mladý Holanďan je najväčším favoritom Eurovízie

Duncan Laurence (Foto: Eurovision/Thomas Hanses)

#Melancholická balada Arcade sa dotkla milovníkov hudby po celej Európe. Od jej publikovania je skladba Holanďana Duncana Laurenca najväčším favoritom na zisk trofeje z Eurovision Song Contestu 2019, ktorý sa bude konať v izraelskom Tel Avive už od utorka 14. mája. Súťaž sa tam presúva z portugalského Lisabonu po tom, čo posledný ročník vyhrala práve reprezentantka Izraelu, Netta so skladbou Toy.

Emotívna spoveď po rokoch

24-ročný Holanďan v rozhovoroch netajil, že ide o príbeh z jeho vlastného života. „Pred rokmi som stratil niekoho veľmi blízkeho, koho som mal rád. Prostredníctvom piesní chcem rozprávať príbehy, a práve tento, ktorý je v mojej hlave už niekoľko rokov, som považoval za niečo, čo potrebujem dať von, čo potrebujem povedať svetu,“ uviedol pre oficiálny web Eurovision.tv. Emotívna balada od prvých chvíľ chytila za srdcia fanúšikov najsledovanejšej televíznej súťaže po celom svete.

Atmosféru skladby skvelo dotvára zaujímavý videoklip, v ktorom Duncan pláva nahý vo vode. Ako sám opisuje, voda predstavu niečo, kde je stratený, no po vynorení sa, ho čaká nová šanca, radosť či láska a opäť nachádza sám seba.  

Porušil pravidlá súťaže?

Horúci favorit na víťazstvo si v posledných dňoch poriadne zavaril. Song Arcade napísal už pred dvoma rokmi a prešiel len jemnými úpravami. Keďže ho Duncan odprezentoval už v roku 2017 porušil pravidlá súťaže. Tie jasne hovoria, že pesničky, ktoré chcú súťažiť na ESC môžu byť publikované najskôr 1. septembra predchádzajúceho roka. Dá sa ale považovať školský koncert pred pár ľuďmi za verejné publikovanie piesne?

Holandsko je pripravené na víťazstvo

Holandská verejnoprávna televízia AVROTOS je pripravená organizovať budúci ročník ESC, v prípade víťazstva Duncana Laurenca. Taktiež poznamenala, že má dlhšiu dobu pripravený plán organizácie tejto veľkolepej šou, no až v tomto roku cíti reálne šance na víťazstvo.

Semifinálové kolá Eurovision Song Contestu sú na programe 14. a 16. mája. Veľké finále sa tradične uskutoční v sobotu a predstavia sa v ňou desiati najlepší z každého semifinálového kola plus krajiny takzvanej „veľkej päťky“ a hosťujúca krajina, ktorou je Izrael.

Najväčšími favoritmi na víťazstvo sú okrem Holandska podľa stávkových kancelárií aj Švajčiarsko, Rusko, Taliansko či Cyprus. Tento rok na Eurovízii slovenského reprezentanta neuvidíme.

Páči sa ti song Duncana Laurenca? Má podľa teba reálnu šancu na víťazstvo?

Odporúčame