Veríš na upírov? V Poľsku sa našli pozostatky ženy zo sedemnásteho storočia, ktorá mala údajne byť upírkou

upírka

Tím archeológov objavil pozostatky ženy, ktorú svojho času považovali za upírku (Zdroj: Freepik/gpointstudio)

#Pozostatky údajnej upírky objavil tím archeológov z Univerzity Mikuláša Kopernika. Počas prác na cintoríne v obci Pien archeológovia objavili kostru ženy, pochovanú netypickým spôsobom. Nad jej krkom bol umiestnený kosák a na palci ľavej nohy mala pripevnenú zámku. Úlohou týchto inštrumentov bolo zabrániť prípadnému oživeniu mŕtvej ženy.

Pochovaná netypickým spôsobom

Ako vysvetlil vedúci výskumu, profesor Dariusz Poliński , metódy, ktoré boli v tomto prípade využité, neboli práve bežné.

„Medzi spôsoby, ktoré mali zabrániť návratu mŕtvych, patrí napríklad odrezanie hlavy či nôh, uloženie tela do hrobu tvárou nadol, ich spálenie či rozbitie kostí kameňom,“ povedal Poliński podľa The First News. Metóda, ktorá bola použitá v tomto prípade, bola však teraz na území Poľska objavená prvý krát.„Kosák nebol len tak položený, bol umiestnený na krku tak, že keby sa zosnulá pokúsila zdvihnúť, pravdepodobne by jej odrezal hlavu alebo ju vážne poranil.“

Zámka, ktorá sa v hrobe našla, podľa neho symbolicky „uzamkne“ svet živých a tak zabráni oživeniu pochovanej osoby. Pozornosť archeológov upútal aj vyčnievajúci predný zub mŕtvej ženy. Nie celkom typický vzhľad by podľa nich mohol byť dôvodom, kvôli ktorému by poverčiví ľudia v sedemnástom storočí ženu považovali za upírku alebo čarodejnicu.

upírka pozostatky
Vyčnievajúci predný zub ženy mohol byť dôvodom k obavám, že ide o upírku (Zdroj: naukawpolsce.pl/Mirosław Blicharski)

Upírka s vysokým spoločenským postavením

Strach z upírov sa u obyvateľov týchto končín objavoval už od jedenásteho storočia. To viedlo aj k tomu, že netradičné spôsoby pochovávania sa stávali čoraz bežnejšími. Poliński tiež vysvetlil, že nie je úplne jasné, na základe čoho bol v tej dobe niekto označený za upíra. Faktom ale je, že na celom území Európy boli ľudia často popravovaní násilnými spôsobmi a po smrti boli ich telá rôznymi spôsobmi mrzačené, aby sa nemohli vrátiť a terorizovať miestnych, uvádza New York Post.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Astronómom sa podaril nový objav: Je ním spiaca čierna diera, nachádzajúca sa mimo našej galaxie

Objavená žena bola pochovaná s veľkou úctou, čo je podľa archeológov vzhľadom na použité opatrenia dosť prekvapujúce. Mŕtva bola pochovaná v čiapke z hodvábu, ktorý bol v sedemnástom storočí mimoriadne drahý. Podľa toho sa dá predpokladať, že počas života mala vysoké spoločenské postavenie. Vedci nájdenú kostru plánujú previesť do mesta Toruń, kde bude podrobne preskúmaná.

V Poľsku sa už v minulosti viackrát našli hroby, v ktorých boli telá pochované spôsobom, ktorý im mal zabrániť znova precitnúť. Napríklad v roku 2008 bolo v Krakove objavených hneď niekoľko kostier s odrezanými hlavami. V roku 2014 sa zase našlo telo muža, ktorému kusom tehly vybili všetky vrchné zuby a okrem toho mal prevŕtanú nohu, aby z hrobu nemohol vstať.


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk, thefirstnews.com, nypost.com
Odporúčame