Vedel si, že tieto skladby od CZ/SK raperov sú vysamplované?

Samplovanie

Samplovanie v CZ/SK rape (Zdroj: IG/@yzomandias a @glebzoo)

#Samplovanie odjakživa patrí do rapovej kultúry a do hip-hopu. Na jeho základoch sa vlastne postavil celý rap a hudobné prvky, ktoré pomocou samplovania dostaneme. Čo to teda je? Narazil som na prácu, v ktorej odborník popisuje presnú definíciu:

„Samplováním“ označujeme techniku, při níž se s pomocí elektronických zařízení vyjímají úryvky (samply) zvukového záznamu za tím účelem, aby byly použity jako prvky nové skladby v jiném zvukovém záznamu. Tyto úryvky jsou při opětovném použití často mixovány, měněny, přestří- hány nebo opakovány ve smyčce tak, aby byly v novém díle více či méně rozpoznatelné. Výzkum byl soustředěn především na přejímání samplů z nahrávek jiných umělců, které jsou chráněny autorským právem a právy souvisejícími.

„Remixem“ označujeme způsob vytvoření nové hudební kompozice spojením hudebních prvků z více zdrojů nebo pozměněním, vypuštěním či nahra- zením částí skladby prvky z jiné skladby. Pojmy „samplování“ a „remix“ nahrazujeme ve zprávě rovněž obecnějšími označeními, jako jsou „transformativní užití hudebního díla“, „užití části hudebního díla či nahrávky při vytváření nového hudebního díla“, „navazující tvorba“ (follow-on creation) či „užití části díla třetí osoby ve vlastní tvorbě.“

Tento text pochádza z výskumu realizovaného študentami doktorského študijného programu Studia kulturních průmyslů na Univerzitě Palackého v Olomouci. Názov je SAMPLOVÁNÍ A REMIXOVÁNÍ V ELEKTRONICKÉ HUDBĚ: E(STE)TICKÉ A PRÁVNÍ PROBLÉMY HUDEBNÍ TVORBY, ktorého autori sú Pavel Zahrádka, Rudolf Leška, Marie Čtveráčková, Ivan David, Michal Tomčík, Václav Hodonický, Rostislav Sliwka.

Aby som prešiel k pointe článku, tak nižšie sú videá od tvorcu na Youtube, ktorý si hovorí JAY$0VER. Ten zozbieral do 2 videí skladby od CZ/SK raperov, ktorí využili techniku samplovania (a je na tebe posúdiť, že či to je ešte v poriadku alebo je to „čistá krádež). Nech sa páči:

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Mega M je späť v hudbe: Dostali sme od neho príjemnú letnú novinku

Prvé video

Druhé video

Svoje k tomu dodal aj Hugo Hypetrain vo svojom blogu:

,,Sample je v podstate časť alebo sekvencia zo skladby jedného interpreta, môže ísť o viac sekundovú sekvenciu, tón alebo iba buchnutie bubna či perkusií. Sampling je teda logicky tvorba hudby pomocou týchto kompozičných prvkov. Či už naslučkované v pôvodnom znení (Reggie Noble, Dr.Dre), reorganizované (Dj Premier), zrýchlené, poprípade spomalené (Just Blaze) alebo iba zakomponované ako zvuk inštrumentu (Public Enemy). Tak isto poznáme vokálny sampling, kde ide o zrýchlenie alebo modulované vokály vytvárajúce vo finálnej podobe melódiu.“

,,Sample tak isto môžu byť použité v nu-metale ako pomôcka pre DJa na scratchovanie alebo ako cuty (cut – je seknutie alebo výsek – v tejto terminológii použité ako časť z nahrávky – či už čisto vokálna alebo celkovo aj s aranžmánom, na vytvorenie refrénu alebo akéhokoľvek iného efektu scratchovaním a sekaním tohto samplu).“

V podstate tvrdí, že ide o mozaiku zvukov iných skupín alebo interpretov využité na tvorivú tvorbu nového produktu a dodáva, že niektoré sample by si ako finálny produkt nespoznal/a, čiže diskusia o kreativite môže byť irelevantná.

Sleduj nás aj na Instagrame

Zdroj: hashtag.sk, Youtube, blog.sme.sk
Odporúčame