10 filmov, ktoré nakrúcali na Slovensku: Nechýba aktuálny hollywoodsky trhák a ani krása našich hradov

CinemArt/Red Sparrow

#S výnimkou toho najnovšieho, to nie sú žiadne hollywoodske megatrháky. Ukazujú však Slovensko v celkom peknom svetle – ako krajinu, ktorá má krásnu prírodu, hrady a zámky a ktorá sa dokáže tváriť, že je Rakúskom či Amerikou. V priebehu rokov sa na Slovensku nakrúcalo niekoľko zaujímavých filmov, ktoré sem priviedli aj hollywoodske hviezdy. Vybrali sme pre vás teda 10-ku z nich.

Červená volavka

Začneme aktuálnou novinkou, ktorá prichádza do kín v týchto dňoch. Hollywoodska hviezda top formátu – Jennifer Lawrence – sa pri natáčaní špionážneho filmu Červená volavka prechádzala medzi petržalskými panelákmi. Uvidíme, koľko zo Slovenska tak bude vo filme záberov. Každopádne, filmová kritika hollywoodsky blockbuster príliš nešetrí…

https://www.youtube.com/watch?v=rUy7JEBu0F4

Mierotvorca

Mierotvorca alias Peacemaker priniesol v polovici 90. rokov na Slovensko Georga Clooneyho a Nicole Kidman. No hlavnú úlohu mala rozhodne Bratislava, ktorá zastupovala rovno tri mestá – Viedeň, Sarajevo a New York. Svet sa tak zachraňoval z budovy Incheby, zatiaľ čo v historickom centre prebiehali divoké naháňačky.

Za nepriateľskou líniou

Owen Wilson a Gene Hackman sa na Slovensku objavili v roku 2001 pri nakrúcaní filmu Za nepriateľskou líniou. Natáčalo sa na rôznym miestach Slovenska, najmä vo Veľkej Fatre. S radosťou asi miestni spomínajú na filmárov v Ľubochnianskej doline, kde im filmári nechali postaviť cestu, aby tam mohli prepraviť techniku. Pamiatka po filme zostala aj v obci Háj pri Košiciach, kde zostala socha anjela. Vo filme sa objavili aj slovenskí herci Marek Igonda a Kamil Kollárik, srbských vojakov zahrali príslušníci Martinského vojenského útvaru.

Nosferatu

Kým tu hovoríme o filmoch z 90. a nultých rokov, vráťme sa aj do roku 1922, keď na Oravskom hrade natočili legendárny horor Upír z Nosferatu. Okrem hradu sa nakrúcalo aj vo Vrátnej doline. Tento film je skutočnou klasikou žánru.

Povstanie

Davida Schwimmera poznáme skôr ako Rossa z Priateľov, napriek tomu má za sebou aj vážnejšie úlohy. Jednou z nich je film Povstanie, ktorý sa nakrúcal v roku 2001 Bratislave. Vojnová dráma o povstaní vo varšavskom gete sa ukázala napríklad aj budovu Skladu č.7, vedľa ktorého stojí dnešná Eurovea. Vo filme sa objavil aj herec Jon Voight, otec Angeliny Jolie, ktorý ma na Slovensku korene.

Dračie srdce/Dračie srdce 2

Prvý diel Dragonheart v roku 1996 nakrúcali v okolí Čachtického a Spišského hradu, ale tiež v Slovenskom raji. Na Slovensku sa natáčalo pol roka a snímka bola pomerne dlhú dobu vizuálne upravovaná. Za to si vyslúžila tiež nomináciu na Oscara v kategórii Najlepšie vizuálne efekty. O 4 roky neskôr sa tu nakrúcalo aj oveľa menej úspešné pokračovanie, v ktorom sa objavilo aj niekoľko slovenských hercov.

Kull dobyvateľ

Herca Kevina Sorbu sme v 90. rokoch poznali najmä ako Herkula, no v roku 1997 nakrúcal na Slovensku film Kull dobyvateľ, ktorý filmoví kritici dosť zničili. Ako to majú americkí filmári vo zvyku, natáčalo sa najmä na našich hradoch. Vo filme sa tak objavil Devín, Červený Kameň a Spišský hrad.

Eragon

Filmové spracovanie knižnej klasiky žánru fantasy sa nakrúcalo vo Vysokých Tatrách a Slovenskom raji. Vo filme sa inak objavili legendárni herci ako John Malkovich alebo Jeremy Irons.

Lev v zime

Televízny film, v ktorom hral hlavnú úlohu Patrick Stewart, známy kapitán Picard zo Star Treku, sa nakrúcal kde inde, ako v okolí Spišského hradu. Stewart v sníme hrá kráľa Henryho II.

Posledná légia

Opäť Spišský hrad, opäť Červený kameň. Film posledná légia sa čiastočne nakrúcal práve pri týchto hradoch v roku 2007 a na Slovensko tak priviedol aj známeho herca Colina Firtha.

https://www.youtube.com/watch?v=ogpOgmP6MgI

 

 

 

 

Odporúčame