Vedeli ste, že…. Tulipány nie sú z Holandska a ženy ich milujú viac ako ruže?

Foto: Instagram

# Jar prináša okrem teplejšieho počasia a dlhších dní i pomaly zobúdzajúcu sa prírodu. Medzi najkrajšie kvety, ktoré úzko súvisia s jarou, patria určite tulipány. Aj keď sa môže zdať, že tulipány pochádzajú z Holandska, nie je to úplná pravda.

https://www.instagram.com/p/BSDqGeVAKC1/?taken-by=marcy.ell

Pôvodnou domovinou tulipánov je Čína. Z týchto milých kvetín sú vcelku veľký cestovania, pretože z Číny sa postupne dostali do Turecka, severnej Afriky a Japonska. Ako sa ale dostali do Európy? I na túto otázku existuje niekoľko verzií. Tá najznámejšia hovorí, že prvé tulipány sa objavili v  Európe až koncom 16.  storočia a to konkrétne v  cisárskej záhrade vo Viedni. Nakoľko išlo o novú rastlinu, dosiaľ nevídanú, stala sa z nej veľká rarita. Z Viedne putovali na dvor cisára Rudolfa II, z  Čiech  až do Holandska, kde sa hneď stali populárnymi a krajinu ovládla „tulipánománia“.

Možno sa to zdá neuveriteľné, ale cena cibuľky sa v tom čase rovnala cene domu a výrazne prevyšovala ročný plat bežného remeselníka. Možno si klopkáte na čelo, to však nie je všetko. V  Amsterdame sa vtedy konala i prvá tulipánová burza na svete. Každý chcel krásny kvet vlastniť, málokto ale vedel, že príčinou najobľúbenejších škvrnitých a žíhaných variácii je vírus. Ako išiel deň za dňom, mesiac za mesiacov a tulipány sa rozmnožovali a udomácňovali v Holandsku, ich cena začala klesať, pretože už neboli také vzácne i keď ľudí stále očarovali svoju krásou. Počas druhej svetovej vojny slúžili dokonca ako posledná možnosť, čo do úst. V  dobe hladu, ľudia cibuľky tulipánov dokonca jedli.

Dnes patria tulipány k jedným z najobľúbenejších kvetín na svete a nie je raritou, že ženy ich majú radšej ako ruže. Pôsobia elegantne, dôstojne a také chcú byť od nepamäti i ženy.

 

Odporúčame