VIDEO Donedávna tu ešte pobehovali deti: Dnes by si v tomto opustenom kaštieli nechcel osamote stráviť ani minútu

Ilustračný záber. Zdroj: Pixabay

#Hajná Nová Ves je v podstate iba drobnou nevýraznou obcou na severe Nitrianskeho kraja. Prvá písomná zmienka o obci pochádza z roku 1246, najstaršie osídlenie je však už z doby železnej a bronzovej. Súčasná obec vznikla zlúčením osád Šeptince a Nová Ves a momentálne tu žije len necelých 400 obyvateľov.

Zaujíma ťa téma urbexu? V tom prípade sleduj našu sekciu, kde postupne pridávame tie najzaujímavejšie miesta!

Uprostred obce sa však nachádza jeden veľký unikát. V roku 1609 nechal šľachtic Tomáš Vizkelety postaviť v obci renesančný kaštieľ s kaplnkou sv. Imricha. Ten ešte k tomu obklopuje anglický park. Poslednými šľachtickými vlastníkmi kaštieľa boli Albert Emil von Steiger-Münsingen von Relle a jeho manželka Maria Judyta Eleonora Eugenia Ludmiła Zamoyska.

Ich erby v oválnych medailónoch datované rokom 1896 sú umiestnené po stranách vstupnej brány do kaštieľa. Okrem toho sa spomína ešte ich dcéra Marie Eugenie Alexandra Ludmilla Albertine. Žiaľ, ako väčšina kultúrnych pamiatok mimo veľkých miest na Slovensku, aj tento kaštieľ je v katastrofickom stave.

Pritom ako jeden z mála prešiel len minimálnou rekonštrukciou, čo znamená, že si zachoval tie najčistejšie renesančné prvky. Naposledy tu ešte nedávno sídlila osobitná škola, no odvetdy sa postupne kaštieľ začína meniť na ruinu. Toto miesto navštívil Frenkie Urbex spolu s Marcelitom Rečinským. Viac sa už dozvieš vo videu nižšie.

Zdroj: hashtag.sk, YouTube, wikipedia.org
Odporúčame